Nature And Life

Milyonların beklediği düzenlemede 1 iyi 1’de kotü haaber geldi

Milyonların beklediği düzenlemede 1 iyi 1’de kotü haaber geldi
Spread the love

Emeklilikte yaşa takılan (EYT) milyonlar düzenlemenin ne zaman hayata geçirileceğini merak ediyordu.

Ne zaman çıkacağı belli oldu. İşte herkesin beklediği o açıklama.. EYT’ye yaş şartı getirildi..

EYT yaş şartı ihtimalleri yeniden yüksek sesle konuşulmaya başlandı. Özellikle kadınlarda 48 erkeklerde 50 yaş şartı öne çıkan ihtimaller arasında yer alıyor. Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Duman EYT yaş şartıyla ilgili ihtimalleri değerlendirdi.

Öte yandan Bakan Bilgin’den konuyla ilgili son dakika açıklama geldi İşte Bakan’ın açıklaması

EYT SON DURUM… Emeklilikte yaşa takılanlar EYT düzenlemesinde sona yaklaşıldı. Düzenlemenin içeriği henüz kamuoyuynda paylaşılmasa da kulislerden sızan bilgiler ve yapılan açıklamlar ışığında öne çıkan formülleri Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Duman detaylarıyla Habertürk canlı yayınında anlattı. Duman “Tek çözüm” olarak ise bir formülün EYT sorununa çözüm olacağını ifade etti. Öte yandan bugün ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den iddialarla ilgili açıklama geldi. İşte Bakan Bilgin’in açıklaması ve Duman’ın yorumları…

“KESİNLİK İÇİN TBMM’YE SUNULMASI GEREKİYOR!”

EYT düzenlemesiyle ilgili detayların henüz kesinleşmediğini söyleyen Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Duman, düzenlemenin ancak TBMM’ye sunulduğunda kesinleşeceğini söyledi. İşte Duman’ın açıklamları:

“48 – 50 ile başlayı 52 – 54 diye giden farklı yaşlar konuşuluyor. Şuan itibairyle konuşulan tamamen bilgi kirliliği. Neden çünkü sayın Bakan ya da Sayın Cumhurbaşkanı ya da iktidar partisinin vereceği yasa etklifini görmeden her şey askıda. Söylenilen şeyler, düşünülünler olabilir ama gerçek değil. Yasaya ve EYT’liye karşı kesin değil. Bizim bu kesinliği elde etmemiz için yasa teklifinin TBMM’ye sunulması gerekiyor.”

“9 BİN GÜN MANTIKLI DEĞİL”

Konuşulan EYT formülleri arasında 9 bin prim günü şartını değerlendiren Duman, bu formülün çözüm için mantıksız olduğunu söyledi.

İşte EYT’de 9 bin prim günü formülüyle ilgili Durmaz’ın sözleri:

“EYT’DE YENİ YAŞ FORMÜLÜ YENİ EYT GETİRİR”

EYT’de yeni yaş formülünün ise beraberinde yeni EYT’ler getireceğini söyleyen Duman, bu formülle iligli detayları şu şekilde anlattı:

“Yeni bir yaş gelir mi? Gelirse EYT’liler için EYT olur. Sigorta pirim süresini doldurmuş emekli olmamk için yaşını bekleyenler diyoruz. O zaman yaşını bekleyenlere yeni çıkartırsak, yine yaşını bekliyor olacak. Sigortalı bi çalışan diyelim 30 yıl çalışmış 49 yaşında prim gün sayısı da tamamlamış 10 bin pirm gününü geçmiş kademli yaş şartına göre emekli olmak için yaşı beklemiş olacak. Eski sistemde birtek yaş şartı ksmi emeklilikte var.

Eski sitemde 3600 gün için SSK siteminde kadın için 50 erkek için 55 yaş şartı vardı. Ancak bu kısmi emeklilik için gerçerliydi. Normal emeklilikte yaş uygulanmıyordu.”

EYT’DE İLK MAAŞ NE ZAMAN ALINACAK?

EYT uygulamasının ocak ayında başlamasının ardından başvuru süreci işleyecek. Ocak ayının sonuna kadar yapılacak başvurularda maaş hesaplamaları da 1 Şubat itibarıyla yapılacak. 2 EYT’DE YÜKSEK MAAŞ HESABI! OCAK DETAYI… Bu arada ocak ayında müracaat eden EYT’lilerin maaş hesabında ocak ayında yapılacak emekli maaş artışı da etkili olacak. Ocak ayında 6 aylık enflasyon ve üzerinde bir refah artışı bekleniyor. Ayrıca taban maaşı artacak. Böylece EYT’liler daha yüksek maaş alırken taban maaş artışını da ücretlerinde görmüş olacaklar.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ