Nature And Life

Zeka ve Zihni Uçuşa Geçirip, Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler

Zeka ve Zihni Uçuşa Geçirip, Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler
Spread the love

Çağımızda fast-food ve paketli ürünlerin artması ve bunların kolay erişilebilirliği yüzünden hepimiz sıhhatli besinlere ulaşmak için çaba masrafa gerek bile duymuyor! Oysa ki birtakım doğanın bizlere sunmuş olduğu “süper besinler”in kanser şeklinde ciddi rahatsızlıklardan rahat bir soğuk algınlığına kadar her türlü hastalığa bir çare barındırdığı biliniyor! Bu süper besinler; yüksek gerilim, obezite, diyabet, Alzheimer gibi hastalıkları tedavi etmekle kalmıyor, hem de uzun ve sağlıklı bir yaşam için de sayısız mucize sunuyor! İşte şifalarına şaşıp kalacağınız, bahçemizden sizin için topladığımız süper gıdalarımız!
Sardalya

Kalın bağırsağı temizleyen, Kanserden korumuş olan, Kansızlığa iyi gelen yiyecekler nelermiş öğrenelim.

Depresyon, endişe, hazımsızlık, iltihabi hastalıklar, kemiklerde güçsüzlük, kan şekeri seviyesinin yüksekliği şeklinde pek çok derde deva olan protein deposu sardalye, iştahı frenlemeye de destek verir. Balık türlerinin içinde en pak olanıdır, vitamin ve mineral kaynağı süper gıda sardalyenin antioksidan ve anti kanserojen özellikleri olduğu için tertipli tüketildiğinde sağlıklı bir bağışıklık sistemine kavuşmamıza destek sağlar. Kılçıkları bile pek fazlaca gıdadan daha faydalı olan sardalye cildi tazeler, yeniler ve canlandırır. Bu küçük fakat mucizevî balık, beyin fonksiyonlarını güçlendirir. Çok düşük kalorili olduğu için diyet listelerinde rahatça yer verilip, bol miktarda tüketilmelidir!

İncir

Görüntüsündeki otantiklikle iştah açan, kurusu ve tazesinin tatlılığıyla görkemli lezzetlerden olan incir; birçok mineral, demir, fosfor, klor, A, B1 ve B2 vitaminleri içerir. Bağırsakları temizler, idrar söktürür, kabızlığa iyi gelir ve kilo vermeye destek verir. Kemikleri sağlamlaştırır, kanseri önler ve kolon kanserini tedavi eder! Diyabeti kontrol dibine alır, kalp hastalıklarıyla savaşır ve kolesterolü dengeler, bronşiti atlatmakta büyük fayda sağlar! Sayısız hastalığa çare olan şifalı meyve, yüksek miktarda protein ihtiva eder ve hafızayı sağlamlaştırır, tatlı ihtiyacını giderir. Saç köklerini güçlendirir. Kalorisi yüksek olduğu için tüketirken dikkat edilmelidir; yoksa şekerin fırlamasına sebep olabilir!

Darı

Yaklaşık 300 çeşidi olan, genellikle mısırla karıştırılsa bile görüntü açısından mısırdan oldukça daha minik olan olağanüstü süper besin darı, yorgunlukla savaş verir, astımla savaşır, psikolojik sıkıntılara iyi gelir, soğuk algınlığına karşı korur, göğüs hastalıklarını tedavi eder! Özellikle et yemeyenler için protein deposu olan darı; antioksidan içeriğinden ötürü diyabeti önlemeye destek sunar, çölyak hastaları için kurtarıcıdır, tok tuttuğu için ekmek rolü görür. Kalp hastalıklarını korur, kanser riskini azaltır. Ateş ve ishali engeller, saç dökülmesini durdurur. Ekmek, börek ve poğaçadan vazgeçemiyorsanız, asla üzülmeyin! Bunları artık darı unuyla yapıp rejiminize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz!

Kuşkonmaz

Son zamanların revaçta olan yiyeceklerinden asparagus, tadı ve faydalarıyla müthiş bir süper gıdadır! Sindirim sistemini kuvvetlendirir, idrar söktürür, antioksidan özelliği sayesinde vücudu toksinlerden arındırır, şişkinliği atar, zayıflamaya yardımcıdır. Kalp dostu olduğu kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı korur. Alkali gıdaların temelini oluşturur, bağırsakları temizler, romatizma ağrılılarına iyi gelir, kemikleri sağlamlaştırır ve eklemleri korur. Kanı temizler ve kanserle savaş verir. Böbrek hastalıklarını iyileştirir. Kalsiyum açısından oldukça zengin bir süper gıdadır. Şeker hastalığını dengeler, ruh sağlığına yarar sağlar, depresyondan korur. Kemoterapinin başarısını arttırır. Süt üretimini arttırdığı için hamilelik döneminde tüketilmesi önerilir. HİV ve MS tedavisinde destek verir.

Muz

Dünyada en çok tüketilen 3. Meyve olan muz; hemen hemen herkesin en favori meyvesi; bilhassa de sporcular için ihtiva ettiği potasyum, mineral ve vitaminler yardımıyla vazgeçilmez bir süper besindir. Sindirim sistemine yardımcı olup, tertipli tüketildiğinde kabız ve ishali önler, kas ağrılarını iyileştirir, enerji verir, kansere yakalanma riskini azaltır, mide hastalıklarına iyi gelir, tansiyonu dengeler ve saçları besler, depresyon, stres, kaygı gibi ruhsal rahatsızlıkların önüne geçer. Şahane bir antibiyotik olan muz, sivilceleri yok eder ve cildi nemli tutar. Uzmanlar olgunlaşmış muzun daha faydalı bulunduğunu, üzerinde oluşan siyah lekelerin fena huylu hücrelerle savaştığını ve kanser benzer biçimde hastalıklara karşı daha faydalı olduğunu vurguluyor.

Pancar

İçeriğindeki vitamin ve mineraller yardımıyla saç dökülmesinden karaciğer hastalıklarına kadar pek fazlaca rahatsızlıkla savaşan muhteşem renkli mucizevi pancar; A, B, C ve P vitamini açısından zengindir. Düzenli tüketildiğinde, süper gıda pancarın içerisindeki silis bileşeni yardımıyla vücudumuzdaki kalsiyum ihtiyacını karşılanır. Limonla birlikte tüketildiğinde iltihabi rahatsızlıkları engeller, demir eksikliğine, sedef hastalığına ve kurdeşene iyi gelir. Metabolizmayı hızlandırır ve düşük kalorili oluşu yardımıyla kilo vermeye destek verir. Hafif tatlı olduğu için, tatlı ihtiyacımızı minimuma indirir, bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir, enfeksiyon hastalıklarını engeller, beyin fonksiyonlarını iyileştirir ve stresi azaltır. Sağlık deposu pancar bununla beraber kan basıncımızı dengeler. Her gün 1 bardak içilen pancar suyu ise detoks tesiri gösterir ve kemik erimesini önler.

Gojiberry (Kurt Üzümü)

Tibet’te ‘saadet meyvesi’ olarak adlandırılan muhteşem bir süper gıda olan kurt üzümü, meyve sularının, çorbaların, salataların, pilavların arasında çeşni olarak eklenebilir. Mucizevi yararlarından ötürü, uzmanlar her gün bir avuç yememizi öneri ediyor! Kansere yakalanma riskini azaltıp, vücuttaki fena hücreleri yeniler, antioksidan içeriğine sahip olduğundan zayıflatır, kalp dostudur, damar sertliğine karşı savaşır, yaşlanmanın etkilerini önler, akciğeri ve gözleri korur, kemikleri sağlamlaştırır. Depresyona karşı geleneksel bir tedavi yöntemidir ve anksiyeteyi azaltır. Sindirimi kolaylaştırır ve bağırsakları düzene sokar, kabızlığı önler, şekeri düzenler, doğurganlığı arttırır, enerji verir!

Portakal

Çoğumuzun yalnızca C vitamini deposu olarak bildiği, kış kahvaltılarında vazgeçilmez enerji içeceği olarak tükettiğimiz süper meyve portakal, aslen bilmediğimiz sayısız faydaya sahip! Dünyada en oldukça tüketilen meyvelerden olan portakal; cilt, kozmetik, ilaç, temizlik, parfüm benzer biçimde alanlarda da kullanılır. Özellikle bebeklerin ve gençlerin gelişimi için görkemli bir gıda olan portakal, bağırsak hastalıklarını iyileştirir, vücuttaki toksinleri atar, kemikleri ve kasları geliştirir, diyabet hastaları için idealdir. Yorgunluğa ve strese karşı birebir olan portakal, metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırarak kilo vermemize destek verir! Kırışıklık ve yaşlanmayı önler, uzun ve ışıl ışıl saçlara sahip olmamızı sağlar! Mevsim geçişleri için harika bir meyvedir, C vitamini ihtiyacımızın tamamını karşılar!

Pazı

Çoğunlukla ıspanakla karıştırdığımız, salata ve yemeklerde çoğunlukla kullanılan, fiyatına gore varlıklı mineral ve vitaminlere haiz, kanserden diyabete kadar birçok hastalığa derman olan pazı; zeytinyağlı sevenlerin vazgeçilmezidir! Uzmanlar tarafından, hemoroid hastaları için düzenli tüketildiğinde basuru yok etmiş olduğu söylenir, kemikleri güçlendirir, antioksidan etkisinden ötürü vücuttaki toksinleri ve şişkinliği atarak yağ yakımını hızlandırır, şekeri dengeler ve test altında meblağ, göz hastalıklarına karşı korur! Folikasit kaynağı olduğu için halsizliği ve yorgunluğu giderir, kansızlığa, dalak ve böbrek ağrılarına iyi gelir. Enerji verir, stresi ve depresyonu yok eder, kalp krizini önler, iştah açar!

Mercimek

Kırmızı ve yeşil mercimeğin faydaları saymakla bitmez! Hemen hemen hepimiz için çorbaların kralı olan mercimek; protein ve mineral bakımından oldukca zengindir. Akne oluşumunu önler, kemikleri sağlamlaştırır, diş ve göz sağlığını korur. Her gün kırmızı mercimek tüketimi birçok kanser riskine yakalanma olasılığını azaltır ve sindirimi kolaylaştırır. Hamilelikte de sıklıkla tüketilmesi tavsiye edilen mercimek, yüksek derecede lif ihtiva ettiği için kabızlığı önler, kas kütlemizi arttırmaya destek verir, kalp ve damar hastalıklarını önler. Yeşil mercimek ise vücudumuz için ilaç gibidir, çinko, demir ve magnezyum kaynağı olan bu süper besin, kilo vermemize destek sağlar, harika saçlara ve muhteşem bir cilde haiz olmamızı sağlar, sinir sistemimizi korur!

Avokado

Diyet listelerinin hemen hemen hepsinde görmeye alışık olduğumuz avokadonun yüzlerce faydası var! Egzotik görüntüsüyle iştah açan avokado, antioksidan etkisiyle tatmin hissi verip, yağ yakımını hızlandırır. Sağlıklı yağ zengini avokadonun yağı da yiyeceklere lezzet katar, kalp ve göz sağlığını korur. Çeşitli malzemelerle birleştiğinde farklı lezzetler meydana getiren avokado, ruh halimizi iyileştirir, muzdan daha çok potasyum içerir, K vitamini içerir, cilt sağlığımızı korur ve bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir. Şifa kaynağı avokado, ABD’da son 15 yılın en çok tüketin süper gıdalarından biri oldu. Folikasit, C ve E vitamini açısından zengin büyük bir avokadoyu yetiştirmek ise büyük bir sabır icap ediyor!

Arı poleni

Şifa deposu olağanüstü öteki bir süper gıda arı poleni, malum en eski organik tedavi şekillerinden biridir! Vücuttaki kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur ve kansızlığı tedavi eder. Kalp damar rahatsızlıkları için mucizeler yaratır! Kendini bitap, yorgun ve uyuşuk hissedenler için ideal bir çözümdür. Düzenli tüketildiğinde vücuda enerji verir. Doyma hissi olmayan insanların şekerini dengeleyerek, uzun vakit tok kalmalarına destek sunar. Sindirim ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir, akciğeri temizler, anne sütündeki miktar ve kaliteyi yükseltir, alerjileri geçirir, pürüzsüz ve parlak bir cilde haiz olmamızı sağlar. Prostat tedavisinde kullanılır, kısırlığa umar olur!

Kefir

Genellikle market raflarında görmeye alışık olduğumuz kefiri uzmanlar şiddetle evde kendimizin doğal bir ortamda mayalayarak tüketmemizi öneriyor! Sayısız faydası bulunan bu probiyotik süper besin; kolesterolü dengeler, bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına ilaç gibi gelir, kolon kanserini önler, vücudumuzu toksinlerden arındırır, yağ yakımını hızlandırır, böbrek hastalıklarından korur, mantara ve kalp hastalıklarına iyi gelir! Sedef ve egzamayı tedavi eder, kalbi korur, hücreleri ve cildimizi yeniler, kırışıklıkları yok eder, ishale iyi gelir, uyku sorununu engeller, migrene en iyi çözümlerden biridir! Depresyon sürecinde en iyi yardımcıdır! Kadınlar için regl dönemindeki ağrıları hafifletir, kansızlığa iyi gelerek karaciğer hastalıklarını tedavi eder!

Bitter Çikolata

Mutluluk hormonu salgılamasının yanı sıra, kalbi sakınan, kanserden pek oldukca hastalığa deva olan, neredeyse herkesin severek tükettiği çikolatanın meçhul yüzlerce faydası var! Beyin kanaması ve bağırsak kanserine yakalanma riskini azaltır, cilt sağlığını korur, idrar söktürür, enerji verir, kemik gelişimine destek sağlar. Antioksidan özelliği yardımıyla kanser oluşumunu önler, sakinleştirir, rahatlatır, kolesterol seviyesini dengeler, zihin açıklığı sağlar, kalbi korur, damar tıkanıklığını önler. Çikolatanın çeşidi içindeki kakao kütlesine göre değişmiş olur, kullanılan kakaonun oranı ve cinsi farklılaştıkça rengi ve hazzı da değişir. Çikolata ustaları iyi bir çikolatanın ağızda erimesi icap ettiğini söyler! Süper besin olan bitter çikolata bununla birlikte yağ yakımı için de müthiş bir gıdadır!

Balkabağı

Tatlısından çorbasına farklı şekillerde karşımıza çıkan bir öteki süper gıda balkabağı; antioksidan özelliği sayesinde müdafaa sistemini korur, bağırsakları yumuşatır, beyaz kan hücrelerinin üretimini destekler, gözleri korur, ciltteki kırışıklıkları azaltır ve cilde parlaklık verir. Kalp dostu balkabağı, uzun süre tokluk hissi verir! Bağırsak hastalıklarını iyileştirir ve kolon kanserine karşı korur. Omega 3, kalsiyum, magnezyum, demir ve fosfor kaynağı olduğundan kemikleri sağlamlaştırır, metabolizmayı hızlandırır, alerjileri engeller, süratli kilo vermemizi sağlar! Bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirerek hastalıklara karşı korur, mide hastalıklarına iyi gelir, prostatı yok eder. Balkabağının püf noktası; vitamin ve mineral kaybı olmaması için uzun soluklu ısıya maruz kalmamalı ve kabuğu tüketileceği anda soyulmalıdır!

Sarımsak

Kokusuyla hayatı zindan etse de faydaları, lezzeti, içerdiği besin değeri ve vitaminleriyle sayısız hastalığa deva olan sarımsak; damar tıkanıklığı, tansiyon, kolesterol, gibi hastalıklara karşı koruyarak direncimizi arttırır. Geçmişten günümüze en naturel antibiyotik olarak bilinen bu süper gıda; kanseri, Alzheimer’ı, yüksek tansiyonu, atardamar kireçlenmesini, mide ve bağırsak hastalıklarını önler, kalbi korur, mantar tedavisine destek verir, iştah açar, kabızlığı önler! Mide, aç karnına yenilen sarımsaktaki gıdaları başka yiyeceklerle karıştırmadan kolayca özümser. Bakteriler üstünde müthiş bir temizleyici tesir yaratan sarımsak, bununla birlikte saç dökülmesini de azaltır.

Turna yemişi

Genellikle tadının muhteşemliği için tüketsek de küçücük olmasına karşın arasında sayısız fayda barındıran mucizevi süper meyve turna yemişi, vücuda inanılmaz bir detoks sağlayarak toksinlerden arınmamıza destek sunar ve idrar yollarımızı temizler. Kan basıncını dengeleyerek, beyin sağlığını korur, organik bir anti-depresan olduğu için ruh sağlığımızı güçlendirir, daha sıhhatli düşünmemize katkı sağlar! Varisli damarlarla savaşır, kanseri önler, şeker hastalığını dengeler! Turna yemişinin tazesi, kurutulmuşu, toz halinin, kısaca her çeşidinin faydası saymakla bitmez! İçeceklerimizin de vazgeçilmezi olan bu süper besin; karaciğeri korur, böbrek yetmezliğine iyi gelir, kanı temizler ve HIV virüsünün tekrarlanmaması için savaşır, damar şiddetini engeller, iltihabi hastalıklara karşı mücadele eder ve vücudu sakinleştirir!

Zeytinyağı

Çok geniş bir kullanım alanına haiz zeytinyağı, hazım sistemine destek en önemli gıdalardan biridir. Kemikleri sağlamlaştırır, karaciğeri korur, antioksidan özelliği yardımıyla vücuttaki kötü hücreleri etkisiz hale getirip, toksinleri atar. Anemiye karşı görkemli bir çözümdür! Az miktarda kullanılması ihtiyaç duyulan zeytinyağının payı ayarlandığında hızlı yağ yakımını da destekler. “Sıvı altın” olarak adlandırılan, kozmetik alanında da yaygın olarak kullanılan zeytinyağı; saçları ve cildi besler, nemlendirir ve canlandırır. Kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı savaşır, kolesterolü düşürür, yaşlanmayı engeller, safa taşı oluşumunu engeller, kanserin pek oldukca türüyle savaşıp hücre zarını korur.

Ceviz

Beyinden kalp sağlığına kadar pek oldukca hastalığa derman olan, bu minicik mucizevi kuruyemiş, her yaştaki adamın sevmiş olarak tükettiği ender besinlerdendir! Düzenli tüketildiğinde vücuttaki Omega 3 yağının nerede ise tamamını karşılayan süper besin cevizi günde en az 3-4 adet yememiz gerekiyor! Kalp dostu ceviz, kalbi koruyarak damar rahatsızlıklarını iyileştirir, meme kanseri gibi birçok kanser çeşidine karşı savaşır, bağırsakları temizleyerek, kabızlığı önler, bağışıklık sistemimizi güçlendirir, kemik ve diş sağlığımızı korur, diyabeti engeller, depresyona iyi gelmiş olarak ruh sağlığımızı korur! Saç bakımında bile kullanılan ceviz ve ceviz yağı, hafızayı sağlamlaştırır, daha uzun süre odaklanabilmemizi sağlar!

Havyar

Balık yumurtasının en büyük etkisi ciltteki yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmasıdır! Kozmetik ürünlerinde de sıklıkla gördüğümüz havyar özlü kremlerin amacı cildi gençleştirip, kırışıkları yok etmesidir! Cilt için mucizeler barındıran havyar, açık yaraları süratli bir biçimde kapatır ve kısa müddette iyileştirir. Protein kaynağı olan havyar; zihni açar, beyni geliştirir, inanılmaz enerji verir, sinir sistemini geliştirir, kasları kuvvetlendirir, kan şekerini dengeler, A vitamini içermesinden dolayı görme duyumuzu geliştirir, bağışıklık sistemi ve kemikleri korur, enfeksiyonlara karşı savaşır. Siyahı dişi mersin balığından, kırmızısı ise somon balığından elde edilen havyar; Omega 3 ve çok varlıklı mineraller içerir.

Karabuğday

Glüten içermediği için çölyak hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği mucizevi bir süper besin olan karabuğday, kansere karşı korur ve yüksek miktarda protein ihtiva eder. Et yerine geçer, lif oranı yüksek olduğu için tok meblağ ve sindirimi kolaylaştırır. Kolesterolü dengeler, potasyum payı fazla olduğu için tansiyonu kontrol dibine alır. Kan şekerini dengeleyerek açlık hissini yok eder. Antioksidan özelliği sayesinde bağırsakları temizler ve kolon kanserine karşı korur. Saçların ve tırnakların sağlıklı ve güçlü uzamasını sağlar, ciltteki kırışıklıkları engeller, yaşlanmayı önler. Karaciğer dostudur. Aşırı terlemeyi engeller ve vücuttaki iltihapları kurutur. Diyabet riskini ciddi bir oranda düşürür, burun kanamasını iyileştirir.

Yumurta

Kimimizin rafadan, kimimizin omlet benzer biçimde tercih ettiği yumurta, her yaşlarındaki insan için kahvaltıların vazgeçilmezi! Peki, minnacık bir yumurtanın vücudumuzun gereksinim duyan besinlerin neredeyse tamamını karşıladığını biliyor muydunuz? Uzmanlara bakılırsa, yumurtayı en sıhhatli tüketme şekli haşlanarak kayısı kıvamına getirilerek yapılandır! Yumurta; kalbi korur, iyi kolesterolü yükseltir, meme kanseri benzer biçimde birçok kanseri engeller, bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir, ihtiva ettiği protein yardımıyla kas oluşumunu hızlandırır. Migreni, siniri, gerginliği, depresyonu ve asabiyeti dengeler. Saçları besleyerek daha sağlıklı uzamalarını sağlar, cildi yeniler ve yaşlılığa karşı canlandırır, tırnakları kuvvetlendirir. Prostat sorununa kati çözüm olan yumurta, pişmeden sütle beraber tüketildiğinde balgam söktürücü etkiye de sahiptir!

Rezene

Ülkemizde oldukca yaygın olmasa bile, dünyada ihtiva ettiği mineral bakımından en varlıklı süper bitkiler arasında yer alan rezene, binbir derde devadır! Genellikle yapraklarını çay olarak tükettiğimiz rezenenin tohumları da birçok derde deva! Doğal bir antibiyotik olan rezene; hazım sistemini ve bünyeyi kuvvetlendirir. Kolesterolü dengeler, kanserle mücadele eder, antioksidan etkisiyle vücuttaki şişkinliği ve gazı atar, zayıflamaya destek sağlar, kırmızı kan hücrelerini arttırır, kan basıncını düzenler, kalbi korur, akneleri temizler, cildi tazeler, siyah noktaları giderir, kemikleri kuvvetlendirir, akciğeri temizler. Gözlerimizin en iyi dostu olan rezene, sağlıklı saçlar için de olağanüstü etkiler gösterir.

Salatalık (Hıyar)

Özellikle yaz aylarının kahvaltıları için temel gıdalardan kabul edilen salatalık, gün içinde ihtiyaç duyduğumuz pek oldukça vitamini karşılar. Açlık hissini ve gerginliği yok eder. Sadece iç güzelliğimiz için değil, aynı zamanda dış güzelliğimiz için de mucizeler yaratan salatalık, kırışıklıklara iyi gelir, güneş yanıklarını giderir, ciltteki yorgun ifadeyi ortadan kaldırır, selülitlerin görüntüsünü azaltır, gözaltı şişkinliklerini yok eder. Dünyada en faal 4. Sebze olan salatalık, %90’ı sudan oluştuğu için bedenimize rutubet verir, antioksidan etkisiyle toksinlerden arındırır, zayıflatır, bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir, müthiş bir detoks etkisi yaratır! Aynı zamanda süper gıda salatalık; enerji verir, ağız ve dişeti yaraların tedavi eder, nefesi tazeler, bakterileri yok eder.

Türk Kahvesi

Kimimizin mütevazi, kimimizin şekerli, sütlü ve kremalı tükettiği, sayısız türü olan, tamamımız için sohbetlerin ve sabahların vazgeçilmezi olan kahveyi zevk için yada uyanmak maksadıyla tüketsek de aslına bakarsak faydalarını da göz ardı etmemek gerek! Depresyon riskini azaltır, beyin fonksiyonlarını güçlendirir, dikkatimizi daha uzun zaman toplamamızı sağlar. İçerdiği kafein, niasin, mikro elementler ve anti-oksidan yardımıyla metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırır, enerji verir, tatlı ihtiyacını yok eder, bağışıklık sistemimizi sağlamlaştırır, hücreleri genç tutar, kanser ve diyabetle savaşır. Güzellik maskelerinde de çoğunlukla tercih edilir! Her şey benzer biçimde kahveyi de tüketirken abartmamak icap ettiğini söylememize gerek yok! Her şey şeklinde onun da fazlası normal olarak zarar!

Hindistan Cevizi

Ülkemizde oldukça yaygın olmasa da Hindistan’da asırlardır her türlü tedavide kullanılan hindistan cevizi, müthiş lif, protein, manganez, fosfor ve kalsiyum kaynağıdır! Diyabeti kontrol altında meblağ, yaşlanmayı yavaşlatır, enerji verir, yağ yakımını hızlandırarak kg vermemizi sağlar, epilepsi hastalığına deva olur. Hindistan cevizi sütünün anne sütü ile eşdeğer olduğu söylenir; bu yüzden kan sağlığı için fazlaca yararlıdır! Bakterilerle savaşır, kemik yapımızı korur, ağız hastalıklarını iyileştirir. Hindistan cevizi suyu ise; kabızlığa ve mide hastalıklarına oldukça iyi gelir. Güzellik açısından da çok faydası olan hindistan cevizi hasım, cildi temizler, nemlendirir, canlandırır, kırışıklıkları azaltır, saçları güçlendirir, kuruluğu önler, kırıkları yok eder ve saçların süratli uzamasını sağlar.

Somon

Pek çok değişik türde pişirilebilen protein bakımından en varlıklı gıda olan somon balığını genellikle lezzeti için tüketiyoruz; ancak bu olağanüstü süper balığın faydalarını bilerek tüketenlerin sayısı fazlaca az! Düzenli tüketildiğinde kanserin birçok çeşidini önler, zekayı açar, yüksek kan basıncını dengeler, göz kuruluğunu giderir. Tok tuttuğu ve düşük kalorili olduğu için uzmanlar tarafınca da diyet listelerinde çoğunlukla yenilmesi önerilir. Somon yağının da vücuda faydaları saymakla bitmez; iltihabi hastalıkları, astımı, sedef hastalığını önler, hafızayı sağlamlaştırır. Saç sağlığı açısından da olağanüstü bir besin kaynağı olan somon; saçları uzatır ve sağlamlaştırır, astımı ve şeker hastalığını dengeler.

Mor Mangostan

Görüntüsüyle ve faydalarıyla ‘meyvelerin kraliçesi’ olarak adlandırılan mangostan, dışı mor, içi beyaz, Endonezya’nın vazgeçilmez besinlerindendir. Kanserli hücrelerin büyümesini engeller, antioksidan etkisiyle vücuttaki ödemi atar, yaşlanmayı önler. Tropikal meyve mangostan, yalnızca fizyolojik değil aynı zamanda ruhsal hastalıkları da tedavi ediyor! Kalorisi azca olduğundan zayıflamak için ideal bir besindir. Muhteşem lezzeti ve ilgi çekici görüntüsüyle her yiyenin yeniden yiyecek isteyeceği mangostan C vitamini deposu olması ve vücut direncini arttırıp enerji vermesiyle de bilinir. Veremi engeller, kalbi korur, kan basıncını dengeler, siyatik ağrıların önüne geçer, Alzheimer ile mücadele eder!

Kırmızı Acı Biber

Pek çoğumuzun sevmiş olarak tükettiği; sadece faydalarını bilmediğimiz bir diğer besin; kırmızıbiber! Metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımını arttırır, daha çabuk zayıflamayı sağlar, sindirim sistemini sağlamlaştırır, vücuttaki ödemin atılmasına destek sağlar. Yemeklerimize bambaşka bir lezzet katan ve dünyanın her yerinde severek yenilen acı biber, kalsiyum, potasyum ve vitamin açısından oldukca zengindir. Kalp ve damar sağlığını korur, mide hastalıklarına oldukça iyi gelir, ülserin ilerlemesini önler, günde 1 tane yenildiğinde kabızlık sorununu çözer, grip mikrobunu önler.

Chia Tohumu

Son yıllarda tok tutma özelliğiyle bilenen ve bütün sağlıklı beslenme ve rejim listelerinde görmeye alıştığımız, tatlı krizini önleyen, zayıflatan Chia tohumu; zengin protein, yağ ve lif bileşenlerine sahiptir. Uzmanlara göre sıhhatli besinler listesinin en başında yer edinen Chia tohumu, glüten içermez ve antioksidan özelliği yardımıyla kanserden ve yaşlanma etkilerinden korur, bağışıklık sistemini güçlendirip, sindirim sistemine destek sağlar, kan şekerini dengeler, hücreleri yeniler, günlük kalsiyum ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılar. Kalp rahatsızlıklarını da önleyen Chia tohumu, cildi nemlendirir, kolesterolü düşürür, iltihabi hastalıklarla savaş verir, beyin fonksiyonlarını sağlamlaştırır, kemik ve diş sağlığına büyük katkı sağlar.

Brokoli

Kanser hücrelerini %70 azalttığı söylenen, yeşil sebzelerin en faydalılarından brokoli bin bir derde ilaç! Suyunun farklı faydaları var, yemeğinin ve salatasının ayrı! Haftada minimum 1-2 defa tüketilmesi tavsiye edilen brokoli, antioksidan açısından oldukca güçlü olduğu için vücuttaki şişkinliği ve toksinleri atar, beyin sağlığını sağlamlaştırır. Yüksek miktarda K vitamini içerdiği için, unutkanlık, hafıza kaybı, stres, depresyon şeklinde hastalıklara da çare olur. Parlak, pürüzsüz bir cildin yanı sıra, sıhhatli saçlara kavuşmamızı sağlar, görme duyumuzu sağlamlaştırır. Diyet listelerinin eğer olmazsa olmazı olan brokoli zayıflamaya ve detoksa yardımcı olan en müessir sebzelerdendir!

Badem

Kalp için efsaneleşmiş bir besin olan bademin acısı yiyeceklere lezzet katmak için kullanılırken, tatlısı genellikle çiğ olarak tüketilir. Bademin, badem yağının ve badem sütünün sıhhat açısından sayısız faydası vardır; cildi ve saçları yeniler, kuvvetlendirir. Çoğunlukla aç karnına tüketilmesi önerilen vitamin deposu badem; diyabet, teneffüs ve sinir sistemindeki bozuklukları, kalp ve diş rahatsızlıkları, kanser, safra kesesi oluşumu, kolesterol sorunu gibi hastalıklara derman olur. Kemikleri ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, enerji verir, kilo vermeye ve kabızlığa birebirdir! Badem hasım ise özellikle yeni doğan bebekler için önerilir; aynı zamanda saç ve cilt bakım maskelerinde de olmazsa olmaz bir üründür!

Nar

Şifa deposu olan süper gıda nar, sayısız faydasının yanı sıra ölümsüzlük ve bereket sembolüdür! Gövdesinde oluşturduğu yüzlerce tanecikle, bazen ekşi, ara sıra tatlı olan bu görkemli meyveyi sevmeyen yoktur! Bol bolca tüketildiğinde; basur, sindirim rahatsızlıkları, yanık tedavisi, kanser, eklem ağrıları, kan problemleri, zatürre gibi hastalılara umar olur ve ishali, tatlı krizini, ağız ve diş hastalıklarını, grip ve öksürüğü önler. Kalp dostu, cennet meyvesi nar, damar tıkanıklığını önler. Nar şerbetinin lezzeti kadar, faydası da çoktur; halsizlik ve bayılmalar için ideal bir çözümdür! Hücrelerin yenilenmesini sağlar, yaşlanmayı önler ve güneşin zararı olan etkilerini yok eder, içerdiği antioksidan özelliği yardımıyla zayıflamaya da yardımcıdır!

Karalahana

Faydaları saymakla bitmeyen bir başka olağanüstü süper besin karalahana, kanseri ve erken yaşlanmayı önler, göz sağlığını, cildi ve kalbi korur, bağışıklık sistemini sağlamlaştırır, toksinleri atmaya yardımcı olur ve zayıflatır. Adeta A ve K vitaminlerinin kaynağı olan bu sebze, en sıhhatli gıdalar arasında ilk sıralarda yer ediniyor, hatta et kadar yararlı olduğu söyleniyor. Çorbasından salatasına, sarmasından turşusuna kadar pek fazlaca şahıs için en sevilen sebzelerden olan karalahana, kan yapıcı özelliğe de sahiptir. Ülsere iyi gelir ve iç organları ve yaraları iyileştirir. Araştırmalar sonucunda karalahananın radyasyondan bile koruduğu söylenmiştir!

Elma

Diyetlerin vazgeçilmezi en düşük kalorili meyvelerden önde gelen elma; A, B6, C, E ve K vitamini kaynağıdır. En favori meyveler içinde yer alan kırmızı elma; susuzluğu giderir. Mide, kalp, karaciğer, kan rahatsızlıkları, safra kesesi sorunları, kabızlık, diyabet gibi sayısız rahatsızlıkla savaşır ve vücudumuzu kalkan benzer biçimde korur! Romatizma, göz problemleri, kanser, Parkinson hastalıklarına karşı güç ve enerji verir. Aç karnına yenilen elma, bağırsakta bakteri oluşumunu engeller, kalbi korur ve demir eksikliğini giderir. Detoks içeceklerinin vazgeçilmezi olan yeşil elma, tadındaki tatlı ve ekşi karışımın verdiği farklı hazzın yanı sıra, iç dengeyi sağlar, açlıkla savaşır, kandaki oksijeni arttırır ve yaşlanmaya karşı savaşır!

Havuç

Salatalarda, yemeklerde ve meyve sularında olmazsa olmaz A vitamini kaynağı havucun en oldukça bilinen faydası göz hastalıklarına karşı savaşmasıdır! Aynı zamanda havuç; kanseri ve kalp hastalıklarını önler, beyin ve bağırsak sağlığı için mücadele eder, vücudu temizler, sıhhatli ve parlak bir cilde haiz olmamızı sağlar! Felç vakalarını azaltır, kolesterolü düşürür, diyabeti ve kan basıncını dengede tutar, göğüs hastalıklarına karşı ilaç olur! Sindirime yardımcı olup, bağışıklık sistemimizi sağlamlaştırır! Vücudumuza qüç verir ve kaybolan mineralleri geri kazandırır, astım ve öksürükle savaşır! Ülsere karşı korur ve anne sütünü arttırır. Yüz ve boyun kırışıklıklarına iyi gelerek yaşlanmamızı önler!

Nohut

Neredeyse herkes için olmazsa olmaz olan nohudun faydalarını öğrendikten sonrasında şüphesiz ki daha fazlaca tüketeceksiniz! Özellikle bayanlar için efsane faydaları olan nohut, meme kanserine karşı korur ve kanserli hücrelerle savaşıp, mikropların yayılmasını engeller. Mutluluk hormonu sağlar ve depresyonla mücadele eder! A, C, K, B6, B12 ve E vitaminleri ihtiva ettiği için cildi korur, zerdeçal ile karıştığında ölü hücrelerden arındırır. Saç dökülmesini ve kepeği durdurur, saçların köklerini besleyerek daha sağlıklı uzamasına destek sunar. Açlık hissini yok ederek uzun süre tok hissetmemizi sağlar! Kalbi korur, uykusuzluk problemi çekenlerin rahatlıkla uyumasını sağlar ve bağışıklık sistemimizi sağlamlaştırır.

Patlıcan

Patlıcanın soğuk servis edileni, zeytinyağlısı, etlisi, turşusu ve ızgarası neredeyse tüm insanların favori yemeklerindendir! Peki; antioksidan, vitamin ve mineral değeri devasa yükseklikte olan bu sebzenin faydaları nedir? Dolaşım sistemimizi korur, kandaki pıhtılaşmayı önler, lif bakımından zengin ve düşük kalorili olduğu için zayıflamaya yardımcı olur. Anemi belirtilerini azaltır, kemikleri sağlamlaştırır, kanseri önler, diyabeti kontrol altında tutmamızı sağlar, karaciğer hastalıklarının iyileşmesine destek sağlar. Hint mutfağında da oldukça geniş bir yer verilen patlıcanın sigarayı bırakmaya yardımcı olduğu da söylenir! Cilt ve saç sağlığına da minimum vücut sağlığı kadar faydası olan süper besin patlıcan, cildin temiz kalmasına ve ölü hücrelerden arınmasına, saçların sağlıklı bir halde uzamasına katkı sağlar.

Zerdeçal

Etken maddesi kurkumin olan zerdeçalın yararları saymakla bitmez! Köriye tat vermek için müthiş bir bileşen olan zerdeçal, doğuda yüzyıllardır tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. İçindeki kurkumin sayesinde Alzheimer’a yakalanma riskini azaltır, hazım sistemini düzenler; iltihabi hastalıklara, ciltteki yaralara, diyabete, romatizmaya ve eklem ağrılarına umar olur. Kolon, meme, cilt, prostat benzer biçimde birçok kanser türüne de şifa olan süper gıda zerdeçal; antioksidan tesiri ihtiva ettiği için yüksek kan basıncını dengeler, karaciğer hastalıklarına iyi gelir. Anti-depresan tesiri olan zerdeçal, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmekte de birebirdir! Mideyi içindeki zengin asit oranıyla dengeler. Zerdeçal, çoğu zaman mutfakta kullanımıyla bilinir; ancak güzellik maskelerinde, ipek kumaşlarda, deri boyamada da kullanılır!

Yeşil Çay

Faydaları nerede ise hepimiz tarafından bilinen yeşil çay; müthiş bir detoks içeceğidir. Her gün tüketildiğinde vücuttaki şişkinliği ve kabızlığı giderir, bağırsakları temizler, toksinlerden kurtulmamızı sağlar, idrar söktürür ve kolon kanseri riskini engeller. Diş hastalıkları, pek çok kanser türü, kalp damar ve göz hastalıkları, romatizma, diyabet, damar tıkanıklığı, Parkinson ve Alzheimer benzer biçimde sayısız hastalıkla mücadele eder! Cilt, ağız ve saç sağlığını korur, yaşlanmaya karşı savaşır! Alerjiye, uyku sorunlarına, reflüye, ruhsal hastalıklara, zihin bulanıklığına iyi gelir! Onlarca çeşidi olan yeşil çay kolesterolü dengeler, sporun etkisini arttırır, çarpıntıları engeller ve vücuda mucizevi bir enerji verir, hafızayı sağlamlaştırır beyni çalıştırır ve sakinleştirir.

Kivi

Uzmanlara bakılırsa, bıçağın etkisiyle vitaminlerini kaybetmemesi için, yumurta yer gibi yenilmesi gereken kivi; birazcık tatlı, biraz acı oluşuyla farklı bir tada haiz, çoğumuzun severek tükettiği, tropikal bir meyvedir. C, E ve A vitamini deposu süper meyve kivi, içerdiği antioksidan özelliği yardımıyla, vücuttaki ödemi ve toksinleri atar, sindirime destek sunar, öksürüğü giderir, bağışıklık sistemini güçlendirerek kan şekerini dengeler ve astımı test dibine alır. Kalp, damar ve göz sağlığımızı korur, uyku düzenimizi daha kaliteli hale getirir, sivilcelerle savaşarak pürüzsüz bir cilde sahip olmamıza destek verir, kuruyan dudaklara merhem olur, yaşlanma etkilerini yok eder!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ