Nature And Life

Yüksek Tansiyona İlaç Gibi Gelen Besinler

Yüksek Tansiyona İlaç Gibi Gelen Besinler
Spread the love

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk Osman Erk, yüksek tansiyonu düşürmeye yarayan besinleri sıraladı. “Tedavi edilmeyen hipertansiyon ciddi hastalıklara ve organ hasarlarına yol açar” dedi.

Hipertansiyon toplumumuzda salgın benzer biçimde yayılan rahatsızlıkların başlangıcında gelmektedir. Gençlerde hatta çocuklarda bile ortaya çıkabilir, sinsice ilerler. Baş ağrısı, gayri muntazam kalp atışı, göğüs ağrısı, kulak uğultusu, yorgunluk ve burun kanaması hastalığın en önemli belirtileri arasında yer almaktadır. Fazla tuz tüketimi; yağ, tuz, şeker ve katkı maddelerinden zengin işlenmiş paketli besinler, hayvansal gıdalar hipertansiyonun en mühim sebepleri arasındadır. Ayrıca sigara, alkol, stres, hareketsiz ömür ve obezite hipertansiyonun diğer mühim sebepleri arasındadır. Taze, temiz, rengarenk bitkisel besinlerde bulunan potasyum ve magnezyum ise hipertansiyonun ilacıdır. Her sene dünya genelinde minimum 5 milyon kişi fazla tuz tüketimi cevabında ortaya çıkan hipertansiyon nedeniyle yaşamını kaybetmektedir. Tedavi edilmeyen hipertansiyon ciddi hastalıklara ve organ hasarlarına neden olur.

Osman Erk

Tansiyonun normali ne kadar olmalı?

Tansiyon değerleri kişiye nazaran gün arasında farklılık gösterir. Büyük tansiyonun 120 mmHg, minik tansiyonun ise 80 mHg’nin altında olması ideal gerilim kıymeti olarak kabul edilir. Tansiyonun 140/90 mmHg’nin üstünde olması risklidir. Hastaların yüzde 50’sinin ailelerinde de hipertansiyon bulunur. Bu konum, hastalığın gelişmesinde genetik faktörlerin de etken olabileceğini gösterir. Aşırı tuz tüketimi; stres; fazla kg; diyabet; antidepresanlar, soğuk algınlığı, astım ilaçları ve doğum test hapları da hipertansiyona yol açabilir.

Hangi sorunlara yol açar?

Tedavi edilmeyen tansiyon, kalp-böbrek yetmezliği, koroner arter hastalığı, beyin damar rahatsızlıkları ve beyin kanaması ile aort yırtılması, ani ölüm ve cinsel yetersizliğe niçin olur. Büyük tansiyonu 14, minik tansiyonu ise 9’un üzerinde olan kişilerin asla vakit kaybetmeden bir iç hastalıkları uzmanına başvurması ve tedavisini aksatmaması gerekir.

Nasıl beslenmeli?
Yüksek tansiyon hastaları ilaçlarını aksatmadan, her gün tempolu yürüyüş yapmayı dikkatsizlik etmemelidir. Sigara ve alkolden uzak durmak, ülkü kiloya haiz olmak, sıhhatli bir rejim ve özellikle birtakım bitkisel besinler tedavide büyük fayda sağlar.

Yeşil yapraklı sebzeler: İçerdikleri nitrat tansiyonu düşürür.

Sarımsak: Kan damarlarını genişleten nitrik oksit seviyelerini artırır. Kan damarlarınız ne kadar rahat olursa, kalbiniz kanı pompalamak için daha azca çalışır, bu da kan basıncını azaltır.

Muz: İçerdiği potasyum ve magnezyum yüksek tansiyonu düşürür. Hipertansiyon hastalarının günde bir muz yemesi önerilir.

Zeytinyağı: Soğuk sıkım zeytinyağında bolca oranda bulunan polifenoller (güçlü antioksidanlar) tansiyonu düşürür, damar sağlığına iyi gelir ve damarların elastiki kalmasına destek sağlar.

Nar: Meyvesi ve suyu tansiyonu dengeler.

Kereviz: Damar hastalıklarının önüne geçer, hipertansiyonu önler.

Domates: Kolesterolü düşürür. Tansiyonu dengeler.

Havuç: Kalbi korur ve tansiyonu düşürür.

Tam tahıllar: Çözünür ve çözünmez lifler tansiyonu düşürür.

Keten tohumu: Sağlıklı Omega-3 ve lif içeriğiyle tansiyonu düşürür.

Bitter çikolata: Kalp damar sağlığını korur. Tansiyonu düşürür, sadece ölçülü tüketilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ