Nature And Life

Yemeklerden sonra bir kaşık yeter mide şişkinliğini 3 dakikada alıyor

Yemeklerden sonra bir kaşık yeter mide şişkinliğini 3 dakikada alıyor
Spread the love

Yemeklerden sonrasında mide şişkinliği ve hazımsızlık sık yaşanmış olan bir vaziyet. Peki mide şişkinliğine ne iyi gelir? Hangi besinler hazmı kolaylaştırır? İşte yanıtı…

Mide en önemli organlarımızdan biri. Yemeklerden sonra mideyi rahatlatmak için genelde soda içiliyor. Peki hazmı ne sağlar? İşte cevabı…

Yoğurt
Bu doğal gıdanın içinde bulunan etken kültür bakterileri, midedeki enzimleri harekete geçirir ve besinlerin daha çabuk sindirilmesini sağlar. Eğer siz de yemeklerden sonrasında mide şişkinliği, karın şişliği şeklinde problemler yaşıyorsanız, yoğurt tüketerek midenizin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Lahana turşusu
Mide şişkinliği, karında şişlik gibi sorunlar, bağırsaklarda gaz birikmesi sonucu kaynaklanır. Bunu önlemek için hem doğru yemek yeme alışkanlığı kazanmak hem de hazmı zor yemeklerden uzak durmak icap eder.

Bunun yanı sıra bir de, bağırsak sağlığına dost yiyecekler tüketmeye itina imlemek, bu tarz problemleri daha az yaşamanıza veya asla yaşamamanıza destek olacaktır.

İşte bağırsak sağlığına arkadaş yiyecekler dendiğinde akla gelen besinlerden biri de lahana turşusudur. Lahana turşusu, çok iyi bir probiyotik kaynağıdır.

Zencefil
Zencefil, oldukça eski çağlardan beri mide şikayetlerine karşı doğal bir çözüm olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle zencefil yiyecek veya zencefil çayı içmek, mide şişkinliği, gaz sancısı gibi problemlerin iyileşmesine destek olacaktır.

Zencefil, içerdiğinde bulunan hazmı kolaylaştırıcı bileşikler ve B6, demir, kalsiyum, sodyum, potasyum, magnezyum gibi mineraller bakımından fazlaca zengindir.

Bu sayede hazım sistemini düzenlemeye ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olan yiyecekler arasında yer alır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ