Nature And Life

Gastrit ve Mide Yanmasına Çözüm

Gastrit ve Mide Yanmasına Çözüm
Spread the love

Gastrit, mideyi saran zarın ve yemek borusunun iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplanma çeşitli sebeplerden ötürü oluşabilir. Bunlardan bazıları; stres, enfeksiyon, ilaçlar, alkol kullanması, alerji, radyasyon ve zehirlenmedir.

Gastrit şikayeti olanlarda yaygın olarak görülen semptomlar şunlardır:
Karın ağrısı

Mide bulantısı

İshal

Kusma

İştahsızlık

Bu makalede, bu sindirim sorunlarını doğal çözümlerle uygun şekilde hafifletmenize destek olacağız.

Bazı Önemli Değişiklikler Yapmalısınız
Gastrit sorunlarını etken bir şekilde tedavi edebilmek için, hayatınızda ve doğal olarak ki beslenme tarzınızda bazı önemli değişimler yapmanız icap eder. İlk yapmanız gereken şey, en azından mideniz iyice iyileşene kadar süt ve süt ürünleri tüketimini durdurmaktır.

Ayrıca kucak dolusu su içmelisiniz (çoğu zaman gün içinde en az 8 bardak su tüketilmesi öneri edilir) ve daha fazla E vitamini almalısınız. Mide bulantısı ve kusmayı boşlamak içinse, çiğ ananas ve papaya çekirdeği yiyebilirsiniz.

Sık sık ve az az yemek yenmesi tavsiye edildiği için, yiyeceğiniz şeyleri gün içerisine nasıl yayacağınızı iyice planlamalısınız. Büyük porsiyonlardan devamlı uzak durmalısınız zira bu, can bunaltıcı semptomları arttırarak sorunu daha da kötüleştirebilir. Asitli yiyecekler, kızartmalar, yağlı ve baharatlı yiyecekler ve alkollü içecekler tüketmemeli veya en azından daha azca tüketmelisiniz.

Eğer size rahatsızlık veren gastritin nedeni kansızlıkla alakalı sorunlarsa, yapabileceğiniz en iyi şey demir bakımından zengin gıdalar tüketmektir. Böylece ilk önce probleminin nedeni, ondan sonra da gastrit tedavi edilmiş olur. Gastritin nedeni stres ise, strese yol açan durumların daha iyi üstesinden gelmeyi öğrenmeye çalışmalısınız.

Gastrit için Doğal Çözümler
Gastritin semptomlarını hafifletmeye yardımcı olan organik çözümler içinde, oldukca etken birçok seçeneğimiz var. Bunlardan biri meyan kökü. Bu bitki hazım sisteminin iyileşmesini sağlar ve mide ülserini tedavi eder. Bu bitki ile tedavi uygulamanın en etkili yolu, yemek yemeden bir buçuk saat ilkin 300-600 mg meyan kökü yemektir.

Mide bulantısı, kusma, gaz, mide ağrısı gibi semptomları azaltmak için enginar yemelisiniz. Diğer bir önemli seçenek ise zencefildir. Zencefil, iltihaplanmayı azaltmanın yanı sıra, gastritten ötürü oluşmuş olabilecek ülseri de tedavi eder.

Zencefilin diğer bir önemli özelliği, antibakteriyel olduğu için mide bulantısını büyük ölçüde azaltması ve yağ yakımını hızlandırmaya destek olmasıdır, yani gastrit semptomlarını hafifletmede çok büyük bir yardımcıdır.

Gastritiniz helikobakter pilori bakterisinden kaynaklanıyorsa, altın mühür bitkisinin en iyi seçenek olduğunu bilmelisiniz şu sebeple bu bitki iltihaplanmayı gidermenin yanı sıra ülseri de iyileştirir.

Çok faydalı olabilecek bir diğer organik çözüm, nane bitkisinden elde edilen mentoldür. Sindirime destek sunar, ülseri iyileştirir ve gastritin sinir bozucu semptomlarıyla sık sık karşılaşanlar için fazlaca faydalıdır.

Gördüğünüz benzer biçimde sağlığınızı büyük ölçüde iyileştirebilecek, evinizdeki malzemelerle uygulayabileceğiniz birçok tedavi seçeneği mevcut.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ