Nature And Life

Esrarengiz Bitki Nazar Otunun Faydaları

Esrarengiz Bitki Nazar Otunun Faydaları
Spread the love

Eski çağlarda büyüyü ve nazarı engellemeye karşı kullanılan nazar otu bitkisinin sağlığımıza da bir fazlaca faydası bulunuyor. Halk içinde çok fazla adı duyulmayan bu nebat gizemli faydalara sahip…
İşte vatanımızda Orta Anadolu Bölgesi’nde yetişen ve zamanı oldukca eski yıllara dayanan nazar otunun yararları…
Faydası doğumunda gizli saklı olan nazar otunun sağlık açısından ilgi çekici özelliklere haiz. İşte nazar otu bitkisinin sağlığımıza olan faydaları ve iyi mi hazırlandığı sorusunun cevapları…
Nazar otunu, halkımız nazar, büyü benzer biçimde etkilerden korunmak ve kurtulmak için yakar ve tütsüsünü kullanır. Eski toplumlarda da bilhassa şaman dinine mensup olanlarca bu bitki psikolojik arınma için kullanılırmış.
İlginç özellikleri bulunan nazar otundan arkeologlar eski yerleşim yeri kalıntılarını bulmak için faydalanırlarmış. Çünkü bu bitki fosforik asit bakımından zengin toprakları tercih eder. Fosforik asit ise insan yerleşimlerinin olduğu yerlerde bulunur. Bildiğiniz şeklinde insan bedeninde en fazla bulunan elementlerdendir fosfor.

 

Bu açıdan höyüklerin, harabelerin hatta mezarlıkların olduğu yerlerde yetişen bir bitkidir.

Nefes darlığı, kalp çarpıntısı sorununuz varsa üzerlik otunu kullanımı tavsiye ediliyor.

 

 

– Parkinson hastalığına karşı faydalıdır.
– Afrodizyak etkisi vardır. Cinsel gücü artırır.
– Saç siyahlaştırıcı etkisi vardır.
Üzerlik Otu (Nazar Otu) Nasıl Kullanılır
Üzerlik otunun tohumları kurutulduktan sonra çayı yapılabilir. Kavrulup bal ile karıştırılarak tüketilebilir yada su ile karıştırılıp yenilebilir. Bazı hastalıklarda da şöyleki kullanılması önerilir:

Keten tohumu ve bal ile karıştırılıp elde edilen macun yutulduğunda soluk darlığını giderir. Rezene ile kaynatılıp göz hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Yalnız göz nezlesinde su ile kaynatılıp burna çekilir.1 avuç üzerlik tohumunu ortalama 7,5 kilo üzüm suyu ile kaynatıp (karışımın 4’te 1’i kalana kadar) 1 ay boyunca yarım litre içilir. Her gün taze olarak hazırlanmış olur. Saman nezlesi şeklinde mevsimsel alerjilere karşı da kaynamakta olan 2 su bardağı su içine 3 çorba kaşığı nazar otu tohumu eklenmiş olur. Kaynarken ortaya çıkan buhar burun yöntemiyle solunur. Hemoroit için tohumları kavrularak öğütülür ve yiyeceklerden önce 1 tatlı kaşığı tüketilir. Bu şekliyle kurt düşürücüdür. Adet söktürmek için tohumu kaynatılıp bal ile karıştırılarak her gün 1 su bardağı içilir. Öğütülen tohumunun bal ile tüketilmesi varis için de faydalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ