Nature And Life

Günde 10 bin adım efsanesini tembeller kazandı

Günde 10 bin adım efsanesini tembeller kazandı
Spread the love

Sağlık için günde 10 bin adım efsanesi çürüten yeni araştırmaya göre özellikle 60 yaşın üstündekiler için 6 ila 8 bin adımın yeterli bulunduğunu ortaya çıkardı.

Amerikalı araştırmacılar her gün 6 bin ila 8 bin adım atmanın 60 yaş üzeri için ölüm riskini yüzde 54 azalttığını ortaya çıkarırken, 8 binden fazla adımın herhangi bir ek faydasının olmadığını ileri sürdüler.

Massachusetts Amherst Üniversitesi’nden bir ekip, dört kıtadan yaklaşık 50 bin kişiyi inceleyen 15 çalışmadan elde edilmiş bulguları gözden geçirdi.

Çalışma, 60 yaşın altındaki kişilerin erken ölüm riskini düşürmek için her gün en az 8 bin adım atmayı hedeflemesi icap ettiğini buldu.

Ancak inceleme, günlük toplam adım sayısının ötesinde, yürüme hızı ile kesin bir ilişki bulamadı.

Araştırma ekibi, optimal adım sayısını bulmak için çalışmalarda 47.471 yetişkini günlük yaklaşık adımlarına göre dört gruba ayırdı.

En düşük adım grubu ortalama 3.500 adım attı; ikinci öbek, 5800; üçüncü grup, 7.800; ve dördüncü grup da 10.900 adım attı.

Ekip, gönüllüleri yaşlarına göre ayırdıktan sonra, 60 yaş üzeri için erken ölüm riskinin 6 bin ila 8 bin adımla düştüğünü ve bunun ötesinde bir fayda sağlamadığını ortaya çıkardı.

60 yaşından minik yetişkinlerde ise günde 8 bin ila 10 bin adımda erken ölüm seviyesinin düşmüş olduğu görüldü.

Bulgular Lancet Halk Sağlığı dergisinde gösterildi.

Araştırmanın baş yazarı Dr Amanda Paluch da 10 bin adımlık adım hedefinin bilime dayanmadığını ve pedometre satmak için 1964 Japon marketing kampanyasından geldiğini söyledi.

Eylül ayında meydana getirilen başka bir araştırmada da günde en az 7 bin adım yürümenin orta yaşlı insanların erken ölüm riskini yüzde 72 oranında azalttığını tespit etmişti.

JAMA Network Open’da yayınlanan araştırmada, 38 ila 50 yaşları arasındaki 2.110 şahıs 2005’ten başlayarak yaklaşık 11 yıl boyunca takip edildi.

Araştırmanın baş yazarı Dr Paluch adım takip etmenin artık aygıt ve uygulamalarla oldukca daha basit olduğuna dikkat çekip “Günde daha çok adım, sağlığınız için oldukca daha iyi” diyor.

Ocak ayında yayınlanan bir inceleme, Fitbits ve Apple gibi aktivite cihazları takan kişilerin her gün ekstra 1.200 adım attığını ve haftada yaklaşık 50 dakika daha fazla egzersiz yaptığını buldu.

Araştırmacılar, son on yılda ortalama 17.000 yetişkinin katılmış olduğu, giyilebilir izleme cihazlarıyla ilgili 100’den fazla rastgele denemenin neticelerini inceledi.

Bulgularını BMJ’de gösteren Kopenhag Üniversitesi’nden akademisyenler, günlük aktivite artışlarını küçük ila orta olarak vasıflandırdı.

Ancak, çoğu yetişkinin tavsiye edilen aktivite seviyelerini karşılamadığına dikkat çekildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ