Nature And Life

Et Beni Nasıl Nasıl Düşer? Eczanede Satılan Et Beni Ilacı Faydalı Mı?

Et Beni Nasıl Nasıl Düşer? Eczanede Satılan Et Beni Ilacı Faydalı Mı?
Spread the love

Tıp dilinde fibroepitelyal polip, akrokordon ya da molluscum pendulum olarak tanımlanan et beni, sıklıkla boyun, koltuk altı, kasık, genital bölge ve göz kapağı şeklinde cildin katlandığı bölgelerde, nadiren sırt ve göğüste görülür. Oluşumunda genetik faktörlerin müessir olduğu düşünülen et beni, hemen her yaş grubunda görülse de çoğunlukla yirmili yaşlardan sonra ortaya çıkmaya başlar. Kadın ve adam cinsiyetlerinde eşit oranda görülen et beninin sayısı, vakit arasında artış gösterebilir. Yetişkin nüfusun yaklaşık olarak %25’inde et beni olduğu düşünülür.

Deri dokusunun düzensiz gelişimine bağlı olarak oluşan et beni yahut farklı bir deyişle saplı ben, tıpta nevüs olarak tanımlanan normal benlerden farkına varır. Et beni, cilt renginde, küçük bir bağlantı noktasıyla deriye bağlı olabileceği şeklinde cilt renginden değişik tonda da olabilir. Et benlerinin boyutları kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve bu lezyonlar vakit arasında büyüyebilir. Bazen bir toplu iğne başından küçük olan et beni bazen ceviz büyüklüğünde de olabilir. Siğille karıştırılmaması ihtiyaç duyulan et beninin yüzeyi, siğilin aksine pürüzsüzdür ve siğil benzer biçimde bulaşıcı değildir.

Tıbbi açıdan tamamen zararsız olan bu oluşum, çoğunlukla takılan aksesuar yahut giyilen kıyafetlerin deri yüzeyinde yarattığı sürtünmeye bağlı olarak zedelendiklerinde kaşıntı ve ağrıya neden olabilir. Bazı durumlarda şahıs, kendisini kaşırken de farkına varmadan et benini zedeleyebilir. Daha şiddetli zedelenmelerde ağrının şiddeti artabilir. “Et beni niçin menfaat?” sorusunu cevaplamadan ilkin “Et beni nelerdir?” bunu yanıtlamak gerekir.

Et Beni Nedir?
Çoğunlukla zararsız, şikayete yol açmayan ve travmatize edilmedikçe ağrı yapmayan ve bir tür cilt lezyonu olan et beninin, her dört yetişkinden birinde olduğu düşünülür. Boyutları kişiden kişiye farklılık gösterebileceği gibi, aynı bölgede farklı boyutlarda da olabilir. Farklı bir deyişle et beni, 1 mm. çapında olabileceği gibi birkaç santimetre. Boyutunda da olabilir. Çoğunlukla yirmi yaşından sonra oluşmaya başlamış olan et beni zaman içinde büyüyebilir yahut sayıca çoğalabilir.

Et benleri, ağrı ve acıya yol açmayan, kansere dönüşmeyen ben türleridir. Saplı ben olarak da bilinen et beni, çoğunlukla cildin kıvrım yaptığı boyun ve koltuk altı bölgelerinde görülür. Ailesinde et beni olan kişilerde daha sık rastlanan et beni, çoğunlukla cilt rengindedir ve cilt altında kökü bulunmaz. Tıbben bir sorun yaratmayan et beni, kişiyi estetik açıdan rahatsız etmesi niteliğinde ameliyatlı ya da ameliyatsız tedavi yöntemleriyle yok edilebilir. Et beni aldırma işlemi olarak da bilinen cerrahi operasyon, lokal anestezi altında yapılır ve ferdin günlük hayatını etkilemez. Et beni tedavisi mevzusuna geçmeden ilkin sıkça sorulan “Et beni niçin menfaat?” veya “Et beni niçin olur?” şeklinde soruları yanıtlamak gerekir.

Et Beni Nasıl Ayırt Edilir?
Cilt üstündeki oluşumun ben mi yoksa et beni mi bulunduğunu ayırt etmek ara sıra zor olabilir. Genellikle küçük boyutlarda olan et beni, sıklıkla düzgüsel benlerle karıştırılır. Cilt yüzeyindeki benin et beni olup olmadığını anlamanın en kolay yolu, pedinkül ya da değişik bir deyişle oluşumun, cilt altında bulunan sap ya da kökünün varlığıdır. Benlerin aksine et benlerinin kökü yoktur yahut yok denecek kadar küçüktür. Et beni, ince bir sapa sahiptir ve bu ince sapla vücuda bağlıdır.

Çoğu et beni, 2 mm’den küçük olsa da bazıları birkaç santimetre. Büyüklüğe ulaşabilir. Et benleri dokunulduğunda yumuşak bir yapıya sahiptir. Yuvarlak ya da asimetrik olabilen bu lezyonlar, pürüzsüz olabileceği gibi nadiren kırışık bir yapıya da haiz olabilir. Bazı et benleri, iplik şeklinde bazılarıysa pirinç tanesine benzer şekildedir. Çoğunlukla ten renginde olan et beni bazen hiperpigmentasyon nedeniyle ciltten daha koyu renkte de olabilir. Et beni naturel yapısından dolayı bükülebilir. Bu bükülmeye bağlı olarak kan akışı durabilir ve rengi zaman içinde siyaha dönebilir.

Et Beni Neden Çıkar?
Çoğunlukla gençlik döneminde oluşan et beni, cilt üzerinde çıkıntı gerçekleştiren ve deri altında kökü olmayan oluşumlardır. Kansere dönüşme riski taşımayan et benleri, tıbben tamamen zararsızdır. Kaşınma, zedelenme veya sürtünme şeklinde etkenler olmadığı sürece kişide hiç bir yakınmaya yol açmaz. Ancak bu benzer biçimde durumların varlığında et beni, ağrı ve sızlama şeklinde şikayetlere niçin olabilir. Et beninin oluşmasında pek oldukça faktör rol oynar. Vücutta bulunan bir protein türü olan kolajen, et beni oluşumunda rol oynar. Farklı bir deyişle et beni, kolajen liflerinden ve kan damarlarından doğar. Deri dokusunun düzensiz bir biçimde büyümesine bağlı olarak oluşan et beni, çoğunlukla genetik geçişlidir.

Ailesinde et beni olan kişilerin vücutlarının aynı bölgelerinde, benzer halde et beni görülebilir. Gebelik döneminde oluşan hormon seviyelerindeki değişiklik, et beni oluşumunu tetikleyen önemli faktörlerden biridir. Gebelik esnasında kadınlarda et beni sayısında artış da görülebilir. Obezite, insülin direnci ve tip-2 diyabeti olan kişilerde oluşma eğilimi daha yüksektir. 2008 senesinde yapılan sınırlı bir araştırmaya nazaran, human papilloma virüs (HPV)’ün et beni oluşumunda rol oynadığı görülmüştür. 2010 yılında meydana getirilen farklı bir sınırı olan çalışmanın sonuçlarına bakılırsa ise et beni oluşumu ile vücut kitle endeksi ve yüksek trigliseridler arasında bağlantı olduğu gözlenmiştir. Ancak ara sıra, ortada hiç bir sebep yokken de kişide et beni oluşabilir.

Et beninin cildin katlandığı ve doğal sürtünmenin oluştuğu boyun, koltuk altı ve kasık bölgelerinde daha sık oluştuğu göz önüne alındığında aşırı şişman insanlarda, et beni oluşumu daha fazla görülebilir. Ayrıca kıyafet ve aksesuarların cilt yüzeyine sürtünmesinin de et beni oluşumunda rol oynadığı düşünülür. Sıklıkla sorulan “Et beni neden menfaat?” sorusu bu biçimde cevaplanabilir. Bazı durumlarda et benine kan akışının kesilmesiyle birlikte bu doku kendiliğinden düşebilir. Ancak bunu elle koparmaya çalışmak kesinlikle önerilen bir konum değildir. Eğer et beni kişiyi güzel duyu açıdan rahatsız ediyor veya sosyal yaşamını etkiliyorsa bir hekime başvurarak tedavi seçenekleri değerlendirilmelidir.

Et Beni Oluşumunu Tetikleyen Faktörler
Et beninin niçin oluştuğu hakkında değişik araştırmalar yapılma olsa da bu çalışmaların tümü sınırlıdır. Ancak bu incelemelerin ışığında aşağıda sıralanan etkenlerin et beni oluşumunda rol oynadığı söylenebilir:

Aile üyelerinde et beni varlığı,
Gebelik,
İnsülin direnci yahut tip-2 diyabet varlığı,
Aşırı şişman olmak,
Human papilloma virüs (HPV) varlığı.

Et Beni Nasıl Tedavi Edilir?
Tıbbi açıdan tedavi edilmesi gerekmeyen et beni, kişiye acı veriyor, toplumsal veya güzel duyu açıdan rahatsız ediyorsa birden fazla yöntemle alınabilir:

Kriyoterapi: Et beninin, sıvı azotla dondurulmasıyla düşmesi sağlanabilir.
Elektrocerrahi: Yüksek frekanslı elektrik enerjisi kullanan cihazlarla dokuya bilgili olarak termal zarar verilerek et beni alınabilir.
Ligasyon: Cerrahi iplikle boğma olarak tanımlanan işlemle et beninin düşmesi sağlanabilir.
Cerrahi: Et beni, lokal anestezi altında cerrahi müdahale ile alınabilir.
Bunların yanı sıra etkinliği hakkında ilmi bir çalışma bulunmayan naturel tedavi şekilleri de denenebilir. Elma sirkesi, limon suyu ve çay ağacı yağının düzenli olarak et beninin üstüne sürülmesi, et benlerinin düşmesinde müessir olabilir. Ancak et beninin, koparılması, iple boğulmaya çalışılması, kesilmesi veya kimyasal maddeler ile düşürülmeye çalışılması kesinlikle önerilmez. Et beninin bu biçimde alınmaya çalışılması, kanama, yanık ve enfeksiyon gibi ciddi esenlik problemlerine yol açabilir.

Eğer sizde de et benlerinizi aldırmak istiyorsanız bir sıhhat kuruluşuna başvurarak ayrıntılı malumat alabilirsiniz

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ