Sağlıklı Yaşam

Sigaraya yeni zam geliyor.!

Sigaraya yeni zam geliyor.!

4 ayda yüzde 39 gelen ÜFE 2 ay daha aynı hızla yükselirse yüzde 60 olabilecek. Bunun sigara fiyatlarına yansıması ise en ucuz sigaranın fiyatını uçurabilir.

İşte en ucuz sigara için konuşulan o sayı…

Yüksek enflasyon sigara ve alkollü içkilerin fiyatını önemli seviyede artırabilir. Bunun sebebi ise bu iki ürünün Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) her altı ayda bir otomatik olarak ÜFE bazında artırılıyor olması. Yasa ile yapılan bu düzenleme bu yıl ÜFE payı oldukça yüksek olunca sigara ve alkol kullanıcıların ceplerini ekstra yakacak.

 

 

2 / 4
Habertürk yazarı Rahim Ak’ın aktardığına gore, senenin ilk 4 ayında Üretici Fiyat Endeksi yani ÜFE yüzde 39.23 oldu. Yıllık rakam yüzde 121 düzeyinde. ÖTV artışları ise 6 aylık ÜFE artışları kadar yapılıyor. Eğer kalan 2 ayda ÜFE geçen ayların ortalaması gibi olursa 6 aylık ÜFE yüzde 60’a çıkacak. Yani sigarının ÖTV’si yüzde 60 artırılacak.

 

 

 

 

3 / 4
İşte Ak’ın sigara zammına ilişkin çarpıcı yazısı:

 

Sigarada öyleki karmaşık bir vergi sistemi var ki algılamak birazcık zor fakat sonuçta alınan her sigara paketinin yüzde 87’si vergiye gidiyor…

 

Rahim Ak, şöyle devam etti:

 

Şimdi dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışalım. Sigaranın ÖTV’si nispi doğrusu oransal olarak yüzde 63 düzeyinde. Ancak o denli kolay değil. Bu vergiye bir asgari maktu ve bir de maktu vergi birlikte rol alıyor. Asgari maktu çok önemli çünkü bu tutarın altına inilemiyor. En az ÖTV bu tutar kadar olacak. Bu oran şu anda 0.7197 lira. Her bir sigara dalından alınan vergi bu. 20 sigaralık bir pakette 14,39 liraya muadil geliyor şu anda.

 

Rahim Ak, yazısını şöyleki bitirdi:

 

İkinci adıma geçelim. 23.5 lirayı aldım git demiyor Maliye. Asgari maktu meblağ sigara fiyatının yüzde 63’ünün altına inemiyor. Yani 23.5 liralık asgari maktu vergi sigara fiyatının yüzde 63’ü olacak en az. Bu rakam da 36,5 lira. Bir de satış fiyatı üstünden alınan KDV var. KDV payı da bildiğiniz gibi yüzde 18. Şimdi sigara şirketleri KDV, bayi karı, maliyeti derken sizce sigarayı kaç liraya satabilir? 36.5 liralık meblağ en düşük vergi şu anda 22,8 lira düzeyinde.

 

27 LİRALIK SİGARA 43.2 LİRAYA ÇIKABİLİR

 

Hadi bir de fiyat üstünden gidelim. Örneğin şu anda 27 lira olan pahalı sigaranın yüzde 63’ü yani nispi vergisi 17.01 lira. Buna bir de paket başına alınan 0.7150 lira eklendiğinde ÖTV 17,72 lira oluyor. Asgari maktu vergi 14.39 lira olduğundan sınavı geçmiş oluyor bu sigara. Yine sigara öyleki bir fiyata satılmalı ki satış fiyatının yüzde 63’ü bu rakamın dibine düşmemeli. Bu andaki sınır ise 22.8 lira.

 

 

 

 

4 / 4
KDV de eklendiğinde bu nedenle en ucuz sigara da 23.5 lira civarında satılıyor. Olası bir 6 aylık ÜFE kadar ÖTV artışı ise 23.5 lirayı 37.6 liraya çıkaracak. 23,5 liralık ucuz sigara 37.6 ve 27 liralık pahalı sigara ise 43.2 lira olacak. Bu ise iki açından mühim bir etki yapabilir. Bunlardan ilk enflasyon. Zaten büyük sorun olan TÜFE’yi bu artışın yukarı iteceği açık. Diğer önemli sorun ise fiyat artışlarının kaçak kullanımını çoğaltması.

 

4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 12. Maddesinin 3. Fıkrası uyarınca, Kanuna ekli (III) sayılı listedeki mallar için (alkollü içkiler ve sigara, tütün vs) uygulanan maktu ve asgari maktu vergi tutarları, ocak ve temmuz aylarında Türkiye İstatistik Kurumu tarafınca duyuru edilen üretici fiyat endeksinde son altı ayda meydana gelen değişiklik oranında, bu değişimin ilanı gününden geçerli olmak suretiyle yeniden belirlenmiş sayılıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ