Nature And Life

İşte Ayak Şişliklerinin Sebebi Olabilecek 9 Ciddi Hastalık

İşte Ayak Şişliklerinin Sebebi Olabilecek 9 Ciddi Hastalık
Spread the love

Şiş ayaklara aşırı kullanım, ameliyat yada hamilelik benzer biçimde faktörler niçin olabilir ve çoğu zaman geçici olduğundan kaygı nedeni değildir. Yine de rahatsız edicidir ve önlemek yahut en azından azaltmak için kimi önlemler alınabilir.

Uzman tavsiyeleri ile yaşadığınız ağrıları azaltabilir ve gündelik aktivitelerinize devam edebilirsiniz ama ayaklarınızdaki şişkinlik geçmek bilmiyor ve bu rahatsızlığa başka semptomlar eşlik ediyorsa, sebep başka bir sağlık sorunu olabilir.

Ne zaman tıbbi müdahale gerekir?
Bazı şişmiş ayak olayları acil bakım gerektirir. Şişmiş ayaklarla birlikte aşağıdaki emareleri de gözlemlerseniz derhal tıbbi yardım alın:

* ayak veya bacaklarınızda açıklanamayan ve ağrılı şişme
* etkilenen bölgede ısı, kızarıklık veya iltihaplanma
* ateşin eşlik ettiği şişlik
* hamilelik sırasında ani ayak şişmesi
* soluk darlığı
* sadece bir uzvun şişmesi
* göğüs ağrısı, basınç veya sıkışma

Ayaklarda şişkinliğe sebep olan başlıca sebepler ve müdahale yöntemlerini şöyle listeleyebiliriz:

1. Ödem
Ödem, vücut dokusunda fazla sıvının tutulduğu yaygın bir durumdur. Ayaklar, ayak bilekleri ve bacaklarda, direkt cilt altındaki dokunun şişmesine neden olur. Ayrıca elleri ve kolları da etkileyebilir. Semptomlar şunları ihtiva eder:

* gerilmiş veya parlak cilt
* cilt üstüne bastırdıktan sonrasında geçmeyen çukur
* karında şişkinlik
* adım atma zorluğu

Hafif ödemler, bir çok vakit, kendi kendine geçseler de tedavi seçeneklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

* tuz tüketimini azaltmak
* ayaklar ve bacakları kalp bölgesinden yukarıda tutacak halde yüksekte dinlendirmek
* yardımcı çorapları giymek
* diüretik ilaçlar (idrar söktürücü) almak
* reçeteli ilaçları gözden dercetmek ve tabip kontrolünde yeniden regüle etmek

2. Hamilelik
Vücut daha fazla su tuttuğu ve daha fazla kan ve vücut sıvısı ürettiği için hamilelik sırasında ayak şişmeleri oldukça yaygındır. Tüm gün ayakta kaldıktan sonra, akşam saatlerinde ayak şişmelerine daha yatkın olabilirsiniz. Özellikle hamileliğin beşinci ayından sonra yoğunlaşır ve fark edilir bir hal alır. Hamilelik sürecinde ayak şişkinliklerini azaltmak için yapabilecekleriniz:

* Uzun zaman ayakta durmaktan kaçının
* Sıcak havalarda serin ve havadar ortamlarda kalmaya özen gösterin
* Dinlenirken ayaklarınızı yükseltin
* Rahat ayakkabılar giyin; yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının
* Destekleyici taytlar veya çoraplar giyin
* Havuzda ve denizde dinlenin, yüzün
* Ayak bileklerinizi saran giysilerden kaçının
* Etkilenen yerlere soğuk kompres uygulayın
* Su tüketimini arttırın
* Tuz tüketimini azaltın ve hatta mümkünse tamamen kaçının

Ellerinizde ve yüzünüzde ani yada aşırı şişlikler, preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) belirtisi olabilir. Genellikle gebeliğin 20. Haftasından sonra gelişen bu durumda, yüksek gerilim hızla ortaya çıkabilir ya da kan basıncınızda yavaş ve devamlı bir artış olabilir. Diğer semptomlar içinde, baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma, seyrek idrara çıkma, soluk alma güçlüğü, karın ağrısı, görme bozuklukları bulunmaktadır. Ani ayak şişkinliklerine özellikle bu semptomların eşlik etmesi durumunda hemen doktorunuza başvurun.

3. Alkol
Alkol tükettikten sonrasında vücut daha fazla su tuttuğu için ayaklarınız şişebilir. Genellikle birkaç gün arasında geçen bu şişliklerin süresi uzarsa endişelenmeniz gerekebilir.

Alkol içtiğinizde ayaklarınızda sık sık şişme oluyorsa, karaciğeriniz, kalbiniz yada böbreklerinizle ilgili bir sorunun işareti olabilir. Bu aynı zamanda çok fazla alkol tükettiğinizin de bir işareti olabilir. Alkol tüketimi nedeniyle şişmiş ayakları tedavi etmek için:

* Su tüketimini artırın
* Tuz tüketimini azaltın
* Ayaklarınızı yüksekte tutarak dinlenin
* Ayaklarınızı soğuk suda dinlendirin
4. Sıcak hava
Vücudun organik soğuma sürecinin bir parçası olarak damarlar genişlediği için sıcak havalarda ayaklarda şişme çoğunlukla görülür. Sıvılar, bu sürecin bir parçası olarak yakındaki dokulara gider. Ancak bazen damarlar kanı kalbe geri taşıyamaz ve ayak bileklerinde, ayaklarda sıvı toplanması yaşanır. Özellikle dolaşım sorunları olan insanoğlu buna eğilimlidir. İşte şişliği azaltmak için birtakım organik yollar:

* Ayaklarınızı soğuk suda dinlendirin
* Bol su için
* Ayaklarınızın soluk almasına ve özgürce hareket etmesine izin veren ayakkabılar giyin
* Bacaklarınız yukarıda olacak halde dinlenin
* Destekleyici çoraplar giyin
* Yürüyüş ve rahat bacak egzersizleri yapmayı huy haline getirin

5. Lenfödem
Lenfatik sistem muntazam bir şekilde çalışmıyorsa yada damarlar müsait bir şekilde sıvıyı drene edemiyorsa, dokular arasında sıvı birikebilir ve biriken sıvı miktarı lenfatik sistemin nakliyat kapasitesinden büyükse lenfödem oluşur. Bu durum ayakların şişmesine niçin olabildiği benzer biçimde şu semptomlara da sebep olabilir:

* gerginlik veya ağırlık hissi
* sınırlı hareket aralığı
* çeşitli ağrılar
* tekrarlanan enfeksiyonlar
* cilt kalınlaşması (fibroz)

Lenfödemi kendi kendinize tedavi edemezsiniz, ancak şişliği azaltmak ve ağrıyı kontrol etmek için yapabileceklerinizi şöyle sırlayabiliriz:

* lenf sıvısı drenajını teşvik eden hafifçe egzersizler
* ayakları veya bacakları sarmak için bandajlar
* manuel lenf drenaj masajı
* pnömatik sıkıştırma
* kompresyon giysileri
* karmaşık dekonjestif tedavi (CDT)

6. Yaralanma
Kırık kemikler ve burkulmalar benzer biçimde ayak yaralanmaları da şiş ayaklara neden olabilir. Ayağınızı incittiğinizde, etkilenen bölgeye akan kanın bir sonucu olarak şişlik oluşur. R.I.C.E. (Rest-istirahat, Ice-buz, Compression-kompresyon, Elevation-elevasyon) yaklaşımı çoğu zaman ayak yaralanmalarını tedavi etmek için önerilir. Bu yöntem şunları ihtiva eder:

İstirahat: Etkilenen uzvunuzu mümkün olduğunca dinlendirin ve üstüne baskı yapmaktan kaçının.
Buz: Etkilenen bölgeye buz kompresleri uygulayın.
Kompresyon: Şişliği boşlamak için kompresyon bandajı kullanın.
Elevasyon: Dinlenirken ayaklarınızı yukarıda tutun, bilhassa geceleri kalbinizin üstünde olsunlar.

Yaralanmanızın ciddiyetine bağlı olarak, doktorunuz reçetesiz yada reçeteli bir ağrı kesici önerebilir. Bir atel takmanız gerekebilir. Ağır olaylar ameliyat gerektirebilir. Ağrınız şiddetliyse, uyuşukluk hissediyor, bölgeye herhangi bir ağırlık veremiyor yada ayağınızı hareket ettiremiyorsanız kesinlikle doktorunuza görünün.

7. Kronik venöz yetmezlik
Kronik venöz yetmezlik, bacak venlerinin kifayetsiz hale geldiği bacak damar hastalığının ilerlemiş evresidir. Bacak toplardamarlarında bir tıkanıklık veya tek yönlü kapakçıklarda hasar kararı ortaya çıkar. Kanın sadece geriye kalp yönünde akmasını elde eden kapakçıklar çalışmadığında yada yetersiz çalıştığında, bacaklardan kalbe doğru olan kanın yerçekiminin etkisiyle geriye kaçmasına ve alt bölgede birikmesine neden olur.

Bacaklarda ağrı yada yorgunluk, yeni varisli damarlar, bacaklarda kösele görünümlü cilt, bacaklarda veya ayaklarda pul pul, kaşıntılı cilt ve farklı enfeksiyonlar şeklinde belirtilerle karşılaşırsanız, ne olursa olsun doktorunuza görünmeniz gerekmektedir. Venöz yetmezlik ne kadar erken teşhis edilirse o denli basit tedavi edilebilir. Tedaviler şunları içerir:

* uzun süre ayakta durmaktan yada oturmaktan kaçınmak
* uzun zaman oturma esnasında bacak, ayak ve ayak bileği egzersizleri yapmak
* uzun süre ayakta durduğunuzda ayaklarınızı yükseltmek için molalar vermek
* tertipli olarak yürümek ve egzersiz yapmak
* kg vermek
* dinlenirken bacaklarınızı kalp seviyesinin üstüne kaldırmak
* kompresyon çorapları giymek
* cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için antibiyotik kullanmak
* iyi bir cilt hijyeni icra etmek

8. Böbrek hastalığı
Böbrek hastalığınız varsa veya böbrekleriniz düzgün çalışmıyorsa kanınızda oldukça fazla tuz birikir ve bu da su tutmasına niçin olur. Sonuçta ilk etkilenen bölgelerden biri yine ayaklar ve ayak bilekleridir. Gözle görülür şişkinliklerin yanı sıra dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan emareleri sıralarsak:

* konsantrasyon zorluğu
* iştahsızlık
* bitap ve sıska sezmek/ daha az enerjiye haiz olmak
* uyku zorluğu
* kas seğirmesi ve krampları
* şiş gözler
* kuru, kaşıntılı cilt
* artan idrara çıkma
* mide bulantısı ve kusma
* göğüs ağrısı
* soluk darlığı
* yüksek gerilim

9. Karaciğer hastalığı
Karaciğer hastalığı, karaciğerin muntazam emek harcamaması sebebiyle ayak şişmesine niçin olabilir. Bacaklar ve ayaklarda aşırı sıvı birikimine yol açar ve bu da şişkinlikle sonuçlanır. Virüsler, alkol ve aşırı kiloluluk de karaciğer hasarıyla bağlantılıdır. Diğer semptomlar şunları ihtiva eder:

* sarımsı cilt ve gözler (sarılık)
* ağrılı ve şişmiş karın
* kaşınan cilt
* koyu idrar / nefes, kanlı yada katran rengi dışkı
* bitkinlik
* mide bulantısı veya kusma
* iştahsızlık
* kolay ve ani morarmalar

10. Kan pıhtısı
Kan pıhtıları katı kan kümeleridir. Bacak damarlarında oluşabilirler. Bu, kalbe giden kan akışını engeller ve şiş ayak bileklerine ve ayaklara neden olur. Genellikle vücudun tek tarafında meydana gelir. Şişmeye, ağrı, duyarlılık, ısı, etkilenen bölgede kızarıklık yada renk değişikliği eşlik edebilir. Tedavi seçenekleri ve önleyici tedbirler şunları içerir:

* kan sulandırıcı almak
* uzun zaman oturmaktan kaçınmak
* düzenli egzersiz yapmak
* sıvı tüketimini artırmak
* sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek

11. Enfeksiyonlar
Şişmiş ayaklara enfeksiyonlar ve buna eşlik eden iltihaplanma neden olabilir. Diyabetik nöropatisi veya ayaklardaki diğer sinir hastalıkları olan kişiler ayak enfeksiyonlarına daha yatkındır. Enfeksiyonlara kabarcıklar, yanıklar ve böcek ısırıkları benzer biçimde yaralar neden olabilir. Enfeksiyonu tedavi etmek için oral yada topikal antibiyotikler verilebilir.

12. İlaç yan etkileri
Bazı ilaçlar, bilhassa vücudunuzun alt kısmında sıvı toplanmasına niçin oldukları için yan etki olarak ayaklarda şişmeye niçin olabilir. Bu ilaçlar içinde östrojen ve testosteron şeklinde hormonlar, kalsiyum kanal blokerleri (bir tür gerilim ilacı), steroidler, antidepresanlar, ACE inhibitörleri, nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) ve diyabet ilaçları bulunur.

İlaçlarınız ayak şişmesine niçin oluyorsa, doktorunuzu görmeniz önemlidir. İlaçlar yada dozajlar açısından başka seçenekler olup olmadığını birlikte belirleyebilirsiniz.

13. Kalp yetmezliği
Kalp yetmezliği, kalbiniz kanı doğru halde pompalayamadığında meydana gelir ve kanınız kalbinize doğru biçimde akmadığı için şişmiş ayaklara niçin olabilir. Ayak bilekleriniz bilhassa akşamları şişerse, bu kalp yetmezliğinin bir işareti olabilir. Diğer mühim semptomları şu şekilde sıralayabiliriz:

* sırt üstü yatarken rahatsızlık
* daha hızlı veya anormal kalp atışı
* ani, şiddetli nefes darlığı
* pembe, köpüklü mukus tükürmek
* göğüs ağrısı, tazyik yada sıkışma
* egzersiz yapmakta zorluk
* kanlı balgamlı inatçı öksürük
* geceleri oldukça sık idrara çıkma
* şiş karın
* su tutulmasından ötürü hızlı kilogram alımı
* iştahsızlık
* mide bulantısı
* odaklanma sorunu
* bayılma yada şiddetli halsizlik

Bu emareleri yaşıyorsanız derhal doktorunuzu görmeniz icap eder. Kalp yetmezliği ömür boyu tedavi gerektirir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ