Nature And Life

Vücut ve Diz Ağrılarına Artık Son!

Vücut ve Diz Ağrılarına Artık Son!
Spread the love

Vücudun en büyük ve en mühim eklemlerinden kabul edilen diz, vücut yükünün taşınmasında ve hareketin sağlanmasında mühim rol oynar. Dizde oluşan ani ağrılar dizin zorlanması veya aniden incitilmesi kararı doğar. Vücudun bütün ağırlığını taşıyan diz anı zamanda zıplama ya da koşma şeklinde ekstra güç gerektiren hareketlerde hasara elverişlidir. Bu nedenle aşırı kilo sahibi kişilerde yaygın olarak diz ağrısı şikayetine rastlanır. İki dizde birden ağrı oluşması genel olarak eklem kireçlenmesi belirtisidir. Ancak tek dizde ağrı varsa farklı nedenler söz konusu olabilir.

Diz ağrısı nedenleri ve tedavisi
Diz ağrısı nedenleri
Zorlama: en sık rastlanılan diz ağrısı sebebi zorlamadır. Zorlama sebebiyle diz dokuları gerilir ve geçici ağrı meydana gelir.

Menisküs: diz ekleminin içinde amortisör görevi yapana lastiğimsi ara doku olan menisküs yaş ilerledikçe yıpranır. Özellikle orta ve üstü yaş grubunda görülen diz ağrılarının temel sebebi menisküs yıpranmasıdır. Diz ekleminde yaşanmış olan ani bükülme, kilitlenme ve şişme nedeniyle oluşan menisküs yırtılmaları da diz ağrısına neden olur.

Osteoartrit: bilhassa ilerleyen yaş grubunda görülen diz ağrılarının en bariz sebebi olan osteoartrit, diz ekleminin etrafındaki koruyucu kıkırdak dokusunda ve etrafında şişliklerle karakterizedir. Aşırı şişman insanlarda ve daha önceden diz yaralanması geçiren kişilerde de osteoartrit görülebilir.

Tendon iltihabı: diz kapağı ile kemikler arasında bağlantıyı elde eden tendonların zorlanması veya hasar görmesi sonucu olup biten tendon iltihabı çoğu zaman voleybol, basketbol, futbol, hentbol gibi zıplama içeren aktivitelerde yaygın olarak görülür. Diz bölgesinde ağrıya kızarıklık, sıcaklık ve şişlik birlikte rol alır.

Ön diz ağrısı sendromu: dizin ön bölümünde diz kapağının çevresinde oluşan ağrıya ön diz ağrısı sendromu ismi verilir. Diz önü ağrısı sebebi bilinemeyen bir ağrı çeşididir. Uzun zaman oturma ve merdiven çıkma benzer biçimde aktivitelerde çömelince diz ağrısı şiddetlenir.

Dizde ağrı oluşumuna niçin olan faktörler içinde eklem içi kanamalar, osgood- schlatter hastalığı, kireçlenme, gut ve psödogut gibi hastalıklar yer alır.

Diz ağrısına ne iyi gelir
Diz kapağında burkulma ve incinme sebebiyle bir ağrı söz mevzusu ise ağrının kısa sürede geçmesini sağlanabilir. Dizde zorlama nedeniyle gelişen diz ağrılarının tekrarlanmaması için egzersiz öncesi ısınma hareketleri ve oradan da esneme hareketleri yapılması gerekir. Egzersiz yoğunluğunun azar azar arttırılması ve spor yaparken vücudu destekleyen spor pabuç kullanılması ayak bileği ağrısı içinde geçerlidir. Diz ağrısı tedavisi de diğer tüm hastalıklar şeklinde nedene yönelik yapılmalıdır. Genelde diz ağrısı tedavisinde ağrıyı hafifletmek için dinlenme önerilir. Kireçlenme ve iltihaplanma şeklinde durumlar için uygulanan ısı pedleri ağrıyı hafifletebilir. Zorlama sebebiyle gelişen diz ağrılarına birlikte rol alan şişmeleri önlemek için soğuk tatbik önerilir. Menisküs tedavisi hasarın oranına gore ameliyatla da sonuçlanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ