Nature And Life

Ünlü Anketçiden…

Ünlü Anketçiden…
Spread the love

İlk Turda O İsim Seçimi Kazanacak İddiası Bakın Kim Kazanacak. O Ünlü anketçi seçime sayılı günler kala ilk turda seçimi kazanacak iddiasında bulundu. Her seçimde dediği çıkan ünlü anketçi az evvelce yeni açıklama yaptı … İlk Turda O İsim Seçimi Kazanacak İddiası O Ünlü anketçi seçime sayılı günler kala ilk turda seçimi kazanacak iddiasında bulundu. Her seçimde dediği çıkan ünlü anketçi az evvelce yeni açıklama yaptı..

Ünlü anketçi Bekir Ağırdır’dan seçime günler kala seçim neticeleriyle alakalı ilgi çeken tahminler geldi. “Kılıçdaroğlu’nun ilk turda kazanma talihi var. İkinci tura kalırsa yüzde 52-53 oy alacak gibi görünüyor” diyen Bekir Ağırdır, Meclis’te çoklığın da günümüz muhalefetin eline geçeceğini iddia etti. Ağırdır, neticesi şimdilik karar verememiş yüzde 20’lik seçmenin belirleyeceğini söyledi. Araştırmacı Bekir Ağırdır, 14 Mayıs cumhurdiğernı ve milletvekili seçimleriyle alakalı tahminlerini açıkladı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk turda kazanma talihi bulunduğunu savunan Bekir Ağırdır, “İkinci tura kalırsa yüzde 52-53 oy alacak gibi görünüyor. Bugünün muhalifleri de yeni Meclis’te çoklığı oluşturacak” diye konuştu. İşte Bekir Ağırdır’ın Gazete Oksijen’e verilen röportajdan satır başları… Kemal Kılıçdaroğlu birinci bitiriyor Cumhurdiğernlığı seçimini büyük ihtimalle Kemal Bey birinci bitiriyor. Kazanıp kazanmaya yetecek mi o birincilik, ondan emin değiliz şimdilik. Seçmenin bir kısmının Kemal Bey ile Tayyip Bey arasında bocalaması var.

Oyları nerdeyse kafaya baş İlk turda Kılıçdaroğlu’yla Erdoğan arasındaki oy seviyesi nerdeyse kafaya baş ama burun farkıyla Kemal Bey önde. Esasında seçmenin yüzde 80’inin oy tercihi bundan sonra belli. Kalan yüzde 20’nin ne kadarının sandığa gidip gitmeyeceği önemli. Yüzde 20 seçimin kaderini belirleyecek – Gittikleri vakit da her 10 şahıstan yedisinin muhalefete ya da Kemal Bey’e, üçünün Tayyip Bey’e oy vermeye daha yatkın bulunduğunu söylemek mümkün.

İlk turda Oğan ve İnce’ye oy veren yüzde 7’nin ikinci turda Kılıçdaroğlu’na vereceği de hâlâ garanti değil. İkinci tura kalınca hal biraz diğer. Çünkü parlamento aritmetiğinin ikinci turu etkileme potansiyeli var.

İkinci turda Kılıçdaroğlu net gibi – Araştırmalar üzerinden bakarsan, ikinci turda Kemal Bey’in seçilmesi nerdeyse net gibi görünüyor. Ama demin dediğim gibi, diğer etkisi ölçebilme talihimiz yok. Birinci turda da bu iş bitiyor demek amacıyla şimdilik erken ama Kemal Bey önde. Meclis’te hal nasıl olacak? – Toplam oylar üzerinden baktığımız vakit Cumhur İttifakı önde görünüyor. Millet İttifakı’ndaki partilerin toplamı, AK Parti + MHP’den biraz daha geride. – Ama aynı cumhurdiğernlığı seçiminde bulunduğu gibi, diğer partilerle birlikte kenarda kalan bir yüzde 3-4 oy var. Bir de yüzde 12-13 mertebesinde Emek ve Özgürlük İttifakı var. – Millet İttifakı, hâlâ görece Cumhur İttifakı’nın biraz gerisinde.

Bunun milletvekili tablosuna yansıması ise bu oranlardan biraz farklı. Çünkü Türkiye’de siyasi rekabet tam değil. Kırsal ve kentsel bölge vekil farkı – AK Parti ve MHP’nin oyları ağırlıkla Orta Anadolu ve Karadeniz’de.

45 bin-70 bin aralığında oyla milletvekili seçilen coğrafyada daha süregelen oldukları amacıyla, onların oylarının milletvekili karşılığı da görece çok. – Halbuki CHP, İyi Parti, hem de Deva’nın seçmeni kentli. Ve metropollerde nerdeyse 90-110 bin oyla bir milletvekili seçilecek. Hem oy seviyesi biraz geride bulunduğu amacıyla hem de bu matematik nedeniyle beklenir ki, AK Parti ve MHP’nin milletvekili toplamı görece çok olacak. Cumhur İttifakı 300 vekili geçemeyecek – Ama Millet İttifakı ile Emek ve Özgürlük İttifakı’na birlikte bakıldığı vakit; Cumhur İttifakı’nın milletvekili adedi 300’ü geçemeyecek. Yani Tayyip Erdoğan seçilse bile gerisinde bir Meclis desteği olmayacak. – Millet ile Emek ve Özgürlük ittifaklarının milletvekili adedi, AK Parti artı MHP milletvekili adedindan çok olacak. Anayasayı değiştirebilmek amacıyla lüzumlu 360’a şimdilik ulaşamıyorlar görünüyor. Ama bugünün muhalif milletvekilleri Meclis’te çoğunluk olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ