Nature And Life

Saracoglu Çörekotu Yağı Nedir?Faydaları Nelerdir?

Saracoglu Çörekotu Yağı Nedir?Faydaları Nelerdir?
Spread the love

Merhaba sevgili okurlarım. Bu yazımda ‘ölüm hariç her derde devası var ‘ diye adlandırılan çörekotundan , çörekotu yağından ve yararlarından bahsedeceğim.

Son dönemlerde sıhhat sorunlarının artmasıyla insanlar bu hastalıklara değişik çözüm yolları aramaya başlamışlardır. Bu yöntemlerdir biri de çörekotu olmuştur ve bu konuda çeşitli birçok araştırma yapılmıştır. Günümüzde pek oldukca ülkede olduğu gibi vatanımızda de çörekotu hasım sık sık kullanılmaya başlanmıştır. Çörekotu yağı birçok ülkede ömür kalitesi arttırma ve tedavi amaçlı halen kullanılmaktadır. Çörekotunu diğer bitkilerden bu kadar bağımsız ve önemli kılan şey ise; içinde bulundurduğu vitaminler, etkili maddeler ve elzem yağ asitleridir.

Çörekotu yağının birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığından bahsetmiştik. Bunlardan bazıları ise; diş ağrılarını geçirmesi, kolesterolü düşürmesi, mide bulantılarına iyi gelmesi, kilo verme kürü olarak kullanılmasıdır. Özellikle son zamanlarda sıklıkla kilo verme kürü olarak kullanılmaktadır.

Çörekotunun yararları nelerdir?
1-Toksinlere karşı koruyucudur:
Son zamanlarda üstünde birçok araştırma yapılma olan çörekotunun meydana getirilen araştırmalar cevabında vücudu toksinlere karşı koruduğunu ve diğer zararlı etkilere karşı koruduğunu göstermiştir.

2-Zayıflatıcı etkisi vardır:
Çörekotu, kan şekerinizi kontrol altında tutarak iştahınızın kapanmasına ve acıkmanıza engel olur. Toksinlerin vücuttan atılmasıyla birlikte yağların yakılmasına ve kilo vermenize yardımcı olur. Ayrıca çörekotu açlığı bastırdığı için uzun süre tokluk hissi verir bu sayede süratli bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olur.

3-Saçlarınıza iyi gelir:
Çörekotu saçlarınızı güçlendirerek daha azca dökülmesine ve süratli bir şekilde uzamasına destek sunar. Ayrıca deri yaraları, egzama ve dermatolojik şeklinde hastalıklara da iyi geldiği bilinmektedir.

4- Bağışıklık sisteminizi korur:
Bağışıklık sisteminizi korur ve grip, nezle ve soğuk algınlıklarına karşı direncinizi arttırır.

5-Kanser ve diyabete iyi gelir:
İçerdiği anti-oksidan anti-bakteriyel ve anti- inflamatuar bileşenler sayesinde kansere karşı savaşır ve vücudunuzun sağlıklı olmasını sağlar. Ayrıca yapılan araştırmalar ve deneyler sonucunda diyabet gelişiminin önlendiği belirlenmiştir.

6-Mide bulantılarına iyi gelir:
Hamile kadınların mide bulantıları çoğunlukla olmaktadır. Bu durumda 1 çay kaşığı çörekotu yağı tüketmek mide bulantılarınızı daha azaltmaktadır. Diğer olabilecek mide bulantılarına karşı da tüketilebilir.

Önemli not:

Çörekotu yağının fazla tüketilmesi halinde yararı yerine zararları ortaya çıkmaktadır. Karaciğer ve böbrek hastalıkları olan kişilerin doktorunuza danışarak tüketmelerini tavsiye ediyoruz. Fazla tüketildiği vakit allerjik ve kaşıntılara niçin olabilmektedir.,

Çörekotu yağı iyi mi tüketilmeli?
Renkli bir şişede serin bir yerde muhafaza edilmelidir. Sabahları aç karnına 1 tatlı kaşığı çörekotunu bir bardak ılık su ile tüketmek yeterli olacaktır.

Sağlıklı günler dileriim..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ