Nature And Life

1.8 milyar tonluk rezerv bulundu Bir ilimize talih kuşu kondu Detaylar

1.8 milyar tonluk rezerv bulundu Bir ilimize talih kuşu kondu Detaylar
Spread the love

Ziraat, hayvancılık, kozmetik, ilaç sanayisi benzer biçimde birçok alanda kullanılan ve Elbistan ilçesinde 1,8 milyar tonluk rezervi tespit edilen leonardit madeninin ekonomiye kazandırılması hedefleniyor.

Linyitin kömürleşme esnasında yüksek oranda oksidasyona uğramasıyla oluşan ve içerdiği yüksek orandaki hümik asitlerden dolayı çok iyi bir toprak düzenleyici olan leonardidin ülke ekonomisine katkı sağlaması için çalışmalara başlandı.

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, AA muhabirine, leonardidin milyonlarca yıl önce toprak altında kalmış organik maddelerin organik yollarla fosilleşmiş hali bulunduğunu, yüksek oranda karbon, magnezyum, potasyum ve hümik asit içerdiğini anlattı.

Bu ürünün tüm dünyaya, ziraat üreticilerine kazandırılmasıyla ilgili çaba sarf edilmesi gerektiğini, yurt içinden ve dışından çok sayıda firmayla leonardidin organik gübreye dönüştürülmesiyle ilgili görüşmeler yapmış olduklarını aktaran Gürbüz şöyle konuştu:

“mahalli idareler olarak bunun çalışmalarını başlattık, inştanrı Bakanlığımız ve hükûmetimizin vereceği destekler ile öncelikle şehir ekonomisine, ülke ekonomisine ve tüm dünyaya can simidi olabilecek bir keşif. Elbistan’daki kömür rezervi enerji üretiminde kullanılan bir biriki ve dünyanın en büyük 3’üncü rezervi.

Bununla birlikte kömürün üzerindeki bu değerin bununla beraber tarımda da kullanılabiliyor olması bizim için çok büyük bir değer. Ben buradan üretici firmalarımıza çağrıda bulunmak istiyorum. Gelin hep birlikte leonardidi bütün dünya ziraatına kazanmıştırralım. Elde ettiğimiz birincil ürünlerde rekoltenin artmasıyla birlikte ikinci ürünü de elde etme imkanına kavuşalım.”

Söz konusu rezervin bir an önce tarıma kazanmıştırrılması için çalışmaların ivedilikle başlatılması icap ettiğini vurgulayan Gürbüz, “Dünyadaki tarımsal üretim sorundayken belki tarımsal ürünlerin yine yorumlanmasıyla ilgili bir olanak sağlamış olacağız. Dünya ziraatı için çok değerli olan bu keşfin bir an önce endüstriyel üretime dönüşmesi ve organik gübre halinde tüm dünyaya pazarlanması gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Gübre kullanımını azaltıyor

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve nebat Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Saltalı da leonardidin milyonlarca yıl su ortamlarında bitkisel ve hayvansal atıkların birikimiyle oluşan organik kökenli bir materyal olduğunu söyledi.

Ziraat ve Orman Bakanlığının organik ve mineral gübre yönetmeliğinde leonardidi “bir toprak düzenleyici ve iyileştirici bir materyal” olarak tanımlandığını aktaran Saltalı, topraktaki canlıların yegane gıda ve enerji kaynağının organik materyaller olduğuna dikkati çekti.

Söz mevzusu madenin kullanımıyla gübre kullanımının azalıp nebat veriminin arttığına işaret eden Saltalı, “Türkiye’de leonardit rezervinin yaklaşık yüzde 80-90’ı Afşin-Elbistan Termik Santrali havzasında olduğunu düşünüyoruz. Bu bölgede yapılan araştırmalarda 4,8 milyar ton gidya, 4,2 milyar ton kyaşam var leonardit bu grup içinde vurgulanmıyor. Sadece icra ettiğimız incelemelerde bu bölgedeki leonardit rezervinin ortalama 1,8 milyar ton bulunduğunu tahmin ediyoruz.” diye mevzuştu.

Senelik 500 milyon liralık tasarruf

Bölgedeki leonardidin uzun süreden bu yana enerji sektöründe kullanıldığını hatırlatan Saltalı, söz konusu kaynağın tarım sektörüne transferi halinde senelik ortalama 500 milyon lira yöreında tasarruf sağlanabileceğini söylemiş oldu.

Saltalı, bu madenden bununla birlikte toprak iyileştiricisi olan humik asit elde edildiğini, humik asit üretiminin de devreye alınması halinde ziraat sektörüne çok büyük katkı sağlanacağını planladığınü dile getirdi.

Yaklaşık 15 yıldır bölgede bilimsel araştırmalar yaptıklarını dile getiren Saltalı şunları kaydetti:

“Buradaki ana sıkıntı maden yönetmeliğinde leonardidi bir enerji ham maddesi olarak sınıflandırıyorlar. Enerji üretim alanlarında termik santrallerinde daha kaliteli olan linyit ile kalitesi düşük olan leonardit karıştırılarak kullanılıyor şu demek oluyor ki yakılıyor. İlgili bakanlıklar nezdinde girişimde bulunduk. Buradaki leonardidin yalnız enerji ham maddesi değil endüstriyel ham madde gurubuna alınması mevzusunda da bilgiler verdik. Bu mevzuda leonardidin endüstriyel ham madde grubuna alınmasıyla ilgili yönetmelik revizyonu bulunduğunu da biliyoruz. Fosforlu gübrelerin yüzde 95 oranında ham maddesini dışarıdan alıyoruz.

Azotlu gübrenin üretiminde doğal gaz kullanılıyor bizler naturel gazı dışarıdan alıyoruz. şu demek oluyor ki gübre ham maddeleri bakımından hepimiz dışarıya bağlarımlıyız. Hepimiz leonardit kaynaklı ve leonardidin farklı türevleriyle ilgili gübreleri oluşturduğumuz süre kimyasal gübre kullanımını yüzde 20-25 oranında azaltabiliriz, dışarıdan aldığımız ham maddeyi de böylece azaltmış oluruz. Hepimiz bölgemizde bulunan leonardit kaynaklarını tarım sektörüne aktarma ettiğimiz süre hem Türkiye’nin topraklarını canlı ve sağlıklı kılacağız bununla beraber bu kaynaklara Orta Doğu ve Afrika ülkelerinden yoğun talep gelecek.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ