Nature And Life

Naci Görür deprem beklediği bölgeleri tek tek açıkladı

Prof. Dr. Naci Görür, Kahramanmaraş depreminin etkisiyle Bingöl-Karlıova bölgesinde riskin arttığını söyledi. Yine bu depremin stres transferi nedeniyle Adana bölgesinde hareketlenmeler mümkün. Görür, deprem beklenen bölge ve illeri açıkladı. Görür bu yerleri şöyle sıraladı: Marmara, Erzincan, Bingöl – Karlıova, genel olarak Ege Bölgesi, İzmir– Antalya arası kıyı bölgeleri. Kayseri–Sivas–Erzincan’ın doğusu– Malatya’nın kuzeyi, İstanbul’da özellikle Avrupa yakası. Kıyılardan 10 kilometre içinde kalan alanlarda ş-ddetli hissedilecek.

Görür, Ekonomim gazetesinden İbrahim Ekinci’ye kritik açıklamalarda bulundu. Görür, “İstanbul’da sanayi yerleşimi için de özel çalışma yapılmalı. Yakın çevre dahil çoğu sanayi kuruluşları ve OSB’lerin Marmara dışına çıkartılması gerekir” dedi. Gaziantep ve Kahramanmaraş gibi ‘sanayi kenti’ kabul edilen illerde ortaya çıkan gerçeklerin, sanayi yönünden de hiçbir hazırlık olmadığını gösterdiğini anlatan Görür, “Hazırlanmak için 20 milyar dolardan kaçarsan 100 milyar dolar ödersin. Can kaybı da ayrı” dedi.
Deprem tahminleriyle ön plana çıkan Prof. Dr. Naci Görür’ün ardından bir uzman isimden daha İstanbul için ciddi uyarı geldi. 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve Adıyaman, Hatay, Gaziantep, Malatya gibi illerimizde büyük yıkıma neden olan depremin ardından Marmara’daki panik de sürüyor. Prof. Dr. Süleyman Dalğıç, İstanbul’daki o bölgeleri işaret etti.

UZMAN İSİM SIVILAŞMAYA DİKKAT ÇEKTİ! ‘ATATÜRK HAVALİMANI’NDAN SONRA…’ Depremlerde yıkılan binaların birçoğunun sıvılaşma özelliği gösteren zemin üzerinde yapıldığının ortaya çıkmasıyla gözler, İstanbul’daki risk düzeyi yüksek zeminlere çevrildi. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi, Zemin Mekaniği Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Dalğıç, “Özellikle Atatürk Havalimanı’ndan sonra denize doğru ulaşan kesimlerde alüvyon kalınlığı artıyor. 30 metrenin üzerine çıkıyor. Dolayısıyla burada deprem anında ciddi t-hlike var diyebiliriz” dedi.
Son büyük depremlerde en büyük yıkımın sıvılaşma özelliği gösteren zeminlerde meydana gelmesi üzerine gözler, akarsuların sürüklediği kumlu topraklardan oluşan dere yataklarına çevrildi. Olası Marmara depreminden etkilenecek İstanbul’da bulunan çok sayıda dere yatağı ile ilgili ise İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi, Zemin Mekaniği Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Dalğıç’dan dikkat çeken uyarılar geldi.

İSTANBUL’DAKİ İLÇELERİ TEK TEK SAYDI! BAĞCILAR, BAHÇELİEVLER, BAKIRKÖY…

Yüksek konutların yer aldığı; Küçükçekmece, Bağcılar ve Bahçelievler’den geçerek, Bakırköy’den Marmara Denizi’ne dökülen Ayamama Deresi’ni örnek gösteren Dalgıç, yapılaşmanın bulunduğu dere çevresindeki alanlarda deprem riskinin daha yüksek olduğunu söyledi. Ayamama Deresi çevresindeki zeminin alüvyon özelliği taşıdığını belirten Dalğıç, kuzeyde az olan alüvyonun güneye doğru arttığını, Marmara Denizi’ne yaklaştıkça 30 metre alüvyonun olduğunu açıkladı.kaynak:cumhuriyet.com.tr ve mynet.com

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ