Nature And Life

Toplayanlar hemen satıyor!

Toplayanlar hemen satıyor!
Spread the love

Belli bir zamanda hiçbir ekonomik değeri olmayan, Aydın dağlarında kendiliğinden yetişen ve kullanılmadığı için de kuruyan kekikler, pandemi ile birlikte iş insanları için kıymete binen kekik yağcılığının pandemiden sonra fiyatı olağan üstü bir artış göstermiş ve litresini 3 bin 500 TL’den satılıyor.

 

Türkiye’nin endemik bitki varlığı bakımından en zengin illerinden birisi olan Aydın, hiçbir emek sarf etmeden kendiliğinden yetişen kekik pandemide kıymete bindi. Kekik yağcılığı yapan Bekir Özkul, sadece para için, insanlara faydalı olmak için de bu mesleği seçtiğini ifade ederek pandemiden sonra kekik yağı için hem üretim hem de tüketiminde yüzde 100 oranla arttığını açıkladı.

 

Kısa vakit öncesine kadar hiçbir ekonomik sayısal sayısal değeri olmadığını ve Aydın’ın dağlarında kendi kendine yetişen ve kullanılmadığı için kuruyup giden kekikler bölge insanları için gelir, tüketiciler için ise deva kaynağı oldu.

Mesleğini babası Ömer Özkul’dan devraldığını belirten Bekir Özkul, ‘Dedelerimiz Isparta’da gülsuyu ve gülyağı üretirmiş. Yaklaşık 70 sene önce Aydın’ın kekiğini değerlendirmek için Isparta’dan Aydın’ın Köşk ilçesinin Başçayır köyüne gelmiş. Burada özel yollarla kekik yağı ve kekik suyu çıkarmaya başlamış daha sonra mesleği dedemden babam devralmış şimdi de ben yürütüyorum.’ dedi.

Pandemiden sonra kıymete bindi

Kekik suyu ve kekik yağının pandemiden sonra son derece çok kıymetlendiğini belirten Özkul, ‘Üretimimizi damıtma sistemiyle yapıyoruz. Atalarımızdan kalma kazanlarımızda üretimimizi sürdürüyoruz. Hiçbir katkı maddesi yok. Kekik suyunun mideye çok yararı var. Kekik yağının ise her şeye yararı var. Hatta ilaçlardan daha yararlı bulunduğu ifade ediliyor o yüzden çok tercih ediliyor. İşimden son derece memnunum. Bu işi bizden diğer bu sistemle yapan yok. Fabrika usulü yapanlar var. Köylüden şehirdekiler ve baharatçılar alıyor. Sıcaktan ötürü üretim biraz zor oluyor ama çok yararlı bir iş yaptığımıza inanıyoruz. Ve mesleğimi devam ettirmek istiyorum.’ dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ