Nature And Life

maalesef ülkemizde

maalesef ülkemizde
Spread the love

Herkes maymun çiçeği vakasıyla meşgul olmuşken Bakan Koca ekranların karşısına geçerek merakla beklenen açıklamayı yaptı.. İşte Bakan Koca’nın Açıklamaları.. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada,

“Ülkemizde bugüne kadar ‘maymun çiçeği’ vakası görülmemiştir.” denildi. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Ülkemizde bugüne kadar ‘maymun çiçeği’ vakası görülmemiştir.” denildi.
Genel Müdürlüğün internet sayfasından yapılan açıklamada, maymun çiçeğinin (monkeypox) kemirgenler ve primatlar gibi v-hşi hayvanlardan kaynaklanan ve bazen insanlara bulaşan zoonotik bir hastalık olduğu, “ortopoksvirüs”

ailesine ait olan maymun çiçeği virüsünden kaynaklandığı belirtildi.
İnsan vakalarının çoğunun, hastalığın endemik olduğu Orta ve Batı Afrika’da görüldüğü, hastalığın, temas ve solunan büyük damlacıklar yoluyla, damlacık maruziyeti ile bulaşabildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

– Hastalık genellikle kendi kendini sınırlar, ve semptomlar genellikle 14 ila 21 gün içinde kendiliğinden düzelir. Monkeypox hastalığı ile ilgili gelişmeler, Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi bildirimleri ve Uluslararası Sağlık Tüzüğü kapsamında, diğer ülkelerin uluslararası odak noktaları ile bilgi alışverişinde bulunularak, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar ve Erken Uyarı Dairesi Başkanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Ülkemizde bugüne kadar vaka görülmemiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ