Nature And Life

Suya Keçiboynuzu Katıp 2 Ay İçin Çünkü…

Suya Keçiboynuzu Katıp 2 Ay İçin Çünkü…
Spread the love

Beslenme ve Diyet Uzmanı Gözde Gence, su, süt yada yoğurda atılarak keçiboynuzunun 2 ay tüketilmesi cevabında değerlerin normale döndüğü gözlendi. Buna benzer meydana getirilen emekler, keçiboynuzunun kalp-damar hastalığı riski taşıyan kişilerde de koruyucu ve tedavi edici olarak kullanılabildiğini gösteriyor” dedi.

Keçiboynuzunun, içeriğindeki çözünmez posa, polifenoller ve taninler nedeniyle esenlik açısından birçok müspet etkisinin olduğunu belirten Acıbadem Eskişehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gözde Gence, bilhassa de antioksidan özelliği sayesinde kalp-damar sağlığı için faydalı olduğunu söylüyor.

Keçiboynuzunun faydalarını sıralayan Gence, şunları söylemiş oldu:

Potasyum, kalsiyum, sodyum, magnezyum ve demir minerallerinden varlıklı olan keçiboynuzunun, toplam posa miktarı da yüksek oranlarda seyrediyor. Çözünür ve çözünmez posa içeriği dışında iyi bir kalsiyum deposu da olan keçiboynuzunun özellikle bayanlar ve çocuklar tarafınca tüketilmesi daha da önem taşıyor. Kadınlarda ilerleyen yaşlarda kemiklerden kalsiyum çekilimi olduğu için osteoporoza karşı önlem alınmasını elde eden keçiboynuzu, çocukların kemik gelişiminde de kalsiyum depolarını doldurmaya yarıyor.

Keçiboynuzunu suya atıp 2 ay iç! Şifa bul

2 Ay süresince düzenli tüketenlerde…

Kalp-damar sağlığını koruyucu özelliğe haiz keçiboynuzu ile ilgili mühim bilgiler paylaşan Diyetisyen Gözde Gence, kan kolesterol düzeyi ve keçiboynuzu ile ilgili meydana getirilen bir çalışmanın neticelerini aktardı. Gence, “Kan kolesterol düzeyinin normalin üzerinde olduğu durumda düzenli olarak keçiboynuzu unu tüketilmesi üzerine meydana getirilen bir çalışmada kan kolestrol düzeyi ve LDL kolestrolü üstüne olumlu sonuçlar elde edildi. Yapılan emek verme gereği, kan kolesterol düzeyi normalin üstünde olan kişiler 2 ay boyunca pişmemiş biçimde 10 gram keçiboynuzu unu tüketti. Su, süt yada yoğurda atılarak keçiboynuzunun 2 ay tüketilmesi cevabında değerlerin normale döndüğü gözlendi. Buna benzer meydana getirilen çalışmalar, keçiboynuzunun kalp-damar hastalığı riski taşıyan kişilerde de koruyucu ve tedavi edici olarak kullanılabildiğini gösteriyor” dedi.

“Keçiboynuzu bağırsakları süpürüyor”

Diyetisyen Gözde Gence, LDL kolestrol ve total kolestrolü düşürmeye destek olduğu için ötürü hiperlipideminin azalmasını elde eden keçiboynuzunun, kanı temizleme özelliği olduğunu ve damar tıkanıklığı riskini azalttığını da sözlerine ekledi. Sağlığa yararlı bitkilerden keçiboynuzunun içeriğinde bulunan çözünmez posa, bağırsak ve sindirim sistemine de olumlu etkiler sağlıyor. Vücuttaki suyun tutulmasını sağlayarak bağırsak içinde besinlerin hareketini etmesine yardımcı olan keçiboynuzu, sindirilemez bir özelliği olması sebebiyle bağırsakların süpürgesi görevini görüyor, dışkıya yumuşaklık ve hacim kazandırarak kabızlığı önlüyor. Diyetisyen Gözde Gence, süte kakao yerine keçiboynuzu unu konularak tüketilmesini öneriyor.

“Öksürük tedavisinde kullanılıyor”

Keçiboynuzunun sindirim sistemi ve kalp-damar sağlığının yanı sıra başka yararları da bulunuyor. Diyetisyen Gözde Gence bu yararları, “Yüksek kalsiyum içinde ne olduğu sayesinde kemik sağlığına önemli yararları bulunuyor, balgam söktürücü özelliği ile öksürük tedavisinde kullanılıyor, akciğerleri temizliyor, sigaranın oluşturduğu hasarı azaltmaya çalışıyor. Antioksidan özelliği ile kansere karşı koruyucu etki gösteriyor. Alerjik hastalıklara, astım ve bronşite iyi geliyor. Antioksidan içinde ne olduğu sayesinde kansere karşı koruyucu etki gösteriyor” şeklinde sıraladı.

Çocuklarda kronik kabızlık ihmal edilmemeli! Kabızlığa ne iyi gelir?
Kadın – Aile

Çocuklarda kronik kabızlık dikkatsizlik edilmemeli! Kabızlığa ne iyi gelir?

Keçiboynuzu nelerdir?

Keçiboynuzu, baklagiller familyasına ilişkin, tatlı ve oldukca sert bir nebat türünü oluşturuyor. Yetişme koşulları ve yapısı itibarıyla meyve sınıfında yer alan bu nebat, Türkiye’de ağırlıklı olarak Anadolu’nun cenup kesimlerinde yetişiyor. Akdeniz Bölgesi’nde keçiboynuzu bitkisine çalı veya ağaç formuyla yabani koşullarda da rastlanabiliyor. İçerdiği kuvvetli bileşenler ve çok yönlü kullanım imkanlarıyla bu meyve, özellikle da ekonomik gelir amaçlı tarımda büyük bir kıymet taşıyor.

Keçiboynuzu yararları

Kanı temizleme ve damar tıkanıklıklarını giderme özelliği vardır. Kış aylarında artan astım atakları ve bronşit rahatsızlıklarına iyi gelen keçiboynuzu şiddetli öksürüklere karşı dahi fazlaca etkilidir. Balgam söktürücüdür, bu sayede öksürüğü azaltır. Bağırsak ve sindirim sistemine de müspet etkiler sağlar, kabızlığı önler.
Keçiboynuzu tozu ne işe fayda?

Keçiboynuzu tozu vücuda ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlıyor. İştah açıcı bir tesir oluşturduğu biliniyor. Kansızlık problemininin çözümünde destek oluyor. Doğal bir afrodizyak olarak da değerlendirilebiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ