Sağlıklı Yaşam

21 Günde Bütün Vücudu Temizliyor

21 Günde Bütün Vücudu Temizliyor

Besinler vücudumuz için gerekli olan vitamin ve mineralleri sağlayarak sağlığımızı olumlu yönde etkilemektedir. Bu kür 21 günde vücudunuzu toksinlerden arındırarak hastalıklara karşı cenk açıyor. Kanser, bağışıklık sistemi rahatsızlıkları, eklem ağrıları, diyabet… Hepsiyle savaşıyor, soğan ve sarımsağın esenlik üzerindeki olumlu etkileri saymakla bitmiyor. 21 günlük kürle vücudunuzu tazelemek olası. Peki 21 günlük soğan sarımsak kürü iyi mi hazırlanıyor? Soğan sarımsak kürü sağlığımıza ne gibi katkılarda bulunuyor. İşte 21 günlük vücudumuzu toksinlerden arındıran soğan sarımsak kürü…

 

Yemek kültürümüzde önemli yere sahip olan soğan ve sarımsak, hemen her öğünde yediklerimizin başında geliyor. İçine soğan girmeyen yiyecek ise nerede ise yok.

Soğan ve sarımsak hakikaten de vitamin, mineral ve antioksidan içeriği ile tam bir sıhhat kaynağı. Soğan B6, C vitamini, folat ve potasyumdan varlıklı. Sarımsak ise yüksek oranda fosfor, potasyum, kükürt, çinko, orta miktarda selenyum, A ve C vitaminleri ile azca oranda da kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir, manganez ve B karmaşık vitaminlerini yer ediniyor.

Bu kadar besleyici bileşenin yanında, düşük kalorili olduklarından bu şifalı sebzeleri her gün yemeklerinize sınırsızca eklemenizde hiçbir mahzur olmadığını da hatırlatmalıyım.

 

KÜKÜRTLÜ BİLEŞİKLER SAĞLIĞI DESTEKLER
Soğan ve sarımsağın en önemli biyokimyasal özelliklerinden biri vücuttaki zehirli toksik maddeleri atmaya yardımcı olan antioksidan potansiyelidir. Bununla beraber soğan ve sarımsaktaki yüksek düzeyde C vitamini bağışıklığı düzenler, kollajen yapımını ve doku tamirini artırır, demir emilimini sağlar.

Ayrıca soğan ve sarımsak birçok antioksidan flavonoidleri ihtiva eder, soğanda 25 çeşit flavonoid bulunur. Flavonoidler ve C vitamini hücre hasarına neden olan zararı olan molekülleri meblağ kanser, diyabet ve kalp hastalıklarının önüne set çeker. Kırmızı soğana rengini veren antosiyanin kalbin ve damarların koruyucusudur. Kapsamlı, oldukca sayıda katılımcıyı içeren ilmi bir çalışmada antosiyaninden zengin besinleri tüketmenin kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini yüzde 32 oranında azalttığı saptanmıştır.

BAĞIŞIKLIĞIN BİR NUMARALI DESTEKLEYİCİSİ
Amerika Kanser Araştırma Merkezi soğandaki fisetin ve kuersetin, sarımsaktaki allisin şeklinde fitokimyasalların immun sağlığı destekleklediğini ve DNA, hücre hasarı ve inflamasyonu önleyerek kanser inkişaf riskini azalttığını bildiriyor.

 

BAĞIRSAK SAĞLIĞINDA EN ETKİLİ BESİNLERDEN
Bu ikili bağırsak sağlığı için büyük önem taşır, müshil tesiri göstererek sindirimi kolaylaştırır ve prebiyotik içerikleri ile bağırsak sağlığına yardımcı olur. 2018 senesinde yayımlanan aktüel bir ilmi araştırmada birtakım besinlerdeki prebiyotik lif içeriğinin bağırsak sağlığı üzerindeki etkinliğine bakıldı. Bu çalışmaya bakılırsa soğan, sarımsak faydalı bakteri sayısını artırmada birçok sebze, meyveden ve tam tahıllardan daha etkili.

TANSİYONA DOĞAL TEDAVİ
Soğanda antioksidan flavonoid grubundan kuersetin molekülü bulunur. Kuersetin organlarda ve kan damarlarında hasar oluşturan serbest radikalleri meblağ, inflamasyon oluşumunu önler. Bu sayede tansiyon, kan yağları ve kolesterol düzeyini düşürerek kalp damar sağlığını geliştirir. Ayrıca soğan kanın pıhtılaşmasını önleyici ve kolesterolü düşürücü etkisiyle damar tıkanıklığından korur.

KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR
Soğan ve sarımsak kadınlarda menopoz sonrası ortaya çıkan kemik erimesine karşı doğal bir tedavi sunar, kemikleri sağlamlaştırır. Menopozlu hanım katılımcılarla meydana getirilen bir ilmi çalışmada günlük 2 gram sarımsak tüketiminin östrojen düzeyindeki azalmanın önemli derecede önüne geçmiş olduğu gözlendi. Geniş kapsamlı bir çalışmada ise düzenli soğan tüketimine haiz hanımlarda kemik yoğunluğunun daha yüksek olduğu gözlemlendi.

SARIMSAĞI EZİP TÜKETİN
Organik kükürtlü bileşikler ısıyla parçalanır. Bu nedenle bu doğal destekten en iyi yaralanma yöntemi en doğal haliyle, taze ve pişmeden olarak tüketmektir. Ayrıca sarımsağı ezerek yada minik parçalar halinde doğrayarak tükettiğinizde adeta içerisindeki cevheri ortaya çıkarmış olmuş olursunuz. Yani sarımsağı tüm olarak yutarsanız antioksidan etkisinden yeterince faydalanamazsınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ