Nature And Life

Akciğerleri Temizleyen Mucize Besin Ortaya Çıktı

Akciğerleri Temizleyen Mucize Besin Ortaya Çıktı
Spread the love

Keskin keyfi ve kokusuyla çoğu zaman yemeklerde kullanılan kakulenin faydaları şaşırtıyor. Sağlığa birçok faydası bulunmasının yanı sıra hamur işlerine, çaylara, hatta kahvelere lezzet verici olarak ekleniyor. Kakule içeriğindeki A vitamini, C vitamini, sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, manganez, magnezyum, fosfor ve çinko yardımıyla iyi bir vitamin ve mineral takviyesi olarak kullanılabilir. Antiseptik özelliği sayesinde de vücudu mikroplardan korumuş olan kakule, tekrar bu özelliğin etkisiyle akciğerleri temizler. İşte faydaları saymakla bitmeyen kakulenin mucizevi tesirleri…

 

Kakule, zencefilgiller ailesinden Elettaria ve Amomum cinslerini kapsayan bitkilerin genel adıdır. Batı ve Güney Hindistan, Güneydoğu Asya’nın sıcak bölgelerinde yetişen, 4–5 m boyunda, büyük yapraklı oldukça yıllık bir bitki cinsidir. Özellikle Güney Hindistan’ın bataklık ormanlarında yabânî olarak yetişir. Kakulenin meyveleri 1-2 santimetre uzunluğunda, sarımsı yeşil ve kirli beyazımsı renktedir. Tohumları mercimek benzer biçimde ve büyüklüğünde, kırmızımsı esmer renkte olup, keskin kokuludur.

 

KAKULE NERELERDE KULLANILIR?
Tohumları meyvelerinin kurutulup, ayrılmasıyla elde edilir. Yemeklere özellikle de baklagillere ve balığa katılır. Muhallebi, sütlü tatlılar, hoşaflar, çay ve kahvede çeşni verici olarak kullanılır. İsveç ve Finlandiya’da unlu mamüllere de katılır. Hintler nefesleri güzel koksun diye tohumlarını çiğnerler. Kakule tohumlari reçine, nişasta ve uçucu yağlar taşır. Hoş lezzeti ve kokusundan dolayı baharat olarak kullanılır.

KAKULENİN FAYDALARI NELER?
Kakule, gaz giderici özelliklere sahiptir. Bu sayede sindirim sürecine destek sağlar. Şişkinlik ve mide kramplarının tedavisinde de çok müessir olan kakule, mide asitlerini düzenler.

 

Kakulenin idrar söktürücü özelliği fazlaca yüksektir. Böbreklerde biriken kalsiyumu kaldırmanın yanı sıra kan basıncını düşürerek böbrek sağlığını korur. Düzenli olarak kakule tüketimi böbrek, mesane ve idrar sorunları benzer biçimde rahatsızlıkları giderir. Kakule arasında bolca miktarda A vitamini barındırır. A vitamini ise kuvvetli bir hafıza için en iyi vitaminler içinde yer alır. Kakule fazlaca etkili bir anti depresandır. Sakinleştirici özelliği yardımıyla depresyon, endişe, ürkü atak ve benzeri psikolojik durumlarla savaşır. Kaynak: Hürriyet

 

KAKULE ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?
Bir tatlı kaşığı kadar kakule tohumu, bir su bardağı kaynamış suya eklenir. Ağzı kapatılarak, 10 dakika boyunca demlenmeye bırakılır. Süzüldükten sonrasında tatlandırmak için içerisine bir çay kaşığı kadar bal ilave edilebilir. Sıcakken tüketilmelidir.

Çok müessir bir besin olduğu için, safra taşı başta olmak suretiyle herhangi bir rahatsızlığı olanların tüketmeden ilkin ne olursa olsun doktoruna danışması, doktoruna danışmadan tüketmemesi gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ