Nature And Life

Bundan Sonra Asla Çöpe Atmayacaksınız: Muz Kabuğunun Faydaları

Bundan Sonra Asla Çöpe Atmayacaksınız: Muz Kabuğunun Faydaları
Spread the love

Muz faydaları saymakla bitmeyen oldukca besleyici meyvelerden biri. Ama muzun sadece içi değil bununla beraber kabuğu da sayısız faydaya haiz. Muz kabuğunda bolca oranda potasyum demir, b vitaminleri, k ve c vitaminleri bulunuyor. Muz kabuğu aynı zamanda antifungal, antioksidan, anti bakteriyel ve enzimatik özellikleri barındırıyor. Birçok yönüyle yararlı olan muz kabuğunun meçhul yönlerini bugün sizlere anlatıyoruz…
Muz kabukları ile neler yapabiliriz, muz kabuklarının faydaları neler benzer biçimde soruların yanıtını merak ediyorsanız haberimizin devamında tek tek sizlere anlatıyoruz…
MUZ KABUĞUNUN FAYDALARI
Dişleri Beyazlatıyor, Lekeleri Yok Ediyor

 

Sitrik asit içeren muz kabuğu bu özelliği sayesinde diş beyazlatma konusunda etkindir. Muz kabuğu ile dişlerinizi oval olmanız niteliğinde diş üzerindeki lekeleri temizleyebilir bununla birlikte işleri güçlendirerek bembeyaz dişlere haiz olabilirsiniz. Yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey muz kabuğunu yumuşak tarafı ile dişlerinizi hafif ovalamak. Günde 1 yahut 2 defa bunu tekrarlayabilir daha sonra her vakit olduğu benzer biçimde dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Düzenli olarak bu yöntemi uygulamanız durumunda kısa vakit içinde dişlerinizdeki farkı görmüş olacaksınız.
Sivilce ve Aknelere Çözüm

Muz kabuğu faydaları arasında antioksidan bakımından varlıklı olması nedeniyle iltihap önleyici özelliği de sayılabilir. Bu özelliği yardımıyla mikroplara karşı cenk açan muz kabuğu akne oluşumunu engellemek de sizlere yardımcı olur. Aynı zamanda var olan akneleri kurutmak için de muz kabuğundan yardım alabilirsiniz. Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde haiz olmak için yapmanız gereken tek şey muz kabuğunun iç kısmında bulunan yumuşak bölgeyi partnerinizin üzerine getirerek masaj yapmak. Masajın ardından 20 dakika bekleyin ve muz kabuğunu girdiniz emsin. Günde 2 kere bu yöntemi tekrarlayıp arkasından soğuksu veya ılık su ile durulayabilirsiniz.
Siyah Nokta ve Cilt Lekelerine Çözüm

Muz kabukları harbiden antioksidan kaynağıdır ve cilt sağlığı için oldukça önemlidir. Akne ve sivilcelere çözüm olmasının yanı sıra a, b, c ve e vitaminleri bakımından oldukça varlıklı olan muz kabuğu, ciltte bulunan lekeleri ve siyah noktaların giderilmesinde etkilidir. Muz kabuğu ile yüzünüze masaj yaptıktan sonrasında 20 dakika kadar beklemeye alın ve durulayın. Bu uygulamayı iki günde bir yapmanız iyi olacaktır.
Göz Altı Şişlikleri ve Göz Torbaları

Potasyum bakımından da fazlaca zengin olan muz kabuğu gözaltı torbalarından kurtulmanız konusunda da sizlere destek verir. Şiş gözüken gözlerinizi ve gözlerinizdeki yorgunluğunuz kabuğu yardımıyla rahatlatabilirsiniz. Aynı zamanda gözaltı torbalarından kurtulmak için muz kabuğu birebirdir. Yapmanız ihtiyaç duyulan şey muz kabuğunun içinde kalan beyaz bölümü kazıyarak bunu maske şeklinde gözaltı bölgesinde icra etmek. İsterseniz muz kabuğuna 1-2 kaşık aloe vera jeli de ekleyebilir maskenin daha kuvvetli olmasını sağlayabilirsiniz. 15 dakika kadar maskeyi yüzünüzde bekletin ve hemen sonra bolca su ile durulayın.
Böcek ve Sivrisinek Isırıkları İçin

Polisakkaritler bakımından da varlıklı olan muz kabuğu sinek ve böcek ısırıklarından sonrasında yaşanmış olan kaşıntı şişlik ve kızarıklık sadece birkaç saniye içinde geçirir. Yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey böcek ya da sineğin ısırdığı bölgeye muz kabuğuyla 5 dakika boyunca masaj yapmak. Daha sonrasında bu bölgeyi 15 dakika kadar bekleyin ve paklayın.
Kıymık Batması İçin Muz Kabuğu

Muz kabuğu cildi yumuşatır ve nemlendirir. Elinize batan ve inatla çıkmayan kıymıklar içinde muz kabuğundan yardım alabilirsiniz. Muz kabuğunu kıymığın battığı bölgeye bir bandaj desteği ile sabitleyin ve ortalama 5 saat beklettikten sonra bandajı çıkarın. Muz kabuğu ile beraber o bölgeden kıymık da çıkacaktır.
Baş Ağrısına Çözüm Oluyor

Migren gibi oldukca şiddetli baş ağrısı sorunları sırasında muz kabuklarını şakaklarınıza ve alnınıza yerleştirin. Bir bezle sararak muz kabuklarının düşmesini önleyebilirsiniz. Daha sonra uzanıp bir müddet bekleyin ve azar azar baş ağrınızın geçmeye başladığına kendiniz tanık olun.
Siğilleri Azaltıyor

Muz kabuğu siğilin neden olduğu virüsle de mücadele ediyor. Hatta siğilleri eritme mevzusunda muz kabuğundan sonuna kadar yardımcı alabilirsiniz. Yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey siğilden birazcık daha büyük olan muz kabuğunu o bölgeye yerleştirin ve bu biçimde bekleyin. Bir gece süresince bu biçimde tuttuktan sonra ertesi gün bandajı açın ve bu yöntemi siğiller eriyene kadar uygulayın.
Sedef Hastalığının Tedavisine Yardımcı Olur

Muz kabuğunun içerisinde başta lutein olmak suretiyle oldukça sayıda antioksidan bulunmaktadır ve aynı zamanda yağ asitleri içerir. Muz kabuğu bu özelliği sayesinde cildi nemlendirir ve sedef hastalığı tedavisinde etkilidir. Doktorunuzun da onayıyla muz kabuğunun içine bir miktar zeytinyağı döküp sedefli bölgeye sürün ve hemen sonra soğuk suda paklayın.
Ayakkabıları parlatıyor

Muz kabuğunun sağlığa yararlarından sonra geldik günlük hayatta onu nasıl değerlendireceğimize. Muz kabuğunda bol miktarda bulunan potasyum pabuç cilaları içinde yer alır ve deriyi besler. Eğer ayakkabılarınız parlaklığını yitirdiyse üstüne bir muz kabuğu ile güzelce ovun ve sonrasında biraz bekleterek yumuşak bir bezle ovalayarak temizleyin. Bu yöntemi deri koltuk ve mobilyalarınız için de kullanabilirsiniz. Kaynak: Bundan Sonra Asla Çöpe Atmayacaksınız: Muz Kabuğunun Faydaları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ