Nature And Life

Beyne Zararlı Beyni Bozan Gıdalar Nelerdir?

Beyne Zararlı Beyni Bozan Gıdalar Nelerdir?
Spread the love

Beyin sağlığı küçük yaşlardan itibaren başlayıp ölene kadar dikkat etmemiz ihtiyaç duyulan en önemli konulardandır. Tüm vücut sağlığı ile birlikte vücudun merkezi beyin en önemli organımızdır. Bu yüzden daha dikkatli olmakta yarar vardır. Birazdan listeleyeceğimiz beyne zarar veren gıdalara göz atarken aslında fark edeceksiniz ki bu zarar tümüyle vücuda ve öteki organlara da zarar vermektedir. Büyük bir kısmı Prof. Canan Karatay tarafınca da yasaklanan gıdalar içinde yer verilmiştir. Şimdi listeye göz atalım :

Beyne Zararlı Beyni Bozan Gıdalar Nelerdir?
1: Şeker ve Türevleri

Şeker bilhassa küçük yaşlardan itibaren beyine en zararı olan gıdalar arasındadır. Şekerli işlenmiş mamüller şeker ile beraber renklendirici ve koruyucu maddeler de içermektedir. Kısaca zarar üzerine zarar olarak gelmektedir. Şekerin bu zararlı özelliği kan şekerini ani olarak yükseltip düşürmesiyle ilgili bir durumdur. Şekerli mamüller beyni oldukca kısa vakit tetikleyip daha sonra zarar verir. Bu yüzden özellikle imtihan esnalarında tüketilen şekerleri de tavsiye etmiyoruz.

2: Alkol

Alkol ve alkolün çeşitleri beyni negatif etkilemektedir. Alkolün en ciddi zararının karaciğere olduğu bilmeyenimiz yoktur. Yapılan incelemelerde alkol hemen sonra beyin hücrelerinde kilo verme, kontrolsüzlük ve küçük da olsa kalıcı hasarlar kaynaklanmaktadır. Bu yüzden alkol tüketimi de beyin sağlığına ciddi olumsuz tesirleri vardır.

3: Fast Food Ürünleri

Fast food ürünleri meydana getirilen araştırmalarda beyin kimyasına zarar verdiği kanıtlanmıştır. Çünkü fast food ürünlerinde trans yağ başta olmak suretiyle bir fazlaca çeşitli katkı maddeleri de vardır. Özellikle Monosodyum Glutamat kısaca Çin tuzu sıkça kullanılıyor. Ayrıca soslarda da koruyucu,renklendirici ve aroma verici zararı dokunan maddeler yer alır. Aşırı tuz, genel hatlarıyla servis edilen patatesin nişasta oranı ve trans hasım da eklediğimiz de beyin sağlığı açısından ciddi anlamda zararı olan bir gıdaya dönüşmektedir.

4: İşlenmiş Paketli Ürünler

Canan Karatay’ından sık sık dediği şeklinde işlenmiş, paketli ürünlerden uzak durmalıyız. Çünkü bu ürünlerde derhal derhal hepsinde farklı bir çok koruyucu katkı maddesi kullanılmaktadır. Bu maddeler beyin sistemine ciddi olumsuz tesirleri vardır. Bu yüzden mümkün olduğunca organik beslenmeliyiz.

5: Un

Tahmin edebileceğiniz benzer biçimde unlu gıdalar da bu listede yer ediniyor. Ekmek, makarna, kurabiyeler, pastalar,kekler.. şeklinde un ihtiva eden bir oldukça ürün beyne zararlıdır. Çünkü bu ürünler de şeker ile derhal derhal aynı etkiye sahiptir. Günümüzdeki tohumların da GDO lu olması nedeniyle bu ziyanı daha da artıyor. Bu yüzden 3 beyaz dediğimiz şeklinde undan uzak durmalıyız.

6: Salam- Sosisler

Ev yapımı sucuk hariç diğer bütün emülsifiye karışım ürünleri beyne zehir tesiri vardır. Hem kalitesiz etlerden yapılan, içerisine etin yenmemesi gereken kısımlarının da katıldığı bu ürünlerden uzak durmalıyız. Ayrıca bu ürünlerde nitrit- nitrat adlı koruyucu katkı maddesi kullanılır. Bu maddenin kanserojen etkisi vardır. Özellikle ısı ile bu ziyanı daha da yükseliyor. Kendi ev yapımı sucuklarınız haricinde işlenmiş et mamüllerinden uzak durmanızı öneri ediyoruz.

7: Zararlı Yağlar

Yüksek sıcaklıkta kızartılan büyün yağlar, margarinler,kanola hasım,palm yağı.. Gibi yağlardan uzak durmalısınız. Bu yağlar da beyin kimyasını bozar. Genel olarak zeytin hasım ve tere hasım ihtiyacınızı fazlası ile karşılayacaktır.

8: Şekersiz Tatlandırıcılar

Şeker hazzı veren sadece kalorisi düşük olan bu gıdalar karaciğer sistemimi başta olmak suretiyle vücuda ciddi zararları vardır. Hatta şekerden daha zararı dokunan bir maddedir. Vücut tatlandırıcıyı tanımaz, iyi mi parçalanacağı yada depolacağına geç karar verir. Bu esnada vücudun, beynin hormon dengesi bozulur.

Tüm bunlarda birlikte sigara, enerji içeceklerinden de uzak durmalısınız. Aynı zamanda aşırı yüksek çay ve kahve tüketimi de beyne zarar verdiğimi ihmal etmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ