Nature And Life

Diş Taşı Neden Oluşur, Diş Taşı Evde Doğal Yollarla Nasıl Temizlenir?

Diş Taşı Neden Oluşur, Diş Taşı Evde Doğal Yollarla Nasıl Temizlenir?
Spread the love

Diş taşı temizliği nasıl yapılır? Sorusuna cevap arayacağımız bu yazımızda, sizler de diş taşı temizliği hakkındaki ayrıntılı bilgiler edilebilirsiniz. Genel olarak bakıldığında diş eti sorunları hem diş üzerinde bununla birlikte çevresinde biriken plaklar nedeniyle meydana gelir.

Oluşan plakların uzaklaştırılması için öncelikle yapılması ihtiyaç duyulan dişleri günde en az 2 kere fırçalamaktır. Ancak her gün dişleri 2 kere fırçalamak bir çok zaman yeterli olmaz ve diş üstünde ya da etrafında diş taşı ismi verilen plaklar kaynaklanır.

Diş taşı temizliği öncesinde ilk olarak dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktalardan biri de diş taşının varlığından haberdar olmaktır. Yani kişi dişlerinde plak oluşumunun farkına varmalı ve bir an önce plakları dişlerden uzaklaştırmak için girişimde bulunmalıdır. Böyle bir durumda ise evvela karşımıza diş taşı nasıl anlaşılır? Sorusu menfaat.

Diş Taşı Nasıl Anlaşılır?
Diş taşı konusunda en önce belirtmeniz ihtiyaç duyulan “diş taşı” ve “plak” sözcüklerinin birbirine karıştırılması olmaktadır. Çünkü bu terimler değişik anlamlar ihtiva eder. Plak, dişlerde oluşan boşluk ve çürümelere bağlı olarak ortaya çıkan bakterilerdir. Diş taşı ise tükürük, leke, kir, yemek gibi durumlarda oluşan birikimler olarak tanımlanır.

Diğer yandan dişlerin dış kısmında meydana gelen sarı ya da beyaz lekeler tartar olarak adlandırılır. Çok sert bir yapıda olmaları nedeniyle genel hatlarıyla diş hekimleri tarafından çıkarılır. Tartar tedavi edilmediğinde ise en başta ağız kokusu ve bunun yanında diş lekelenmelerine yol açar. Ancak tedavisi oldukça basit bir işlemdir.

Diş Taşı Nasıl Temizlenir?
Diş taşı temizliğinde genel olarak diş ipi kullanılması tavsiye edilir. Dişleri fırçaladıktan sonrasında diş ipi kullanarak dişler arasında biriken plakları çıkarmak mümkün olur. Ancak diş ipi kullanımı esnasında da dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar vardır. Şimdi, bunların neler olduklarına daha yakından bakalım.

Diş ipi kullanımında ilk olarak ip orta parmaklara sarılır ve diş ipinin ortalama 30cm olması icap eder.
Baş parmak ve işaret parmakları içinde gerilmiş bir biçimde tutulan diş ipi hafif bir halde dişler arasına geçirilir.
Dişlerin arsına geçirilen diş ipi “C” harfine benzer bir biçimde tutulur.
Ayrıca diş ipi ileri ve geri olarak gergin bir şekilde çekilirken aşağı ve yukarı yönlü hareketler yapılması icap eder. Ancak bu hareketler esnasında diş ipini kırmamaya ve dişleri aşırı bir halde zorlamamaya dikkat edilmesi önemlidir.
Diş ipi ile dişler içinde meydana getirilen bu ilme tüm dişler için tekrarlanmalıdır.
Diğer taraftan diş taşının temizliği alanında uzman diş hekimleri tarafınca yapılması öneri edilir. Diş taşının temizlenmesi süresince ilk olarak dişlerde meydana gelen diş taşları kazınır. Genellikle ultrasonlu cihazlardan yardım alınarak temizleme işlemi tamamlanır.

Bu işlemlerin ondan sonra dişler parlatılarak pürüzsüz bir hale getirilir. Parlatma işlemi sürerken bir öteki yandan da kalan plak oluşumları dişlerden uzaklaştırılır. Bu halde ise dişlerin daha sağlıklı ve parlak bir görüntüye ulaşması mümkün olur. Yapılan işlemler ondan sonra dişler çok güzel duyu bir görüntü elde eder. Ayrıca dişler plak oluşumlarına karşı da korunma altına olunmuş olur.

Diş Taşı Temizliği Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Diş taşı temizliği daha sonra her hasta muayyen noktalara özen göstermeli ve dikkat etmelidir. Yapılan işlemin başarıya ulaşmış sonuçlar doğurması adına uzman tabip tarafından verilen tavsiyelere uymak öncelikli koşullar arasında yer alır. Şimdi, diş taşı temizliği ondan sonra hasta nelere dikkat etmelidir? Daha yakından bakalım.

Hasta diş taşı temizliği hemen sonra en az 2 saat boyunca herhangi bir şey yememeli ya da içmemelidir.
İşlem sonrası bilhassa ilk 24 saat sıcak yahut soğuk meşrubat veya yemeklerden uzak durulmalıdır.
Diş taşı temizliği hemen sonra diş etleri üstünde sızıntı benzer biçimde durumlar oluşması ve bunun yanında 2 – 3 gün kadar sıcak soğuk hassasiyeti meydana gelmesi mümkündür.
Dişlerde oluşan şişlikleri gidermek adına buz torbası ile diş etlerine uygulama yapılabilir.
Eğer muamele sonrası ağrı hissedilirse ağrı kesici kullanılabilir.
Diş taşı temizliği arkasından daha hızlı ve etkin bir iyileşme süreci için ılık su içine birazcık tuz ekleyerek gargara yapılabilir.
Tedavi hemen sonra dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en önemli hususlarda biri diş temizliğine kalındığı yerden devam edilmesi olmaktadır. Yani dişlerin her gün düzenli bir şekilde fırçalanması ve yukarıda açıklamaya çalıştığımız biçimde diş ipi kullanımına devam edilmesi önemlidir.
Diğer taraftan diş taşı temizliği sonrasında minimum 6 ayda bir olacak biçimde diş hekimine kontrole gidilmesi icap eder. Bu kontrollerde diş eti gözlendiği sırada iltihaplanmalar devam ediyorsa temizlik işlemi tekrarlanabilir.
Diş taşı temizliği peşinden hasta ağız temizliğine dikkat etmiş olduğu şeklinde bu dönemi diş hekiminin takibinde geçirmelidir.
Diş taşları genel olarak çirkin bir imaj oluşturması nedeniyle tedavi edilmesi ihtiyaç duyulan sorunlar içinde yer alır. Her ne kadar dişler her gün düzenli olarak fırçalansa da diş taşı oluşumunu engellemek için bu yeterli olmayabilir.

Hatta diş ipi kullanımı bile zaman zaman kifayetsiz kalabilir. Böyle bir durumda ise uzman bir diş hekimi kontrolünde diş taşı temizliğinin yapılması ve ağız sağlığının dikkatsizlik edilmemesi icap eder.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ