Nature And Life

İyi Yumurta Nasıl Anlaşılır? Yumurtanın Kodu 3 Ile Başlıyorsa…

İyi Yumurta Nasıl Anlaşılır? Yumurtanın Kodu 3 Ile Başlıyorsa…
Spread the love

Yumurta satılmasında yeni devre başladı.

Beslenme listemizde mühim yer tutan yumurtanın üzerinde son aylarda sıkça gördüğümüz kodlar kimilerimiz için merak uyandırıyor.

Bakanlığın yeni tebliğine nazaran, üstünde kod bulunmayan yumurtalar 1 Nisan itibariyle satılmayacak.

Uzmanlar yumurta alırken üzerindeki kod ve sayılara dikkat etmenizi önererek, bu şekilde kaliteli, iyi yumurtayı seçebileceğinizi belirtiyor. Peki yumurta üzerindeki bu kodlar ne anlama geliyor. Üzerinde, “Yetiştirme metodu kodu” olan bu kod bulunmayan yumurtalar satılmayacak.

Bakanlığın tebliğine gore eski yumurtalar üstündeki kodlamada TR diye süregelen arkasından ilin plaka kodu ve sonrasında kümes işletme numarası vardı. Şimdi ise bunların önüne 4 farklı yumurta üretim metodu kodu geldi. Yeni tebliğe bakılırsa, yumurtalar üzerindeki kod, 0,1, 2 ve 3 numarası ile başlayacak. Bu rakamların hepsinin ayrı bir anlamı olacak. Vatandaşlar yumurta alırken, bu rakama bakarak ne tür bir tavuktan alınan yumurta yediğini görebilecek.

Yumurta üstündeki kodların anlamı

Yumurta üstündeki kod 0 ile başlıyorsa bu organik biçimde üretildiğini gösterir. Tavuğa verilen yem organiktir ve tavuğa hiç bir şekilde hormon uygulanmamıştır. Yumurtalar arasında en sağlıklı olanı ve de en pahalısıdır.

1 numaralı kod:

Gezen tavuk yumurtası kodudur. Tavuğun rahatça gezebileceği alanı mevcuttur. Bu yöntemde GDO’suz yem ve hormon kısıtlaması yoktur sadece tavukların rahatlıkla gezebileceği bir alan bulundurulması zorunludur.

2 numaralı kod:

Kümes içinde dolaşan tavuktur. Bu tavuklar için dar bir kümes alanı düşünmeyin. Belirli bir kümes alanı içerisinde fakat kafessiz şekilde rahat hareket edebilirler. Yine bu koda haiz olanların GDO’suz yem ve hormon konusunda bir kısıtlamaları yoktur.

3 numaralı kod:

Kafeste büyüyen ve dolaşmayan tavuğun yumurtasıdır. En sağlıksız ve ucuz olan yumurtadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ