Nature And Life

Alzheimer Hastalığı Nedir,Belirtileri Nelerdir,Teşhis ve Tedavi Yöntemleri

Alzheimer Hastalığı Nedir,Belirtileri Nelerdir,Teşhis ve Tedavi Yöntemleri
Spread the love

Bireylerde unutkanlık çokça rastlanılan bir durumdur. Gerek iş ortamında yaşanan stres, bitkinlik, aşırı iş temposu gibi faktörler unutkanlığın nedenlerinden gösterilebilir. Ancak unuttuklarımızı hatırlamak çok da uzun bir vakit almaz.Bu çokta hayatımızı mühim derece de etkileyen,sorun yaratan bir sorun değildir. Alzheimer nedir ne anlamına gelir belirtileri nedir kısaca bunlar ile alakalı malumat vereceğiz.

Ancak Alzheimer, ferdin yaşlarının ilerlemesiyle unutkanlığının baş göstermesi, hafıza kayıpları, konferans zorluğu gibi durumlarda önemli problemler yaşanmış olan, ek olarak kişinin günlük yaşantısını ciddi derecede etkileyen bir hastalıktır.

Bu rahatsızlık unutkanlık ile başlayıp ondan sonra bunamaya kadar giden, daha oldukca belli bir yaş üstü bireylerde görülmekte olan beyin sinir hücrelerinin yaşlanması ile beraber oluşur.

Bu hastalığın geri dönüşü yoktur ve devamlı ilerleme gösteren bir hastalıktır. Oldukça ciddi bir hastalıktır. Belirtileri ortaya çıktıktan hemen derhal 7 – 8 sene sonra ölüme sebep olmaktadır.

Bu hastalığın herkeste görülebilmesinin yanı sıra 65 yaş üstü bireylerde daha oldukça görülmektedir. Bu rahatsızlık erkeklere oranla hanımlarda daha fazlaca görülmektedir. Diğer yaş aralıklarına gore bu yaşta daha sık görülmektedir.

Alzeimer Hastalığının Nedenleri:
— Kalıtsal faktörler

— Beyinde protein birikmesi

— Beyin hücrelerinde ölüm gerçekleşmesi

— Sinirsel iletim yolunun bozulması

— Bazı zehirli maddeler

— Hafıza kaybı problemi

— Düşünme ve nedenselleştirmede zorluk yaşama

— Karar verirken zorlanma

— Kelime bulmada zorlanma

— Aritmetik muamele yaparken zorlanma

— Bireyin kişiliğinde ve davranışında oluşan değişiklikler

— Bireyin unutkanlıkla birlikte evinin yolunu şaşırma,kaybolma davranışı

— Günlük yapması ihtiyaç duyulan işlevleri yerine getirmede zorlanma

— Eşyaların yerlerini karıştırmak

Hastalığın Süreci:
— İlk evrelerde göze batmayan, hafifçe ve bu yüzden önemsenmeyen emareleri görülmektedir. Unutkanlık, kelimeleri hatırlayamama, bitap hissetme, yeni şeyleri öğrenmede zorlanma, karar verme ve toplumsal davranışlarda zorlanmalar gözlenmektedir.

— Biraz daha orta düzeye ilerledikçe hastalık, günlük yaşamı zorlaştıran zorluklar yaşar. Yolunu şaşırır kaybolmalar adım atar, motor becerilerinde gerileme, huzursuz davranma, agresyon, sosyal ilişkilerinde sorunlar yaşamaya başlar.

— İleri seviyelerde ise bu rahatsızlık artık hastayı başkaları tarafınca bakılması gereken duruma getirir. Hasta başka bir bireye bağımlı hale gelmektedir. Bunun yanında fiziksel bozulmalarda baş göstermeye başlar. Mesane ve bağırsak kontrolsüzlüğü, konuşma ve basit görevlere uymada güçlük yaşama, hayal görmeye başlama, farkındalık halini yitirme ve sürekli dolanıp durma hali baş göstermeye başlar.

Bu hastalık öldürücü değildir fakat devamlı ilerleyen, yeni yeni durumlar problemler eklenen bir rahatsızlık olduğundan ötürü kişinin ömür süresini çok etkilemektedir.

Tanı Koyma:
Bu hastalığına tek bir testle tanı koyulamamaktadır. Demansın vücutta var olduğu kanıtlandıktan sonra buna niçin olan diğer tüm durumların olmadığının da araştırılması ve kanıtlanması gerekmektedir. Bu yüzden hastalığın tanısı için nörolojik muayene, kan testleri, zihinsel testler, beyin görüntülemesi yapılmaktadır. Bazı durumlarda EEG, SPECT, lomber ponksiyon ve psikiyatri konsültasyonu şeklinde ek önlemlere gerek duyulabilmektedir.

Bu rahatsızlık bulaşıcı olmadığı biçimde bazende bulaşıcı rahatsızlıklarında araştırılmasının da gerekli olduğu durumlarla karşılaşılabilir.

Alzheimer’ın kesin nedeni günümüzde debilinememektedir. Fakat bu hastalığa yakalanma riskini arttıran birtakım durumlar mevcuttur:

-Kadınlarda erkeklere oranla daha çok görülmektedir. Hastalık süresi daha uzundur.

-60 yaşın üstünde olan bireylerde risk faktörü daha çoktur. 80-90 yaşında ise risk sabit kalır.

-Eğitim düzeyi arttıkça hastalığa yakalanma riski de o aşama gecikmektedir.

-Bazı genetik faktörler hastalığın ortaya çıkmasını neden olur.

Hastalığı yok etmek olası olmasa da süreci yavaşlatmak ve görülen semptomları hafifletmek mümkündür. Bu yüzden her zaman erken tanı ve doğru teşhis önem arz eder.

Hastalıktan Korunmak İçin Neler Yapılmalı:
Vitamin C ve E kullanılması yaşlılarda hastalık riskini azaltmaktadır.

Uygulanan rejimde ek olarak C -E vitamini ve beta koreten kullanımı algılama fonksiyonlarında olumlu etkiye sebep olmaktadır.

Yapılan fizik egzersizleri de beyin sağlığı için çok önemlidir.

Eğim seviyesi yüksek olan kişilerde demans riskinin daha düşük olduğu görülmüştür.

Okuma,bulmaca çözme,oyun oynama konjinitif fonksiyonları uyarıcı bir etken olduğu düşünülmektedir.

Alüminyum, bakır, çinko, gümüş, demir, cıva şeklinde maddelerden uzak durulması da faydalı olacaktır.

Yeterli oranda suyun tüketilmesi gerekmektedir.

Akdeniz seçimi beslenme (sebze/meyve) oldukça faydalı olduğu söylenmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ