Nature And Life

Alzheimer’dan Nasıl Korunuruz? Korunmak İçin Tavsiyeler

Alzheimer’dan Nasıl Korunuruz? Korunmak İçin Tavsiyeler
Spread the love

Alzheimer problemi son zamanlarda ülkemizde de sıkça artan bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Alzheimer ın en büyük sebepleri arasında uzun süreli uyku, beyni çalıştırmama, uyuşukluk benzer biçimde birtakım sebepler yer almıştır. Aynı şekilde esenlik açısından da olumsuz durumlar Alzheimer a sebep olmaktadır. Yazımızda bu sorunu engellemek için önemli noktalara değineceğiz.

1: B12 Vitamini Eksik Olmasın

Beyin sağlığı için B12 vitamini oldukca önemlidir. Beyin sağlığı, bellek sistemi şeklinde alzheimer a sebep olacak faktörlerin iyi bir şekilde çalışmasına destek sağlar. Sinir sistemi için B12 olmazsa olmazlardandır. Balık, et şeklinde ürünlerde b12 bol miktarda bulunur. Eksiklik ileri derecede ise mutlaka takviye yapılması gerekmektedir.

2: Spor Yapın

Bu sorunu engellemek için spor şart. Spor vücudu bununla birlikte da beyni çalıştırır. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur diyerek sıhhatli bir kafa için spor şart. Spor hareketleri beyni çalıştıran çok önemli bir faktördür.

3: Sigara İçmeyin

Sigara içmek bu sorunu kat kat artırır. Sigara dumanında bulunan karbonmonoksit beyin sağlığı açısından ciddi olumsuz etkilere haizdir. Bu yüzden mutlaka sigarayı bırakmalısınız.

4: D Vitamini

D vitamini de beyin sağlığı için fazlaca önemlidir. D vitamini eksikliği varsa Alzheimer a bire bir etkilidir. Bazı mühim enzimlerin üretilmesi için D vitamini koşul.

5: Beyin Egzersizleri

Unutkanlığı önlemek ve beyni her daim etken olarak kalması için beyin egzersizleri yapın. Örnek olarak bulmaca çözebilir, yeni bir enstruman aletini öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda kitap okuyup, daha önce yapmadığınız aktiviteleri yapabilirsiniz. Bu halde beyin hücreleri iki lop içinde yeni linkler oluşturur. Bu sayede Alzheimeri önleyebilirsiniz.

6: Alkol Tüketmeyin

Alkol tüketimini beyin hücrelerine zarar verir. İlerleyen yaşlarda beyin aktivitelerinin geri kalmasına sebep olur.

7: Kahve Tüketin

Günde 1 fincan kahve içmek bu sorunun çözülmesinde oldukça etkilidir. Kafein bulunan kahve beynin dinç kalmasına destek verir.

8: Uykunuzu Alın

Yetersiz ve az uyku beyin sorunlarına sebep olur. Günlük en az 5 saat maksimum 10 saati geçmeyin. Uygun olan uyku saati 6-8 saat arasındadır.

9: TV ve Cep Telefonu

Uzun süreli televizyon seyretme ve cep telefonu kullanımı beyin sağlığı açısından negatif etkilere haizdir. Bu yüzden bu cihazların kullanımını sınırlandırmanız gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ