Sağlıklı Yaşam

Evinizde Kesinlikle Bulundurun.. Baş Ağrısına Son Anında Kesiyor…

Evinizde Kesinlikle Bulundurun.. Baş Ağrısına Son Anında Kesiyor…

Her Derde Deva… Evinizde Kesinlikle Bulundurun.. Baş Ağrısına Son Anında Kesiyor…

Her Derde Deva… Evinizde Kesinlikle Bulundurun.. Baş Ağrısına Son Anında Kesiyor…Baş ağrısını geçiriyor ilaçları çöpe attırıyor.. Evinizde Kesinlikle Bulundurun.

İnsana huzursuzluk veren baş ağrısını bıçak benzer biçimde kesen 10 besin maddesini Dr. Sıla Gürel açıkladı. Doğal yolla baş ağrısını geçirmek isteyenlerin bu gıdaları tüketmesi gerekiyor.

Milliyet’in haberine nazaran, baş ağrısı azar azar veya aniden aniden gelmiş olarak birkaç saat veya birkaç gün süresince devam edebilir. Bu nedenle günlük işleri yapmak bile zorlaşır. “Baş ağrısına iyi gelen besinler nelerdir?” diye soranlar için Dr. Sıla Gürel, listeyi paylaştı.

İşte baş ağrısını kesmek için tüketilmesi faydalı olan besinler…

1- Yapraklı yeşillikler

Yapraklı yeşillikler, baş ağrısını hafifletmeye katkıda bulunan çeşitli elementler içerir. Örneğin, araştırmalar magnezyum almanın migren ağrısını azaltabileceğini göstermiştir. Çünkü migren hastalarının bir çok düşük magnezyum seviyelerine sahiptir. Folik asit ve B6 migren semptomlarını azaltmaktadır. Ulusal Baş Ağrısı Vakfı, B2 vitamininin migren sıklığını azaltabileceğini gösteren bir emek harcama yayımladı. Tüm bu elementleri ve çeşitli öteki anti-enflamatuvar antioksidanları içeren yeşil yapraklı sebzeleri (ıspanak, kara lahana, brokoli) tüketmelisiniz.

2-Fındık

Fındık, kan damarlarını gevşeterek baş ağrısını yatıştıran magnezyum açısından zengindir. Ayrıca araştırmalar, auralı migrenleri ve hormonal dalgalanmalar tarafınca tetiklenen migrenleri kontrol etmeye yardımcı olabileceğini gösteren E vitaminini de mühim seviyede içerdiğini gösterdi. Baş ağrısı çeken birtakım insanlar için, bir avuç badem veya fındık yiyerek anında rahatlama sağlanabilir.

3-Yağlı balıklar

Yağlı balıklar, anti-enflamatuvar etkiye haiz omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA açısından zengindir. Migren ataklarını yönetmeye yardımcı olduğu yayınlanan riboflavin (B2) dahil olmak suretiyle B vitaminleri içerirler.Araştırma, ayrıca somonun koenzim Q10 ile D vitamini içerdiğini ve bunların migrenin rahatlamasını sağladığını ortaya koydu.

4-Meyveler

Bazı meyveler, magnezyum ve potasyum açısından zengindir. Bazı araştırmalar potasyumun daha sıhhatli sinir işleyişine katkıda bulunarak migren ağrısını hafifletmeye destek olabileceğini öne sürüyor.

Muz, baş ağrısını azaltmaya katkıda bulunan potasyum, magnezyum, B vitaminleri ve kompleks karbonhidratlar sağlar. Baş ağrısı dehidrasyondan kaynaklanıyorsa yüksek su içeriğine haiz meyveler baş ağrısı ağrısıyla savaşabilir.

5-Tohumlar

Bu tohumlar (haşhaş tohumları, susam taneleri, kabak çekirdeği, ayçiçeği tohumları, chia çekirdekleri) iltihapla savaşan omega-3 yağ asitlerini içerir. Ayrıca kan damarı spazmlarını önlemeye yardımcı olabilecek mühim oranda magnezyum içerirler.

6-Tam tahıllarTam tahıllar (kinoa, arpa, karabuğday, bulgur, yulaf, tam tahıllı ekmek vs.) karmaşa karbonhidratlar içerir ve beyindeki glikojen depolarını artırmaya çalışırlar. Düşük kan şekeri (hipoglisemi) baş ağrılarını tetikleyebileceğinden baş ağrısını hafifletmeye destek olurlar.Yapılan bir emek verme, kadınlarda demir eksikliği anemisi ile migren içinde bir ilişki olduğunu ortaya koydu. Tam tahıllar; E vitamini, B vitaminleri, demir, koenzim Q10, magnezyum ve lif içerirler.

7-Sebzeler

Baklagiller (mercimek, fasulye, bezelye, soya fasulyesi, nohut),kan şekeri seviyelerinin korunmasına destek olan protein ve lif ile kan damarı daralmalarını hafifletmek için magnezyum ve potasyum ihtiva eder. Baklagiller ek olarak bir araştırmaya bakılırsa migrenin sürdüğü gün sayısını azaltabilen koenzim Q10’u da sağlar. Tüm bu besinler baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

8-Acı biberAcı biber, beynin trigeminal sinirini uyuşturan ve migren ağrısına neden olan nörotransmitteri engelleyen kapsaisin ihtiva eder. Ayrıca küme, gerginlik ve öteki baş ağrılarını hafifletebilirler.Acı biber yemek, tıkanmış sinüslerin açılmasına yardımcı olarak baş ağrısına iyi gelir. Acı biber C, A, B ve E vitaminlerini ihtiva eder.

9- Yeterli miktarda kafeinHer gün bir ila iki fincan kahve veya çay, özellikle kafein eksikliğinden meydana gelen bir baş ağrısıysa baş ağrısını hafifletebilir. Kafein, kan damarlarını daraltarak ağrıyı kesme özelliğine haizdir.Önemli olan bir denge tutturup oldukça fazla kafein tüketmemektir bundan dolayı çok fazla kafein baş ağrısını tetikleyebilir.

10-ZencefilZencefil, baş ağrısı çekenlerin rahatlamasına destek olan organik bir yağ içerir. Kimyasal haberci serotonini artırır ve bu da iltihabı azaltır. Zencefil ile alakalı meydana getirilen tıbbi bir araştırma, aurasız akut migren hastalarında baş ağrısı sertliğini önemli seviyede azalttığını kanıtladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ