Nature And Life

EYT son dakika haberleri… EYT son durum gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor

EYT son dakika haberleri… EYT son durum gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor
Spread the love

EYT son dakika haberleri… EYT son durum gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Yaklaşık 1,5 milyon vatandaşı ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar yasası için hükümet kanadından açıklamalar geliyor. Yeni şartlar var.

 

EYT son dakika haberleri… EYT son durum gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Yaklaşık 1,5 milyon vatandaşı ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar yasası için hükümet kanadından açıklamalar geliyor. 28 Kasım Pazartesi günü düzenlenen Kabine Toplantısı’nın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni açıklamalarda bulundu. Öte yandan, AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi ve EYT konusu ile ilgili kritik bir açıklama yaptı. Peki, EYT ne zaman çıkacak, prim ve yaş şartı ne olacak? İşte EYT yasasında son durum…

“EMEKLİ OLACAKLARIN SAYISI ARTABİLİR” Milyonlar çıkacak düzenlemeyi heyecanla beklerken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin konuyla ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Daha önce ilk aşamada 1,5 milyon kişinin emekliliğe hak kazanacağını söyleyen Bakan Bilgin, bu sayının 2 milyona çıkabileceğini söyledi.

“EMEKLİLİK SİSTEMİNDE 3 KRİTER VAR” Emeklilik sisteminde prim gün sayısı, yıl ve yaş olmak üzere üç kriterin olduğunu anımsatan Bilgin, “Diğer iki şartı doldurup yaşı bekleyenler var. ‘Hiç yaş şartı olmasaydı bugün kaç kişi emekli olabilir’ diye baktık. Bunların sayısı aydan aya değişiyor. Haziran rakamları 1,5 milyonun biraz üzerindeydi. Yarın bu sayı 1,6 milyon, 1,7 milyon veya aralık sonu itibarıyla da tahmin ediyorum Meclis’ten kanun çıkarken bakılacak 2 milyon civarında olabilir veya değişebilir. Biz bunları dikkate alan bir çalışma yapıyoruz. Yani şu an iki şartı doldurup emekli olabileceklerin sayısı 1,6 milyon civarında. Yarın biraz daha artabilir. Biz onlarla ilgili bir düzenleme yapıyoruz.” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN EYT AÇIKLAMASI! Gerçekleşen son Kabine Toplantısı’nın ardından kamera karşına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan EYT konusuna da değindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuya dair yaptığı açıklamada, “Hukuki düzenlemenin en kısa sürede Meclis’te çalışarak hayata geçirmesini sağlayacağız. Emeklilik için yılını doldurup, yaş şartını bekleyenler, geçici işçilerle ilgili çalışmalarımızı da en kısa sürede tamamlayıp kamuoyuna açıklayacağız.” ifadelerini kullandı.

AKBAŞOĞLU’NDAN EYT AÇIKLAMASI: EYT NE ZAMAN ÇIKACAK? Akbaşoğlu, merak edilen ‘EYT ve sözleşmeli personel’ gündemiyle ilgili konuştu. AK Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu, “EYT ve sözleşmeli personelin kadroya geçilmesine ilişkin düzenlemeleri aralık ayı içinde yapmayı planlıyoruz. En kötü ihtimal 2023 yılı başında yasalaşmasına şahit olacağız” dedi.

EYT’DE PRİM FARKI MÜJDESİ! EYT düzenlemesi yürürlüğe girdiğinde yaklaşık 1,5 milyon çalışana erken emeklilik yolu açılmış olacak. Ancak işini devam etmek isteyen çalışanlar, işverenin üzerindeki prim baskısı nedeniyle kendilerinin işten çıkarılma olasılığıyla karşı karşıya. Öte yandan işverenler de prim yüklerinin artmasından şikayetçi. Şöyle ki, normal asgari ücretli bir çalışanın işverene sigorta prim maaliyeti çalışanın brüt maaşının yüzde 17,5’i kadar. Ancak emekli çalışının maliyeti çalışanın brüt maaşının yüzde 24,5’i… Bakan Bilgin yaptığı son açıklamayla bu farkın yüzde 5 oranında azalacağı müjdesini verdi.

ASKERLİK PRİM BORÇLANMASI EYT’DE YER ALACAK MI? Askerlik prim borçlanmasının EYT’de yer alıp almayacağı net değil. Şimdilik SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı için prim gün sayıları neteşti. Ancak askerlik borçlanmasının EYT’den önce yapılması ve EYT’de bu borçlanmanın yer almaması halinde SGK’dan ödenen borçlanmanın geri alınma hakkı var. Yani askerlik prim borçlanması EYT kapsamında yer almazsa düzenlemeden yararlanacak sigortalılar ödedikleri borçlanma tutarını geri tahakuk edebilecekler.

STAJ SİGORTASI EYT’DE BAŞLANGIÇ SAYILACAK MI? Staj ve çıraklık dönemi sigortaların EYT için başlangıç sayılıp sayılmayacağıyla ilgili bir soruya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Onlar farklı. Onlar EYT kapsamında değil zaten. Sigorta girişi olanlarda bir sorun yok. Çıraklık ve stajyerlik bir sigorta girişi değil. Onlar sağlık sigortasını korumak üzere geliştirilmiş bir sistem.” yanıtını verdi. Yani staj sigortası EYT’de başlangıç tarihi olarak sayılmayacak EYT’den yararlabilmek için; 1: 8 Eylül 1999 öncesinde sigorta kaydının bulunması, 2: 5 bin prim gün sayısının tamamlanmış olması, 3: Erkekler için 25 yıl, kadınlar için ise 20 yıl sigortalılık süresinin dolması gerekiyor. Örneğin düzenleme 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girdiğinde 5 bin prim gün sayısını tamamalmış ve 1 Eylül 1999’da sigortaya kaydı olan bir erkek çalışan prim gün sayısı dolmasına rağmen 25 yıl sigortalılık süresi 1 Eylül 2024’te dolacağı için düzenlemeye ancak 1 Eylül 2024’te başvurabilecek. Yine aynı tarihte yani 1 Eylül 1999’da sigortaya kaydolmuş kadın çalışan düzenleme 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girerse düzenlemeden faydalanabilecek. Ancak bu çalışanın prim gün sayısı 5 bin günden az ise bu çalışan sigortalılık süresini tamnalamasına karşın prim gün sayısını tamaladığında ancak EYT düzenlemesine başvurabilecek.

PRİM GÜN SAYSI VE SİGORTALILIK SÜRESİNİ TAMAMLAMAYANLAR EYT düzenlemesine başvuru için bir süre kısıtlaması bulunmuyor. Dolayısıyla prim gün sayısı ve sigortalılık yılı tamamlanan ve 8 Eylül 1999 öncesinde sigorta kaydı bulunan çalışanlar şartları yerine getirdiklerinde düzenlemeden yararlanmak ve emekli olmak içijn başvuru yapabilecekler. lk sigortalı olduğu tarih 1999 yılının Eylül ayından önce olanlar yararlanacak. 4/A statüsünde (SSK’lı) sigortalı olan kadın çalışanların 20 yıllık sigortalılık süresi ve 5 bin prim gün sayısını doldurmaları gerekiyor. Erkek çalışanların ise 25 yıllık sigortalılık süresini ve 5 bin prim gün sayısını tamamlamaları gerekiyor. 1999 yılının Eylül ayı öncesi sigortalı olan Bağ-Kur’lu (4/B) kadın çalışanlar 7200 prim gün sayısını, erkek çalışanlar da 9000 prim günü tamamladıklarında EYT düzenlemesinden yararlanabilecek. Yine, Eylül 1999 öncesi sigortalı olan Emekli Sandığı’na bağlı memurlardan (4/C) kadın memurlar 7200 prim gün sayısını, erkek memurlar da 9000 prim günü tamamladıklarında EYT düzenlemesinden yararlanıp, emekli olabilecekler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ