Nature And Life

Evinizde Bu İlaçlar Varsa Hemen Çöpe Atınız..!

Evinizde Bu İlaçlar Varsa Hemen Çöpe Atınız..!
Spread the love

Ecza dolabınızı deneyin evinizde bu ilaçlar var ise tehlikedesiniz, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) uyarıyor, bileşiminde ‘Dekstrometorfan’ bulunan öksürük şuruplarınız ve ilaçlarınız varsa hemen çöpe atın.

 

Bileşiminde ’Dekstrometorfan’ bulunan öksürük şuruplarının toplatılmasına karar verildiği haberleri üstüne Sağlık Bakanlığı’ndan izahat geldi. İşte Dekstrometorfan içeren ilaçlar..

Dekstrometorfan içeren ilaçlar; -ACTIDEM (Şurup) -BENAFED (Şurup) -BENICAL (Şurup) -BENICAL COLD (Lak Tablet) -BRONKAR-A (Şurup) -DEFEKS (Şurup) -DEKSAN (Şurup) -DORFAN (Şurup) -METORFAN (Draje)

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı’ndan alakalı yerlere ‘oldukça çabuk’ koduyla gönderilen resmi yazıya bakılırsa; Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) resmi web sitesinde ‘dekstrometorfan’ içeren öksürük şuruplarının kullanımına bağlı olduğu kabul edilen ölümlerle ve ciddi advers etkilerle sonuçlanan vakalar görüldü.

Sağlık Bakanlığı, ‘dekstrometorfan’ içeren öksürük şuruplarının kullanılmaması gerektiğini deklare etti. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) resmi internet sitesinde ‘dekstrometorfan’ içeren öksürük şuruplarının kullanımına bağlı olduğu düşünülen ölümler ve ciddi rahatsızlıklar yaşandığı bilgilerinin yer aldığına dikkat çeken bakanlık, 81 ildeki tüm eczacılara ‘oldukca çabuk’ koduyla bir yazı gönderdi. Yazıda ‘dekstrometorfan’ isminde etkili madden yer alan yerli veya ithal tüm ilaçların piyasadan geri çekilmesi gerektiği ifade edildi.

Dünya Sağlık Örgütü bu ilaçları yasakladı Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı’ndan İlaç Endüstrisi İşverenleri Sendikası, Türkiye İlaç Sanayicileri Derneği, Türk Eczacılar Birliği, Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği, Ecza Depocuları Derneği, Gelişimci İlaç Firmaları Derneği ve Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliği’ne ‘çok acele’ koduyla resmi bir makale gönderdi. İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Güven Artıran imzalı yazıda, Dünya Sağlık Örgütü’nün resmi web sitesinde ‘dekstrometorfan’ içeren öksürük şuruplarının kullanımına bağlı olduğu düşünülen ölümlerle ve ciddi advers etkilerle sonuçlanan olayların yaşandığı kaydedildi.

Konuyla alakalı yapılan araştırmaların cevabında olaylara ‘levometorfan ile kontamine dekstrometorfan’ içeren öksürük şuruplarının kullanımının sebep olduğunun düşünüldüğü vurgulandı. Dekstrometorfan isimli etken maddenin Konduskar Laboratories Private Limited, Kolhapur, Hindistan’da üretildiği, buradan ithal edilen dekstrametorfan isminde müessir maddenin spesifikasyonlarına uygunluğunun test edilmesi gerektiği temalı alarm yayınlandığı hatırlatıldı.

Dünya Sağlık Örgütü uyardı, Evinizde bu ilaçlar varsa çöpe atın..!

Adı geçen üretim yerinden Türkiye’ye dekstrometorfan isimli etkili maddenin ithal edilip- edilmediğinin bildirilerek, ediliyor ise ithalatının durdurulması icap ettiğinin altı çizilen yazıda şu ifadelere işaret edildi: “Adı geçen üretim yerinden ithal edilen söz mevzusu etkili madde kullanılarak üretilen ürün olup- olmadığının ve/veya ismi geçen üretim yerinde üretilmiş ürünlerinin ithal edilip edilmediğinin bildirilmesi ve varsa kullanılmamasının gerektiğinin, ismi geçen üretim yerinde üretilmiş dekstrometorfan isminde etken madde yer alan yerli yahut ithal bütün müstahzarlarının ithalatının/üretiminin durdurularak, stoklarda bulunanlarının ülkemiz sanayisine verilmemesi ve piyasada mevcut tüm partilerinin, alakalı mevzuat doğrultusunda piyasadan geri çekilmesi ve kurumumuz ile irtibata geçilmesi gerekmektedir. ”

6 yaş dibine öksürük şurubu yasak: Dünyada etkisi tartışılan öksürük şurupları Belçika’da 6 yaş altı için yasaklandı. Türk doktorlar, “Boğmaca dışındaki hiçbir olayda kullanılmaması icap eder ” diyor Dünyada öksürük şurupları tartışılmaya başlandı. Belçika hükümeti yeni aldığı kararda çocuktaki ciddi rahatsızlıkları perdelediği ve yaşam kalitesine herhangi bir katkısı da bulunmadığı için 6 yaş altındakilerin reçetelerine öksürük şuruplarının yazılmasını yasakladı. Türk doktorlar da artık

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ