Nature And Life

Saracoglu B12 Eksikliği İçin Beyaz Lahana Kürü

Saracoglu B12 Eksikliği İçin Beyaz Lahana Kürü
Spread the love

B12 ve demir eksikliği bilhassa vatanımızda en sık rastlanan vitamin eksikliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocukluk yaşlardan itibaren ilerleyen yaşlarda da bu vitaminin eksikliği görülmektedir. Bunun başlıca nedeni olarak et tüketiminin çok az olduğu söylenebilir. Aynı zamanda süt ve süt ürünleri, balık, beyaz et, ve birtakım kıymetli gıdaların fiyat pahalılığı sebebi ile tüketiminin azca olması cevabında da bu eksikliğe sebep olmaktadır.

Normal şartlarda B12 vitamini vücudumuz tarafından az halde üretilir. Bu üretimi arttırmak için bitkisel gıdaların tüketilmesi icap eder. Bu besinler bakteriler tarafından parçalanarak B12 vitaminine dönüşür. B12 açısından varlıklı gıdaların tüketilmesi, B12 nin dışarıdan alınmasını sağlar. Vücut kendisi üretilmesi için birazdan yazacağımız kürü uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

Saracoglu B12 ve Demir Eksikliği İçin Kür Tarifi
Malzemeler:

Beyaz lahana
Kavanoz
Tuz
Kimyon
Öncelikle lahanaları ince olacak biçimde doğrayın ve bir tencereye koyun. Daha hemen sonra tuz ve kimyonu üzerine serpip iyice karıştırın. Tuz ve kimyon göz sonucu koyulması yeterlidir. Homojen yani eşit bir karışım yaptıktan sonrasında lahanaları kavanoza koyun. İyice sıkıştırın, kavanoz tamamen dolsun. Kavanozun kapağı kapalı olmayacak. Lahanaların durması için üst kısma bir taş koyabilirsiniz. Sonrasında kavanozun ağzını bez ile sarıp alt kısmında bantlayabilir yada lastik kullanarak takabilirsiniz. Temiz, kuru ve ışık görmeyen bir yerde 4-5 gün bekledikten sonra tüketebilirsiniz. 9 günden fazla bekletmeyin. Yoksa bozulabilir.

B12 ve Demir Eksikliği İçin Hangi Gıdaları Tüketmeliyim?
Yukarıda yazdığımız kür vücudun doğal olarak vitamin üretmesine yardımcı olur. Ancak eksikliğin fazlaca olması niteliğinde bazı gıdaların tüketilmesi şart olur. İşte bu gıdalara göz atalım:

Kırmızı et
Beyaz et
Ciğer
Yumurta
Peynir
Deniz ürünlerinin tüm bunlar
Badem
Fındık
gibi gıdaların tüketimi B12 eksikliğinin giderilmesine yardımcı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ