Nature And Life

Bitkilerinizin Üzerine Karbonat Serpin – Yazıyı Okuduktan Sonra Siz De Deneyeceksiniz!

Bitkilerinizin Üzerine Karbonat Serpin – Yazıyı Okuduktan Sonra Siz De Deneyeceksiniz!
Spread the love

Bitkilerinizin Üzerine Karbonat Serpin – Yazıyı Okuduktan Sonra Siz De Deneyeceksiniz!
Bitkilerinizin bakımını yaparken karbonat kullanmaya henüz başlamadınız mı? O halde en yakın zamanda başlamanızı tavsiye ederim.

Çünkü profesyoneller bu yöntemi uzun süreden beri uyguluyorlar! Karbonatın birçok kullanım şekli var. Birçoğumuz bunu çeşitli iç mekan temizleme teknikleriyle birlikte düşünürüz.

Ancak en kuvvetli etkilerini bahçenizde görebilirsiniz.

Temiz bir eviniz varsa dolaplarınızda mutlaka bir kutu karbonat bulunuyordur. Lekelere ve pisliğe karşı bir kahraman. Peki ya bu harika tozun dış mekanda daha kahramanca işler yapabileceğini biliyor muydunuz?

Bu metot için mükemmel uygulamalarımız var.
Karbonatı daha önce bu amaçlarla kullanmayı hiç düşünmemiş olabilirsiniz, fakat sonuçlar inanılmaz. Bu yüzden sizler için bahçenizde kullanabileceğiniz en iyi 6 ipucunu listeledik. Gelin hepsini beraber inceleyelim. Son sayfada tüm zamanların en iyi püf noktasını bulacaksınız!

6. Bitkilerdeki mantara karşı karbonat
Hem çiçekleri bununla beraber sebzeleri etkileyen muhtelif nebat hastalıkları vardır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda karbonat kullanın.

Bakalım karbonatı naturel bir mantar ilacı olarak kullandığımızda neler olacak. Bu yazıda, gül üstündeki tesirini kontrol ediyoruz. Ancak bütün bitki türleri için geçerlidir.

Siyah Küfler için Karbonat Kullanımı
Karbonatta bulunan bileşikler, güllerdeki mantar sporlarını önleme yeteneğine sahiptir.

Sodyum bikarbonatı (karbonat), bitkiler için mantar ilacı olarak kullanmak için 4 çay kaşığı karbonatı yaklaşık 5 litre suyla karıştırın. Karbonat, en yaygın süs ve sebze bitkileri üzerindeki mantar hastalıklarının etkilerini azaltır.

Karışımı güllerde (siyah küf mantarına karşı) ve meyve vermeye başlayan üzüm ve asmalarda kullanın. Çözelti, yapraklardaki pH seviyesini değiştirmeye yardımcı olarak bu siyah noktalara etki eder. Böylelikle mantarın bitkilere bulaşmasını zorlaştırır.

Bitkileriniz yapraklarında küflerle mi karşılıyorsunuz? O şekilde şimdi anlatacaklarımızı okumalısınız!

5. Küfle başa çıkmak için karbonat kullanın
Karbonat, bitkilerde oluşan küfü gidermek için uzun süredir kullanılmaktadır. Küf, rutubet payı yüksek bahçelerde büyük sorunlara yol açabilir. Birçok nebat türünü etkiler. Zinya çiçeği, cam güzeli, kabak ve salatalıklar genellikle oldukca etkilenir. Karbonatı küflenmeye karşı kullanmak için aşağıdakileri malzemeleri karıştırın:

– 1 yemek kaşığı karbonat
– 4-5 litre su
– 1 yemek kaşığı bitkisel yağ
– 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı
Malzemeleri iyice karıştırdıktan sonrasında bir sprey şişesine koyun ve haftalık olarak kullanın. Hava fazlaca güneşli olmadığında kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü yaprakların üzerindeki su damlacıkları güneş ışığı ile birlikte yaprakların yanmasına sebep olabilir. Karışımı çok sert yapmayın ve sıcak günlerde kullanmaktan kaçının.

Karbonatın faydası yalnızca bitkilerinizle sınırı olan değildir. Mobilyalarınız da size teşekkür edecek. Hemen göz atın!

Bitkilerinizin Üzerine Karbonat Serpin – Yazıyı Okuduktan Sonra Siz De Deneyeceksiniz.

4. Bahçe mobilyalarını temizlemek için karbonat
Nem ve UV ışınları, reçine veya ahşap bahçe mobilyalarınızın yaz mevsimi süresince gri ve ışıltısını kaybetmiş görünmesine neden olabilir. Mobilyalarınıza yeni bir nefes getirmek için karbonat kullanın.

Yarım su bardağı karbonatı bir yiyecek kaşığı bulaşık deterjanı ve 5 litre ılık su ile karıştırın. Bahçe mobilyalarınızın üstüne püskürtün, tesirini göreceksiniz. Mobilyalarında üzerinde kaygan bir bez gezdirin, tüm bunlar bu kadar!

Elbette toprak kaplarda ve taşlarda oluşan aynı problemi de ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor. Sorun tamamen çözüldü!

Bahçeniz için en iyi gübreyi iyi mi yapacağınızı sonraki sayfada öğrenebilirsiniz!

3. Gübre yapmak için karbonat kullanın
Karbonat, bitkileri gübrelemek için tek başına kullanılamaz, sadece öteki ürünlerle birlikte kullanıldığında standart bahçe gübrenizin yerini alabilir.

1 yemek kaşığı tuzu, bir çay kaşığı karbonat ve yarım çay kaşığı amonyak ile karıştırın. Bu karışımı 5 litrelik sıcak suyun içerisine dökün ve soğumaya bırakın. Ayda bir bahçenize dökün, bitkileriniz şenlenecek.

Büyümemesi ihtiyaç duyulan bitkiler de vardır normal olarak. Karbonat kullanarak yabani otları nasıl öldüreceğinizi öğrenmek ister misiniz? O halde sonraki sayfaya göz atın…

2. Karbonat içerikli otkıran – (önleyici)
Verandadaki ya da yürüyüş yolundaki çatlaklardan çıkan yabani otlar için konsantre karbonat kullanın. Bu, filizlenen küçük yabani otları öldürecek ve yenilerinin büyümesini önleyecektir.

Çimlerinizdeki yabani otlar içinse, bahçe hortumuyla otları nemlendirin. Bir çay kaşığı karbonat alın ve otun yalnızca merkezine değil bütün yapraklarına eşit olarak serpin. Yabani otlar çıktıkça bu işlemi tekrarlayın.

Karbonat Yabani Otları Güvenli Şekilde Öldürür mü?
Karbonat, yabani otları öldürüp önleyebileceği benzer biçimde, hem de kalmasını dilediğiniz bitkiler için de ölümcül olabilir. Dikkatsizce kullanıldığında diğer bitkileri de öldürür. Dolayısıyla kalmasını istediğiniz bitkilerin üstüne yanlışlıkla karbonat serpmemeye dikkat edin.

Bahçenizdeki böceklerden bıktınız mı? O biçimde sonraki sayfada bulunan 1 numaralı ipucu tam size nazaran!

1. Bahçedeki haşerelere karşı karbonat
Karınca, gümüşçün böceği, hamamböcekleri karbonat sevmeyen böceklerden yalnızca birkaçıdır. Bahçenizdeki toprağa karbonat serpin. Bu maddeden hoşlanmayan böcekler ne olursa olsun uzak duracak.

Bahçenizde karınca yuvaları var ise, bunları suyla birazcık ıslatıp yuvanın üzerine ortalama 2 bardak karbonat serpin. Yarım saat bekleyin, ek olarak yığının üstüne bir bardak sirke dökün. Bu karışım birçok karıncayı öldürür.

Karınca, hamamböceği ve salyangozlarla başa çıkmak için yarısı karbonat, yarısı şekerden oluşan bir yem de yapabilirsiniz.

Bu karışımı bitkilerinizin etrafına serperseniz (çok yakına değil), oradan geçen bütün canlıları öldürecektir.

Son olarak, en güzel dış mekan bitkilerini içeri getirmeniz için başka bir harika ipucumuz var. Göz atın!

Bonus ipucu. Kesilen çiçeklerin daha uzun vakit dayanmasını sağlamak

Kesme çiçeklerin daha uzun süre dayanmasına destek olan birçok ev ürünü vardır. (Aspirin ve sirke de bu amaçla kullanılan malzemeler arasındadır).

İki litre suya bir yiyecek kaşığı karbonat ekleyin. En iyi sonuçlar için karışımı birkaç günde bir değiştirin ve çiçeklerin saplarını belli bir açıyla kati.

Kesme çiçeklerinizin saf suda olduğu için daha uzun zaman dayandıklarını göreceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ