Nature And Life

Alzheimer’dan Sizi Koruyacak Altın Değerinde 9 Öneri..!

Alzheimer’dan Sizi Koruyacak Altın Değerinde 9 Öneri..!
Spread the love

Yaşam kalitesi ve süresini mühim ölçüde düşüren hastalıklar arasında ilk sıralarda yer edinen Alzheimer, dünyada 50 milyona yakın kişide görülüyor. 2050 yılında bu sayının 110 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Unutkanlığın toplumsal yaşama yansıyarak sorumlulukları yerine getiremez hale gelmesi, en mühim Alzheimer belirtisi olarak karşımıza çıkıyor. Alzheimer hastalarının bakımını üstlenen yakınları ise tüm bu zorlukları en az onlar kadar çekmekle kalmıyor, yoğun stres ve sorumluluk dolayısıyla depresyon ve Alzheimer riskiyle de yüz yüze kalıyor. Prof. Dr. Türker Şahiner, Alzheimer hastalığı ile alakalı malumat verdi ve Alzheimer hastalarının bakımını üstlenen kişilere depresyondan ve bu hastalıktan korunmak için mühim tavsiyelerde bulunmuş oldu.

ALZHEIMER’I SADECE UNUTKANLIK OLARAK ALGILAMAYIN

Toplumda yaygın bir düşünce olarak Alzheimer ancak unutkanlık olarak algılanmaktadır. Oysa beynin yeteneklerini yitirmesi anlama gelir. Alzheimer bir yangın benzer biçimde düşünülürse bu beceri kaybı, kıvılcımın ilk başladığı yerdir. Bazen romantik belleğin hasarı olabilir, ara sıra görsel belleğin hasarı olabilir, bazen uzayda konumlanma yani adres bulma yetisi kaybolabilir, bazense konferans ya da yazma yetileri kaybolabilir. Hasar, beynin her noktasından başlayabilmektedir. Ancak Alzheimer’ın en sevdiği bölge yakın bellek merkezi olan hipokampustur. Hipokampus, ilk kere öğrenilen bilgilerin tekrar edilmeden ilkin atılmış olduğu yakın, geçici bellek bölümüdür. Bu merkeze atılan bilgiler tekrar edilirse kalıcı hafızaya aktarılır, yeniden edilmez ise belli bir süre sonra yeni bilgiler eklendikçe yakın bellek merkezinden silinir. Bu merkez hasar gördüğünde kalıcı belleğe atılmak istenen bilgiler de kullanılamaz. Bilgiler tekrarlandığında ise ilk kere öğrenilmiş hissi yaratmaktadır.

BEYİN SAĞLINIZ İÇİN UYKUNUZDAN ÖDÜN VERMEYİN

Uyku kalitesi bozulduğunda beyin hücreleri erken ölmektedir. Kronik uykusuzluk çekenlerin Alzheimer riskleri oldukça yüksektir. Uykusuzluk depresyonla birleştiğinde ise bu risk kat kat artmaktadır. Alzheimer’ın oluşma nedeni beyinde biriken amiloid beta adındaki proteinlerdir. Amiloid beta, beynin öğrenmesi için gerekli bir protein olmasına rağmen beynin proteini işledikten sonrasında yeniden parçalayıp kullanıma hazır hale getirmesi gerekmektedir. Bu işlemse uyku sırasında gerçekleşir. Yeterince uyumayan kişilerin beyninde amiloid beta birikimi artar. Bu nedenle azca uyuyan kişilerin Alzheimer riskleri yüksektir. Ancak bu vaziyet; “oldukca uyumak Alzheimer’a iyi geliyor” demek değildir. Bu proteinin birikimi beyin MR çekimlerinde de görülebilmekte ve böylece kişilerin gelecekteki Alzheimer riskleri de tahmin edilebilmektedir. Alzheimer hastalığına karşı şu an üstünde çalışılan aşılar bu amiloid beta kalıntılarını temizlemeyi amaçlamaktadır.

 

 

STRES, SORUMLULUKLAR VE UYKUSUZLUK ALZHEİMER’I TETİKLİYOR

Tüm bu süreçlerde Alzheimer hastalarının en yakınları stres yaşamaktadır. Bu stres sebebiyle Alzheimer yada depresyon şeklinde hastalıklara yakalananların oranı da yüksektir. Bu nedenle geçmişte Alzheimer’ın bulaşıcı olduğu dahi düşünülmüştür. Alzheimer hastalarının devamlı evde kalmaması önerilmektedir. Yürüyüş yapmak ve hava almak Alzheimer hastaları için birçok ilaçtan daha etkilidir. Ancak bunu gerçekleştirmek bakımını üstlenen kişiler için zor olmaktadır. Bütün bu tarz şeyleri yapamamak, bütün yükün bakım verenin üstüne kalması ve buna bir de gece uykusuzlukları eklendiğinde bakıcının Alzheimer’a yakalanma riski çok artmaktadır. Uzmanların Alzheimer’dan korunmak adına ‘yapılmaması gerekenler’ olarak sıraladığı tüm faktörleri hasta yakınları gerçekleştirmiş olmaktadır.

ALZHEİMER’DAN KORUMAK VE KORUNMAK İÇİN 9 ÖNERİ

Yakınınızın ilk teşhisi aldığı evreden itibaren psikiyatrik olarak sağlığınız kendiniz ve hastanız için çok daha ehemmiyet kazanır.
Bu bakımı ustalaşmış olarak düşünün.
Profesyonel rehabilitasyon kurumları olan gündüz bakım evlerinde hastalara yönelik toplumsal rehabilitasyonlar hastaya olduğu kadar ailelerine önemli yarar ve yararları vardır.
Sosyal ömür da hastanın yaşam kalitesi ve motivasyonu açısından fazlaca önemlidir.
Kendinize ayıracağınız dönemin aslen gelecekte hastanın yaşam kalitesini artırmaya yönelik yatırım bulunduğunu unutmayın.
Uyku kalitenizi artırın.
Zihinsel ve fizyolojik aktivite depresyondan uzak durmak adına fazlaca önemlidir.
Tansiyon ve kan şekerinizi iyi yönetin. Tansiyon ve kan şekeri bozuk olanlar daha süratli demansa doğrusu bunamaya gitmektedir.
Büyük sorumluluklar neticesinde hasta yakınının gireceği tükenmişlik sendromu ancak kendisini değil hastayı da negatif etkileyecektir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ