Sağlıklı Yaşam

Pankreas Kanseri Nedir? Sebepleri Ve Belirtileri Nelerdir?

Pankreas Kanseri Nedir? Sebepleri Ve Belirtileri Nelerdir?

Pankreas organımız hazım sistemi bölgesinde ve genel olarak sindirimde vazife alan bir organımızdır. Özellikle kan şekerinin vücuttaki dengesini sağlayan rolü ile oldukca mühim bir yere haizdir. Aynı zamanda yağ ve proteinlerin sindirilmesinde görevlidir ve birtakım lüzumlu enzimleri salgılar. Şimdi yazımızda pankreas kanseri belirtileri nedenleri ve birtakım çözüm önerilerine göz atacağız.

Pankreas Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Pankreas bölümündeki hücrelerin kontrolsüz bir biçimde çoğalması kanser olarak nitelendirilir. Aynı zamanda burada gelişmeye süregelen kanser hücreleri kan kanalıyla vücudun bütün bölgelerine yayılabilir. Belirtilerine gelecek olursak; diğer kanserlere göre çok daha sindi bir kanser türüdür ve erken belirtileri daha azdır. Ani zayıflama, karın ağrıları, karında şişkinlik, halsizlik, bitkinlik, birden bire ortaya çıkan diyabet doğrusu şeker hastalığı gibi emareleri mevcuttur.

Aynı zamanda bilhassa ilerleyen yaşlarda görülen sarılık hastalığı da oldukca mühim bir alemet olabilir. Genel olarak ani çıkan bir hazım, beslenme hakkındaki problemler için şüphe edilebilir.

Pankreas Kanserinin Sebepleri Nelerdir?
Pankreas kanseri en önemli 2 sebebi aşırı kg ve sigaradır. Pankreas kanseri olan kişilerde yapılan incelemelerde %30 u sigara içtiği gözlenmiştir. Aynı zamanda da yüksek oranda kilolu kişilerde olduğu belirtilmiştir. Bununla birlikte ilerleyen yaşlarda görülen bir hastalıktır ve genetik olarak ailede biri var ise şüphe edilebilir.

Pankreas Kanseri Tedavisi Nedir?
Genel olarak hastalığının ilerleme düzeyine göre muamele yapılması gerekir. Bu yüzden erken tanı fazlaca önemlidir. Kemoterapi şeklinde durumlar ile kontrol edilebilir. Ancak ilerleyen durumlarda cerrahi müdahale koşul hale gelebilir.

Doğal tedavi yöntemi olarak da bol antioksidan içerikli gıdalar tüketilmesi tüm kanserlerde müessir olduğu benzer biçimde pankreas kanseri için de önemlidir. Bol yeşil sebzeli gıdaların tüketilmesini öneriyoruz. Yukarıdaki emareleri gördüğünüz taktirde ne olursa olsun doktora danışmayı ihmal etmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ