Nature And Life

Bir ilimiz resmen diken üstünde !

Bir ilimiz resmen diken üstünde !
Spread the love

Bir ilimiz diken üstünde! Her an 7.2 büyüklüğünde deprem olabilir..

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Onur Onat, ” Malatya, Pütürge ve Erkenek segmentlerinin kırılmasıyla birlikte 6.6 ila 7.2 büyüklüğünde iki depremle karşı karşıya kalabilir “dedi.

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi aynı zamanda deprem uzmanı olan Doç. Dr. Onur Onat’tan Malatyalılar için korkutan deprem uyarısı. Doç. Dr. Onur Onat, Malatya’nın, Pütürge ve Erkenek segmentlerinin kırılmasıyla birlikte 6.6 ila 7.2 büyüklüğünde iki deprem riski ile karşı karşıya olduğunu belirterek, kent merkezinde ciddi manada çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi.

“PÜTÜRGE VE ERKENEK SEGMENTLERİNDE 7.2’LİK BİR DEPREM OLABİLİR”

Malatya’nın Doğu Anadolu fay hattına çok yakın olduğuna ilgi çeken Doç. Dr. Onur Onat, “Malatya Doğu Anadolu’nun en mühim geçiş güzergahlarından bir tanesi ancak şu şekilde bir talihsizliği var, Doğu Anadolu fay hattına da çok yakın. Doğu Anadolu fay hattının da Pütürge ile Erkenek segmentinin tam birleştiği noktada bulunmakta. Malatya’yı bekleyen iki riskli deprem senaryolardan biri Pütürge segmentinde kırılmamış olan kısmın kırımı bu halde 6.6 büyüklüğünde bir deprem olabilir.

Genelliklede Sincik başlangıç noktasında tespit edilen Erkenek segmentin de kırılmasıyla da uygulanan hesaplamalara göre maksimum 7.2 büyüklüğünde bir deprem riski Malatya’yı beklemektedir. Doğu Anadolu fay hattı yerleşim yerlerine 20, Malatya merkeze 40 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Bir deprem senaryosunda maalesef 0.15 G ila 0.3 G arasında bir deprem ivmesi beklenmektedir. Bu ivmede 7 ila 10 şiddetinde bir deprem üretebilir” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ