Nature And Life

KIŞLIKLARI KALDIRMAYIN.. SOĞUK HAVA DALGASI GELİYOR! 15 DERECE BİRDEN DÜŞECEK

KIŞLIKLARI KALDIRMAYIN.. SOĞUK HAVA DALGASI GELİYOR! 15 DERECE BİRDEN DÜŞECEK
Spread the love

Meteoroloji ve uzmanlardan açıklamalar art arda geldi. Çok kuvvetli olacak, yağışlar yine başlıyor. Havalarda keskin bir soğuma olacağı, 15 dereceye kadar düşüş yaşanabileceği belirtiliyor. Özellikle geceleri üşütecek olan hava sebebiyle kışlıkların kaldırılmaması gerektiğine dikkat çekildi. Havaların soğuyacağı tarih belli oldu.

 

 

Önümüzdeki hafta başlıyor. ‘Mevsimine göre fazlaca soğuk olan bir hava dalgası bizlere doğru yaklaşıyor’ açıklaması yapılırken; Meteoroloji Genel Müdürlüğü de 5 günlük hava durumu haritasını yayımladı. Yağışlar hemen hemen tüm Türkiye’de tesirini gösterecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugün ve yarın, hava sıcaklıklarının artışa geçeceğini duyurmuştu. Önümüzdeki hafta perşembe (19 Mayıs) gününe kadar havaların sıcak geçeceğini ancak hemen sonra ansızın soğuk havanın etkili olacağı bildirildi.

 

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafınca meydana getirilen son değerlendirmelere göre: bugün ülkemizin şimal, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara’nın güneydoğusu, İç Ege, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz’in iç kesimleri, Burdur, Antalya’nın iç batı ilçeleri, Kars, Ardahan, Hatay, G. Antep ve Kilis çevrelerinin mahalli olmak suretiyle aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve aleni geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI ARTACAK
Sıcaklıkların iç ve şark kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı, Ülkemiz genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor. Genellikle rüzgarın batı ve güneybatı, Ege’de yer yer kuzeyli yönlerden hafifçe, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

 

 

ORHAN ŞEN’DEN AÇIKLAMA
Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen bugün yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Hafta sonu hava iyi mi olacak: Cumartesi İç Ege İç Anadolu Marmara doğusu yağmurlu. Pazar Marmara (Trakya hariç) Ege, batı ve Orta Karadeniz hariç öteki bölgeler yağmurlu. Sıcaklık batıda düne göre 1-2 derece azalacak, doğuda 2-4 aşama artacak. Marmara’ya yağmur çarşamba akşamüstü gelir. Perşembeye de sarkar. Bu sistemin getireceği yağış perşembeden itibaren Anadolu’da su baskınlarına neden olabilir (Çarşamba Trakya, Perşembe Afyon, Denizli, Konya, Yozgat, Sivas)

Önümüzdeki çarşamba perşembe günü gelecek serin ve yağışlı sistem sıcaklıkları hissedilir biçimde azaltacak. Ani sıcaklık düşüşleri atmosferde karışımı artıracağından gökgürültülü sağanak yağışları oluşturur. Bu da su baskınlarını oluşturabilir. İstanbul’da sıcaklık 16 dereceye düşer.”

 

“GECELER ÇOK ÜŞÜTECEK”
Özellikle toplumsal medyadaki paylaşımlarıyla dikkat çeken Meteoroloji uzmanı Kerem Ökten de, gelecek hafta etkili olması beklenen soğuk havaya dikkat çekerek şunları söylemiş oldu:

“Perşembe gününe kadar sıcak gidecek ve bizlere tişört giydirecek olan havalar 19 Mayıs itibariyle bozuluyor. Perşembe gününden itibaren yeniden kalın giysilere başvuracağız. Özellikle geceler oldukca üşütecek. Ancak, soğuklar sadece 2 gün etkili. Isı değişimine karşı dikkatli olunmalı.”

 

“15 DERECE BİRDEN DÜŞEBİLİR”
Twitter’da hava durumu paylaşımlarıyla bilinen “havaforum” isminde sayfadan yapılan paylaşımda da “Mevsimine nazaran çok soğuk olan bir hava dalgası bize doğru yaklaşıyor. 18 Mayıs Çarşamba’dan 19 Mayıs Perşembe’ye geçişte sıcaklıklar 8 ila 15 aşama birden düşebilir. İç kesimlerde zirai don riski gündeme gelebilir. Takipteyiz.” ifadeleri kullanıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ