Nature And Life

Zahter Nedir? Kahvaltılık Zahterin Faydaları

Zahter Nedir? Kahvaltılık Zahterin Faydaları
Spread the love

Çok Faydalı bir baharat olan ZAHTER ile leziz kahvaltılıklar ve zahter çayı hazırlayarak tüketebilirsiniz… ZAHTER NEDİR? Organik Günler – Zahter Osmanlı kültüründen günümüze dek gelen çoğu zaman kahvaltılarda ve çay yapımında kullanılan bir bitkidir. Hoş bir kokusu, güzel bir rengi ve tadı olan zahter otu bunların yanı sıra bir oldukca hastalığa da şifa deposu olmaktadır.

 

ZAHTER HAKKINDA BİLGİ: Zahter kendiliğinden yetişen yabani bir bitkidir. Çoğunlukla çimenlik tarla kenarlarında, çayırlarda karınca yuvalarının üstünde ve orman kıyılarında karşımıza çıkar. Zahter bitkisi güneşi ve sıcağı sever şundan dolayı toprağın sıcak olduğu kayalık ve dağlık alanlarda hızla yayılır. Haziran ve Ağustos aylarında olgunlaşan zahter bitkisi sapları ile beraber toplanılarak kurutulur ve bu biçimde kullanıma hazır hale getirilir. Ülkemizde genellikle Hatay ve Gaziantep yörelerinde yaygın olarak tüketilir.

Zahter Faydaları Nelerdir? * Zahterin yaraları iyileştirici özelliği vardır. * Böbrek rahatsızlıklarına karşı şifa sağlar. * Sinirleri güçlendirir. * Hazmı kolaylaştırır, Bağırsak hastalıklarına karşı şifa sağlar. * Mesane ağrılarını tedavi eder. İdrar söktürür. * İştah açıcıdır. Mikropları öldürür. * Zahter mantara karşı fayda sağlar. * Kalp çarpıntılarını giderir.

 

Zahter Çayı Nasıl Yapılır? Zahter ile Çay Yapılışı: 1 Fincan kaynamış sıcak suyun içine 1 çay kaşığı zahter eklenmiş olur ve demlenmeye bırakılır. Çok uzun vakit demlenmesine gerek kalmamıştır derhal süzebilirsiniz. Dilerseniz bir çay süzgecinin içine zahter tanelerini koyup bardağın üstüne koyun ve sıcak suyu üzerinden akıtarak bardağa koyun. Limon veya şeker ile zahter çayını tatlandırabilirsiniz. Çok uzun vakit demlendiğinde içinde ki yararlı yağlar uçarak zahterin faydasını azaltmaktadır. Kahvaltılık Zahter Nasıl Hazırlanır?

 

KAHVALTIDA ZAHTER: Kahvaltılık zahterin içerisine kavrulmuş nohut, leblebi, menengiç, kavun ve karpuz çekirdeği, rezene, küzbara, buğday, kimyon, sumak, susam, biber ve tuz baharatları ilave edilir. İçeriği oldukca zengin olan kahvaltılık zahterin lezzeti de bir o denli zengindir. Dilerseniz bu malzemelerden istediğinizi ilave edebilir, isterseniz de zahteri hiç bir şey karıştırmadan direk olarak kahvaltılarda tüketebilirsiniz. Hazırlanılan bu toz karışım kahvaltılarda zeytinyağı ile birlikte enfes bir lezzet ortaya çıkarır. Bir kaseye kahvaltılık toz zahter bir kasenin içine ise zeytinyağı konulur. Ekmek evvela zeytinyağına batırılır peşinden zahtere batırılarak yenilir. Dipnot: Zahter bitkisini hamilelerin ve guatr problemi olanların kullanması tavsiye edilmez. Böyle durumlarda zahter otunun hekim izninde kullanılmasını tavsiye ederiz

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ