Nature And Life

Bu Bitki Hem Erkek Hem Kadınların Vazgeçilmezi Olacak

Bu Bitki Hem Erkek Hem Kadınların Vazgeçilmezi Olacak
Spread the love

Karbonat mide asidini düzenleyerek mide yanmalarını tedavi eder, hazımsızlığa iyi gelir. Karbonat faydaları içinde sayabileceğimiz daha birçok hususiyet bulunmaktadır. Besin olarak ve pek fazlaca amaç ile tüketebileceğiniz karbonat yararları nelerdir? İşte karbonatın yararları…
Doğal sodyum karbonat cevheri antik çağlardan beri kullanılır. Örneğin karbont Mısırlılar tarafından sabun yapımında kullanılmıştır. 1860’lı yıllar itibarıyla yemeklerde de kullanılmaya başlanan karbonatın 1930’lu yıllarda tıbbi bir ajan olduğu ispatlanmıştır.

Son olarak düşük maliyetli karbonatı gıda olarak tüketebileceğiniz benzer biçimde el, yüz, vücut temizliği; yüzey ve çamaşır, bulaşık temizliği gibi pek oldukca amaçla tüketebilirsiniz. Peki karbonatın faydaları nedir?

Karbonatın Faydaları

Paraben ve alüminyum içerikli deodorantların kullanımından kaçınmak istiyorsanız; bu sağlığa zararlı maddelerin yerine suyla karıştırılmış karbonat kullanabilirsiniz. Böyle doğal ve kullanışlı bir deodorantı evde kolayca yapabilirsiniz.
Böcek ısırması benzer biçimde durumlarda karbonatlı su ile yapacağınız uygulama yardımıyla kaşıntı ve ağrı azalır, ciltteki toksinler nötrlenir.
Mide asiditesinin düzenlenmesini sağlayarak mide yanması, hazımsızık, ülser ağrısı gibi problemlerin tedavisinde kullanılır. Yarım çay kaşığı karbonatı yarım bardak suya ekleyerek her 2 saatte 1 tüketebilirsiniz.
Böbrek sağlığına iyi gelir.
Üriner sistem hastalılarının tedavisinde kullanılır.
Kas ağrılarını azaltır.
Kanser hastalarında kemoterapinin yan etkilerini azaltır.
Ayak terlemesi ve cilt dökülmelerine iyi gelir. Her gün kullanmanızda bir sakınca yoktur.
Kiri uzaklaştırarak kokulara nötralize eder. El temizliğinde kullanılabilir.
Cam kırığı ve yaraların tedavisinde kullanabilirsiniz.
Güneş yanığı niteliğinde ılık banyo suyuna ½ fincan karbonat ilave ederek vücudunuzun rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
Sporcular tarafınca tüketilen karbonat kapsülleri spor performansını artırır.
Nötralize etme ve antibakteriyel özelliği yardımıyla diş macunu olarak kullanılabilir.
Çileği ezerek ½ çay kaşığı karbonatla karıştırın ve bu karışımı dişlerinize sürdükten sonrasında 5 dakika bekleyin. Ardından dişlerinizin fırçalayın ve durulayın. Böylece dişlerinziin beyazladığını göreceksiniz. Bu işlemi haftada 1’den fazla uygulamayın.
Karbonatin Potansiyel Yan Etkileri

Cilt ve vücut için genelde karbonat tüketimi son derece güvenlidir ve herhangi bir toksik etkisine rastlanmamıştır. Ancak karbonatın gıda olarak tüketimi konusunda dikkatli olunmalıdır. Çok fazla karbonat tüketimi vücudun asit-baz dengesini bozarak bulantı, kusma ve karın ağrısına niçin olabilir.

Sodyum açısından varlıklı olan karbonatın yüksek dozlarda tüketimi kan basıncını artıracağından şişkinliğe niçin olabilir. Yüksek kan basıncı bununla beraber kalp rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Yüksek oranda karbonat tüketimi potasyum eksikliğine sebep olabilir.

Ödem, karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı veya yüksek gerilim problemleriniz varsa karbonatı besin olarak tüketmekten kaçınmalısıınız. Ayrıca hekim tavsiyesi olmadan hamile ve emziren bayanların da karbonat tüketmemesi önerilir.

6 yaşın altındaki çocukların karbonat tüketmesi önerilmez.

Kullandığınız reçeteli ilaçlarla etkileşim oluşturabileceğinden doktorunuza danışmadan kullanmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ