Nature And Life

Ayak Baş Parmak Çıkıntısı (Bunyon) Nedir ?

Ayak Baş Parmak Çıkıntısı (Bunyon) Nedir ?
Spread the love

Bunyon (öteki ismi ile halluks valgus), ayak başparmağının kenarında oluşan yumru şeklindeki çıkıntıya verilen isimdir. Ayak baş parmağında çıkıntının sebebi ön ayak ve başparmakta gelişen açısal bozukluktur. Bu biçim bozukluğu ve çıkıntı zamanla ilerlediğinde, kişilerde ağrı ve adım atma zorluğuna yol açar. Ayak baş parmak çıkıntısı olan bunyonlar çoğu zaman ailesel geçişlidir. Bunyonlar hanımlarda daha fazla olmak suretiyle orta yaşlı yada daha yaşlı kişilerde görülse de, ara sıra erişkinlik çağlarında bile gelişebilir. Ayak baş parmaktaki kemik çıkıntısı oluşumu sıklıkla iki taraflıdır yani her iki ayakta da görülür.

 

Tt
Bunyon-ayak baş parmak kemik çıkıntısı gelişmesi için risk faktörleri nedir?

 

Aşağıdaki durumların varlığında ayağınızda baş parmak kemik çıkıntısı-bunyon olasılığı daha fazla olabilir:

Ailede bunyon öyküsü
Düz tabanlık gibi kalıtsal ayak yapısı sorunları
Yapısal olarak aşırı gevşek bağ dokusu
Ayak şekil bozukluklarına neden olan yaralanmalar
Romatoid artrit, gut gibi iltihaplı romatizmal hastalıklar
Çeşitli nöromusküler hastalıklar

 

 

Ayak baş parmak çıkıntısı-bunyon neden gelişir?

 

Ayaktaki kemikleri birbirine bağlayan bağlar yapısal olarak gevşek ise yada yaşla beraber daha gevşek hale gelirse, ön ayak bölgesinde genişleme olur. Ayak başparmak eklemine uygulanan baskı ve bağ gevşekliğinin bir arada olması durumunda ise, ön ayak kemik açılarında kayma ve şekil bozukluğuna niçin olur. Sonunda, ayak başparmak kök kemiğinin açısı kayar ve kemikli bir yumru kaynaklanır. Zamanla bu konum ayak baş parmağının ikinci parmağa doğru bükülmesine neden olur.

 

Başparmak kemik çıkıntısı olan bunyonun oluşmasındaki temel nedenin ayak baş parmağı hizasındaki, birinci metatars ve kuneiform kemikleri arasındaki eklemi sabitleyen bağların gevşekliğidir. Bu gevşeklik sonucu kemiğin duruş açısının değişip kayması sonucu şekil bozukluğu ve bunyon gelişir. Uzun vakit ayakta durmak ve tam oturmayan dar ayakkabılar bunyon ağrısını daha da kötüleştirebilir, ancak birebir ayakta baş parmak çıkıntısı oluşmasına neden olmazlar.

Tt
Bunyon emareleri nedir ?
Ayak başparmakta yumru, biçim bozukluğu
Ayak başparmak kök ekleminde kırmızı, sert şişlik
Normal pabuç giymekte zorluk
Baş parmağı bükememe yada bükmeye çalışırken ağrı olması
parmakta çekiç parmak oluşması
Şekil bozukluğu olan alanlarda nasır gelişimi
Ayak başparmağının uç kenarında uyuşma hissi.
Bunyon klinik seyri nasıldır?
Başpamak kemik çıkıntısı-bunyon olan bölgede ciltte kızarıklık, duyarlılık gelişir ve ayakkabı giyince artan ağrı adım atar. Ayaktaki bu bölge atılan her adım esnasında hem yük taşıdığı, aynı zamanda büküldüğü için, yürümekle ağrı şiddetlenir. Birinci ve ikinci parmak köklerindeki tabanın nasır oluşabilir. Zamanla baş parmak ikinci parmağa doğru eğilebilir. Başparmaktan gelen basınç ile, ikinci parmak yukarı itilir ve çekiç parmak oluşabilir. Açısal bozukluk arttığında birinci parmak ucu üçüncü parmağa değmeye bile adım atar. Bu vaziyet öteki parmaklarda da çeşitli ağrılı sorunlara (metatarsalji, nöroma) yol açabilir. Ayakta başpamak kemik çıkıntısı-halluks valgus ilerlediğinde eklemde kireçlenme de gelişir.

Tt
Bunyonlar iyi mi teşhis edilir?
Ayak muayenesi esnasında başparmak kemik çıkıntısı görülerek, halluks valgus tanısı konulabilir. Ortopedi uzmanı bunyonun eklem hareketine tesirini yada ayakta ağrı, gevşeklik, uyuşma şeklinde durumların olup olmadığını muayene ile belirlemeye çalışır.

Eklemlerin durumunu ve kemik açılarını belirlemek için bazı özel pozisyonlarda ayak röntgeni çekilmesi icap eder. Gerekirse değişik değerlendirmeler için ultrason(US), tomografi (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MR), elektromyografi (EMG) gibi tetkikler de istenebilir.

Bunyon-halluks valgusta cerrahi olmayan tedavi şekilleri nelerdir?
Ağrı kesici ilaçlar: Ağrı, şişlik ve hassasiyetin yoğun olduğu dönemlerde, bölgesel soğuk uygulaması ile beraber doktorun önerilmiş olduğu ağrı kesici ilaçların kullanılması yakınmaları azaltır.

 

Fizik tedavi: Fizik tedavi cihazları ile tedavi ve egzersiz uygulamaları ağrıyı azaltıp, eklem hareketliliğini koruyabilir. Ayrıca ayaktaki kas güçlerini dengeleyerek açılanmanın hızla artmasının engellenmesine yardımcı olabilir.

 

Enjeksiyonlar: Kortizon enjeksiyonları baş parmak eklemdeki ağrıyı ve şişliği azaltabilir, ancak çok sık uygulanırsa, dokulara zarar verebilir. Rejeneratif ortopedi (yenileyici tıp) şekillerinden Proloterapi ve TZP (veya PRP olarak malum trombositten varlıklı plazma) şeklinde enjeksiyon şekillerinin ultrason eşliğinde uygulanması ile, hem ağrının azalmasına, hem de gevşek bağların sıkılaşmasına katkı sağlanabilir.

Tt
Bunyon pedleri ve bantlama: Çeşitli bunyon pedleri bölgeyi rahatlatabilir ve ağrıyı kısmen hafifletebilir.

 

Ayakkabı değişimleri: Geniş, derin burunlu, yumuşak ayakkabılar, ayak parmaklarındaki baskıyı azaltır.

 

Ortezler: Ayakkabıya yerleştirilen tabanlık gibi birtakım ortezler, bunyon oluşumuna katkıda bulunabilecek açılanma sorunlarında destek olabilir. Ayak başparmağı ile ikinci parmak arasına silikon destek yerleştirmek rahatlatıcı olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ