Nature And Life

Kudret narı nerelerde yetişiyor, faydaları neler?

Kudret narı nerelerde yetişiyor, faydaları neler?
Spread the love

Kudret narı, kabakgiller familyasından tropik iklim bölgelerinde yetişen gıda ve deva olarak kullanılan nebat türüdür. Kudret narı, bağışıklık sistemini harekete geçirebilen ve vücudun organik öldürücü hücrelerini harekete geçiren güçlü antiviral özelliklere haiz olduğu gösterilmiştir. Peki, kudret narı nerelerde yetişiyor, faydaları neler? İşte kudret narının kullanım alanları
Kudret narı, Asya, Karayip Adalarında, Amazon havzasında, Doğu Afrika’da organik olarak yetişir. Uzak Doğu ve Güney Amerika’da ise bilhassa yetiştirilmektedir. Bütün kısımları ve öz suyu fazlaca acı olan meyve hamken yeşil, olgunlaşınca turuncu-kırmızı renkte, 10–20 cm boyunda, geniş bir mekik sekline gelir. Girintili çıkıntılı ve pürtüklü bir yüzeye sahiptir. Olgunlaşınca, kabuğu geriye büküldüğünde fazlaca sayıda, kırmızı, kahverengi yada beyaz renkli çekirdekleri ortaya çıkar. Tohumları (çekirdekleri) 7-10mm uzunluğunda, yassı ve pütürlüdür.

KUDRET NARI FAYDALARI

Meyve ve yaprakları, mineral ve vitaminler bakımından varlıklı olan kudret narı demir, kalsiyum, fosfor ve B vitaminleri içerir. İspat edilmemekle birlikte, yaprak ve köklerinden hazırlanan çözeltinin, hemoroid şişliklerini indirdiği, yapraktan elde edilen çözeltinin öksürük kesici ve ateş düşürücü olduğu, aynı zamanda pürgatif (bağırsak boşaltıcı) ve antihelmintik (bağırsak kurtlarına karşı) etkiye haiz olduğu düşünülmektedir. Kadınlarda kısırlık tedavisinde ve karaciğer bozukluklarında iyileştirici olarak kullanılmaktadır. İltihaplı yaraların tedavisinde de yeri olduğuna inanılmaktadır.

Antidiyabetik etkisi:

1000’den fazla bitkisel ürün, hiperglisemiyi tedavi etmek için dünyanın muhtelif kültürleri tarafından kullanılmıştır ve bunlar arasında Kudret narı (M. Charantia) en popüler bitkilerden biridir. Bugün, dünya genelinde 140’dan fazla değişik çalışmada, hem insan aynı zamanda hayvan modellerinde M. Charantia’nın farklı ekstrelerinin ve bileşenlerinin anti-hiperglisemik ve hipoglisemik etkilerini araştırılmıştır. Kudret narı meyvesinin muhtelif ekstrelerinin ve bileşenlerinin hipoglisemik etkilerini değişik fizyolojik, farmakolojik ve biyokimyasal etkisinde bırakır vesilesiyle göstermektedir. Hipoglisemik etkilerinin muhtemel yolları periferik ve iskelet kas glikoz kullanımının uyarılması, bağırsak glikoz alımının inhibisyonu, adiposit farklılaşmasının engellenmesi, anahtar glukoneojenik enzimlerin baskılanması, HMP yolunun anahtar enziminin stimülasyonu ve adacık β hücrelerinin korunması şeklindedir.

Antiülser etkisi:

bizim ülkemizde peptik ülserlerin niçin olduğu mide şikayetlerini gidermek için ağızdan tüketilir. Türk halk hekimliğinde yaygın olarak kullanılan bir Momordica charantia preparatı meyvelerin yağ ekstresidir. Momordica charantia’nın yağ ekstresi mühim seviyede iyileşme sağlamış oldu ve sonuçlar ekstrenin epitelizasyonu, neovaskülarizasyonu ve fibroblastların proliferasyonunu belirgin şekilde uyardığını ileri sürdü. Ayrıca inflamasyonu bastırdı ve yaraların süratli iyileşmesini sağladı.

Kudret narı bitkisinin ülser, reflü ve gastrite karşı olumlu etkisi olduğu bilinmektedir. Bu mevzuda yapılan araştırmalar da kudret narının ülserlerin tedavisinde kullanımını desteklemektedir. Yapılan bir çalışmada, kudret narında bulunan momordinin Ic’ nin gastrik mukozal lezyonları azalttığı saptanmıştır.

Gürbüz ve ark. (2000) kudret narının değişik ülser modelleri üstündeki etkisini incelemiştir. Bu amaçla etanol ile ülser modeli açılan kobay fareler kullanılmıştır. Deneklerde, kudret narının zeytinyağlı ekstraktı ve kudret narı meyvesinin kurutulup toz hale getirilen meyvelerinin bal ile karışımının belirgin ve doza bağlı antiülser tesir gösterdiği saptanmıştır. Dengiz ve Gürsan (2005) tarafınca meydana getirilen diğer bir çalışmada, kudret narının zeytinyağlı ekstraktının antiülser tesiri, kobay farelerde değerlendirilmiştir. Çalışma cevabında kobay farelerde indometazinle oluşturulan ülser modelinde kudret narının zeytinyağlı ekstraktının ülsere karşı makroskopik olarak koruyucu etkiye haiz olduğu saptanmıştır. Kudret narı bitkisinin midede üreyen ve mide asidinin artmasına niçin olan H. Pyloriye karşı önleyici etkiye haiz olduğu da bilinmektedir.

Yara iyileştirici etkisi:

Türkiye’de, dışarıdan yaralarda kullanılır. Bozulmuş bağışıklık yanıtı ve neovaskülarizasyon, büyüme faktörü yetersizlikleri ve kollajenin azalmış sentezi benzer biçimde bir takım anormallik, diyabet ve gecikmiş yara iyileşmesi ile ilişkilidir. M. Charantia meyve merhemi ile tedavi, diyabetik sıçanlarda yara kapanmasını önemli ölçüde artırır ve hücre dokusunun büyümesini ve farklılaşmasını düzenleyen mühim bir rol oynayan yara dokusunda TGF-β ekspresyonunu yükseltir. Normal deney hayvanlarında metanollü ekstreleri de benzer bir tesir göstermiş ve yara alanını ve epitelizasyon süresini önemli ölçüde azaltmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ