Nature And Life

Zeka ve Zihni Uçuşa Geçirip, Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler

Zeka ve Zihni Uçuşa Geçirip, Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler
Spread the love

Çağımızda fast-food ve paketli ürünlerin artması ve bunların basit erişilebilirliği yüzünden çoğumuz sıhhatli besinlere ulaşmak için çaba masrafa gerek bile duymuyor! Oysa ki birtakım tabiat ananın bize sunmuş olduğu “süper besinler”in kanser benzer biçimde ciddi rahatsızlıklardan basit bir soğuk algınlığına kadar her türlü hastalığa bir umar barındırdığı biliniyor! Bu süper besinler; yüksek gerilim, obezite, diyabet, Alzheimer şeklinde hastalıkları tedavi etmekle kalmıyor, aynı zamanda uzun ve sağlıklı bir yaşam için de sayısız mucize sunuyor! İşte şifalarına şaşıp kalacağınız, bahçemizden sizin için topladığımız süper gıdalarımız!
Sardalya

Kalın bağırsağı temizleyen, Kanserden koruyan, Kansızlığa iyi gelen yiyecekler nelermiş öğrenelim.

Depresyon, kaygı, hazımsızlık, iltihabi hastalıklar, kemiklerde güçsüzlük, kan şekeri seviyesinin yüksekliği şeklinde pek oldukca derde ilaç olan protein deposu sardalye, iştahı frenlemeye de destek sağlar. Balık türlerinin içinde en temiz olanıdır, vitamin ve mineral kaynağı süper gıda sardalyenin antioksidan ve anti kanserojen özellikleri olduğu için tertipli tüketildiğinde sağlıklı bir bağışıklık sistemine kavuşmamıza destek sağlar. Kılçıkları bile pek oldukça gıdadan daha yararlı olan sardalye cildi tazeler, yeniler ve canlandırır. Bu küçük ama mucizevî balık, beyin fonksiyonlarını güçlendirir. Çok düşük kalorili olduğundan rejim listelerinde rahatlıkla yer verilip, kucak dolusu tüketilmelidir!

İncir

Görüntüsündeki otantiklikle iştah açan, kurusu ve tazesinin tatlılığıyla görkemli lezzetlerden olan incir; birçok mineral, demir, fosfor, klor, A, B1 ve B2 vitaminleri içerir. Bağırsakları temizler, idrar söktürür, kabızlığa iyi gelir ve kilo vermeye destek sağlar. Kemikleri sağlamlaştırır, kanseri önler ve kolon kanserini tedavi eder! Diyabeti test dibine alır, kalp hastalıklarıyla savaşır ve kolesterolü dengeler, bronşiti atlatmakta büyük yarar sağlar! Sayısız hastalığa umar olan şifalı meyve, yüksek oranda protein içerir ve hafızayı güçlendirir, tatlı ihtiyacını giderir. Saç köklerini kuvvetlendirir. Kalorisi yüksek olduğundan tüketirken dikkat edilmelidir; yoksa şekerin fırlamasına sebep olabilir!

Darı

Yaklaşık 300 çeşidi olan, genellikle mısırla karıştırılsa bile görüntü açısından mısırdan çok daha küçük olan olağanüstü süper gıda darı, yorgunlukla mücadele eder, astımla savaşır, psikolojik sıkıntılara iyi gelir, soğuk algınlığına karşı korur, göğüs hastalıklarını tedavi eder! Özellikle et yemeyenler için protein kaynağı olan darı; antioksidan içeriğinden ötürü diyabeti önlemeye destek sağlar, çölyak hastaları için kurtarıcıdır, tok tuttuğu için ekmek görevi görür. Kalp hastalıklarını korur, kanser riskini azaltır. Ateş ve ishali engeller, saç dökülmesini durdurur. Ekmek, börek ve poğaçadan vazgeçemiyorsanız, hiç üzülmeyin! Bunları artık darı unuyla yapıp rejiminize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz!

Kuşkonmaz

Son zamanların revaçta olan yiyeceklerinden asparagus, tadı ve faydalarıyla müthiş bir süper gıdadır! Sindirim sistemini kuvvetlendirir, idrar söktürür, antioksidan özelliği yardımıyla vücudu toksinlerden arındırır, şişkinliği atar, zayıflamaya yardımcıdır. Kalp dostu olduğu kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı korur. Alkali gıdaların temelini oluşturur, bağırsakları temizler, romatizma ağrılılarına iyi gelir, kemikleri kuvvetlendirir ve eklemleri korur. Kanı temizler ve kanserle savaş verir. Böbrek hastalıklarını iyileştirir. Kalsiyum açısından fazlaca varlıklı bir süper gıdadır. Şeker hastalığını dengeler, ruh sağlığına yarar sağlar, depresyondan korur. Kemoterapinin başarısını arttırır. Süt üretimini arttırdığı için hamilelik döneminde tüketilmesi önerilir. HİV ve MS tedavisinde yardımcı olur.

Muz

Dünyada en çok tüketilen 3. Meyve olan muz; hemen hemen herkesin en favori meyvesi; bilhassa de sporcular için ihtiva ettiği potasyum, mineral ve vitaminler yardımıyla vazgeçilmez bir süper besindir. Sindirim sistemine yardımcı olup, tertipli tüketildiğinde kabız ve ishali önler, kas ağrılarını iyileştirir, enerji verir, kansere yakalanma riskini azaltır, mide rahatsızlıklarına iyi gelir, tansiyonu dengeler ve saçları besler, depresyon, stres, kaygı gibi ruhsal rahatsızlıkların önüne geçer. Şahane bir antibiyotik olan muz, sivilceleri yok eder ve cildi nemli meblağ. Uzmanlar olgunlaşmış muzun daha faydalı bulunduğunu, üzerinde oluşan siyah lekelerin fena huylu hücrelerle savaştığını ve kanser benzer biçimde hastalıklara karşı daha yararlı olduğunu vurguluyor.

Pancar

İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde saç dökülmesinden karaciğer hastalıklarına kadar pek oldukça rahatsızlıkla savaşan muhteşem renkli olağanüstü pancar; A, B, C ve P vitamini açısından zengindir. Düzenli tüketildiğinde, süper gıda pancarın içerisindeki silis bileşeni yardımıyla vücudumuzdaki kalsiyum ihtiyacını karşılanır. Limonla beraber tüketildiğinde iltihabi rahatsızlıkları engeller, demir eksikliğine, sedef hastalığına ve kurdeşene iyi gelir. Metabolizmayı hızlandırır ve düşük kalorili oluşu yardımıyla zayıflamaya yardımcı olur. Hafif tatlı olduğundan, tatlı ihtiyacımızı minimuma indirir, bağışıklık sistemimizi güçlendirir, enfeksiyon hastalıklarını engeller, beyin fonksiyonlarını iyileştirir ve stresi azaltır. Sağlık kaynağı pancar bununla birlikte kan basıncımızı dengeler. Her gün 1 bardak içilen pancar suyu ise detoks tesiri gösterir ve kemik erimesini önler.

Gojiberry (Kurt Üzümü)

Tibet’te ‘mutluluk meyvesi’ olarak adlandırılan görkemli bir süper gıda olan kurt üzümü, meyve sularının, çorbaların, salataların, pilavların arasında çeşni olarak eklenebilir. Mucizevi yararlarından ötürü, uzmanlar her gün bir avuç yememizi öneri ediyor! Kansere yakalanma riskini azaltıp, vücuttaki kötü hücreleri yeniler, antioksidan içeriğine sahip olduğundan zayıflatır, kalp dostudur, damar sertliğine karşı savaşır, yaşlanmanın etkilerini önler, akciğeri ve gözleri korur, kemikleri sağlamlaştırır. Depresyona karşı geleneksel bir tedavi yöntemidir ve anksiyeteyi azaltır. Sindirimi kolaylaştırır ve bağırsakları düzene sokar, kabızlığı önler, şekeri düzenler, doğurganlığı arttırır, enerji verir!

Portakal

Çoğumuzun yalnızca C vitamini kaynağı olarak bilmiş olduğu, kış kahvaltılarında olmazsa olmaz enerji içeceği olarak tükettiğimiz süper meyve portakal, aslına bakarsak bilmediğimiz sayısız faydaya sahip! Dünyada en oldukça tüketilen meyvelerden olan portakal; cilt, kozmetik, deva, temizlik, parfüm benzer biçimde alanlarda da kullanılır. Özellikle bebeklerin ve gençlerin gelişimi için görkemli bir gıda olan portakal, bağırsak hastalıklarını iyileştirir, vücuttaki toksinleri atar, kemikleri ve kasları geliştirir, diyabet hastaları için idealdir. Yorgunluğa ve strese karşı birebir olan portakal, metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırarak kilo vermemize yardımcı olur! Kırışıklık ve yaşlanmayı önler, uzun ve ışıl ışıl saçlara haiz olmamızı sağlar! Mevsim geçişleri için harika bir meyvedir, C vitamini ihtiyacımızın tamamını karşılar!

Pazı

Çoğunlukla ıspanakla karıştırdığımız, salata ve yemeklerde sıklıkla kullanılan, fiyatına gore varlıklı mineral ve vitaminlere haiz, kanserden diyabete kadar birçok hastalığa derman olan pazı; zeytinyağlı sevenlerin vazgeçilmezidir! Uzmanlar tarafından, hemoroid hastaları için tertipli tüketildiğinde basuru yok ettiği söylenir, kemikleri güçlendirir, antioksidan etkisinden dolayı vücuttaki toksinleri ve şişkinliği atarak yağ yakımını hızlandırır, şekeri dengeler ve kontrol altında meblağ, göz rahatsızlıklarına karşı korur! Folikasit kaynağı olduğundan halsizliği ve yorgunluğu giderir, kansızlığa, dalak ve böbrek ağrılarına iyi gelir. Enerji verir, stresi ve depresyonu yok eder, kalp krizini önler, iştah açar!

Mercimek

Kırmızı ve yeşil mercimeğin yararları saymakla bitmez! Hemen derhal herkes için çorbaların kralı olan mercimek; protein ve mineral bakımından oldukca zengindir. Akne oluşumunu önler, kemikleri sağlamlaştırır, diş ve göz sağlığını korur. Her gün kırmızı mercimek tüketimi birçok kanser riskine yakalanma olasılığını azaltır ve sindirimi kolaylaştırır. Hamilelikte de çoğunlukla tüketilmesi önerilen mercimek, yüksek derecede lif içerdiği için kabızlığı önler, kas kütlemizi arttırmaya yardımcı olur, kalp ve damar hastalıklarını önler. Yeşil mercimek ise vücudumuz için ilaç gibidir, çinko, demir ve magnezyum kaynağı olan bu süper besin, zayıflamamıza destek verir, harika saçlara ve görkemli bir cilde haiz olmamızı sağlar, sinir sistemimizi korur!

Avokado

Diyet listelerinin neredeyse hepsinde görmeye alışık olduğumuz avokadonun yüzlerce faydası var! Egzotik görüntüsüyle iştah açan avokado, antioksidan etkisiyle tatmin hissi verip, yağ yakımını hızlandırır. Sağlıklı yağ zengini avokadonun hasım da yemeklere lezzet katar, kalp ve göz sağlığını korur. Çeşitli malzemelerle birleştiğinde değişik lezzetler meydana getiren avokado, ruh halimizi iyileştirir, muzdan daha fazla potasyum ihtiva eder, K vitamini ihtiva eder, cilt sağlığımızı korur ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Şifa deposu avokado, Amerika’da son 15 yılın en çok tüketin süper gıdalarından biri oldu. Folikasit, C ve E vitamini açısından varlıklı büyük bir avokadoyu yetiştirmek ise büyük bir sabır gerektiriyor!

Arı poleni

Şifa kaynağı olağanüstü öteki bir süper gıda arı poleni, bilinen en eski organik tedavi şekillerinden biridir! Vücuttaki kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur ve kansızlığı tedavi eder. Kalp damar rahatsızlıkları için mucizeler yaratır! Kendini bitap, yorgun ve uyuşuk hissedenler için ülkü bir çözümdür. Düzenli tüketildiğinde vücuda enerji verir. Doyma hissi olmayan insanların şekerini dengeleyerek, uzun vakit tok kalmalarına destek sunar. Sindirim ve bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir, akciğeri temizler, anne sütündeki miktar ve kaliteyi yükseltir, alerjileri geçirir, pürüzsüz ve parlak bir cilde haiz olmamızı sağlar. Prostat tedavisinde kullanılır, kısırlığa umar olur!

Kefir

Genellikle market raflarında görmeye alışık olduğumuz kefiri uzmanlar şiddetle evde kendimizin doğal bir ortamda mayalayarak tüketmemizi öneriyor! Sayısız faydası bulunan bu probiyotik süper besin; kolesterolü dengeler, bağışıklık sistemimizi sağlamlaştırır, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına ilaç gibi gelir, kolon kanserini önler, vücudumuzu toksinlerden arındırır, yağ yakımını hızlandırır, böbrek rahatsızlıklarından korur, mantara ve kalp hastalıklarına iyi gelir! Sedef ve egzamayı tedavi eder, kalbi korur, hücreleri ve cildimizi yeniler, kırışıklıkları yok eder, ishale iyi gelir, uyku sorununu engeller, migrene en iyi çözümlerden biridir! Depresyon sürecinde en iyi yardımcıdır! Kadınlar için regl dönemindeki ağrıları hafifletir, kansızlığa iyi gelmiş olarak karaciğer hastalıklarını tedavi eder!

Bitter Çikolata

Mutluluk hormonu salgılamasının yanı sıra, kalbi sakınan, kanserden pek oldukca hastalığa çare olan, neredeyse her insanın severek tükettiği çikolatanın meçhul yüzlerce faydası var! Beyin kanaması ve bağırsak kanserine yakalanma riskini azaltır, cilt sağlığını korur, idrar söktürür, enerji verir, kemik gelişimine destek sağlar. Antioksidan özelliği sayesinde kanser oluşumunu önler, sakinleştirir, rahatlatır, kolesterol seviyesini dengeler, zihin açıklığı sağlar, kalbi korur, damar tıkanıklığını önler. Çikolatanın çeşidi içindeki kakao kütlesine göre değişir, kullanılan kakaonun oranı ve cinsi farklılaştıkça rengi ve keyfi da değişmiş olur. Çikolata ustaları iyi bir çikolatanın ağızda erimesi gerektiğini söyler! Süper gıda olan bitter çikolata bununla beraber yağ yakımı için de müthiş bir gıdadır!

Balkabağı

Tatlısından çorbasına farklı şekillerde karşımıza çıkan bir öteki süper gıda balkabağı; antioksidan özelliği sayesinde savunma sistemini korur, bağırsakları yumuşatır, beyaz kan hücrelerinin üretimini destekler, gözleri korur, ciltteki kırışıklıkları azaltır ve cilde parlaklık verir. Kalp dostu balkabağı, uzun vakit tokluk hissi verir! Bağırsak hastalıklarını iyileştirir ve kolon kanserine karşı korur. Omega 3, kalsiyum, magnezyum, demir ve fosfor kaynağı olduğu için kemikleri kuvvetlendirir, metabolizmayı hızlandırır, alerjileri engeller, süratli kg vermemizi sağlar! Bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirerek hastalıklara karşı korur, mide rahatsızlıklarına iyi gelir, prostatı yok eder. Balkabağının püf noktası; vitamin ve mineral kaybı olmaması için uzun süreli ısıya maruz kalmamalı ve kabuğu tüketileceği anda soyulmalıdır!

Sarımsak

Kokusuyla hayatı zindan etse de yararları, lezzeti, içerdiği gıda değeri ve vitaminleriyle sayısız hastalığa ilaç olan sarımsak; damar tıkanıklığı, gerilim, kolesterol, şeklinde hastalıklara karşı koruyarak direncimizi arttırır. Geçmişten günümüze en organik antibiyotik olarak malum bu süper gıda; kanseri, Alzheimer’ı, yüksek tansiyonu, atardamar kireçlenmesini, mide ve bağırsak hastalıklarını önler, kalbi korur, mantar tedavisine destek verir, iştah açar, kabızlığı önler! Mide, aç karnına yenilen sarımsaktaki gıdaları başka yiyeceklerle karıştırmadan kolayca özümser. Bakteriler üstünde müthiş bir temizleyici etki yaratan sarımsak, bununla beraber saç dökülmesini de azaltır.

Turna yemişi

Genellikle tadının muhteşemliği için tüketsek de küçücük bulunmasına rağmen arasında sayısız yarar barındıran olağanüstü süper meyve turna yemişi, vücuda inanılmaz bir detoks sağlayarak toksinlerden arınmamıza yardımcı olur ve idrar yollarımızı temizler. Kan basıncını dengeleyerek, beyin sağlığını korur, doğal bir anti-depresan olduğundan ruh sağlığımızı sağlamlaştırır, daha sağlıklı düşünmemize katkı sağlar! Varisli damarlarla savaşır, kanseri önler, şeker hastalığını dengeler! Turna yemişinin tazesi, kurutulmuşu, toz halinin, özetlemek gerekirse her çeşidinin faydası saymakla bitmez! İçeceklerimizin de vazgeçilmezi olan bu süper gıda; karaciğeri korur, böbrek yetmezliğine iyi gelir, kanı temizler ve HIV virüsünün tekrarlanmaması için savaşır, damar şiddetini engeller, iltihabi hastalıklara karşı savaş verir ve vücudu sakinleştirir!

Zeytinyağı

Çok geniş bir kullanım alanına haiz zeytinyağı, sindirim sistemine yardımcı en mühim gıdalardan biridir. Kemikleri güçlendirir, karaciğeri korur, antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki kötü hücreleri etkisiz hale getirip, toksinleri atar. Anemiye karşı muhteşem bir çözümdür! Az oranda kullanılması ihtiyaç duyulan zeytinyağının oranı ayarlandığında süratli yağ yakımını da destek sunar. “Sıvı altın” olarak adlandırılan, kozmetik alanında da yaygın olarak kullanılan zeytinyağı; saçları ve cildi besler, nemlendirir ve canlandırır. Kalp ve damar hastalıklarına karşı savaşır, kolesterolü düşürür, yaşlanmayı engeller, safa taşı oluşumunu engeller, kanserin pek çok türüyle savaşıp hücre zarını korur.

Ceviz

Beyinden kalp sağlığına kadar pek oldukca hastalığa derman olan, bu minnacık mucizevi kuruyemiş, her yaştaki insanın severek tükettiği ender besinlerdendir! Düzenli tüketildiğinde vücuttaki Omega 3 yağının neredeyse tamamını karşılayan süper gıda cevizi günde en az 3-4 adet yememiz gerekiyor! Kalp dostu ceviz, kalbi koruyarak damar rahatsızlıklarını iyileştirir, meme kanseri benzer biçimde birçok kanser çeşidine karşı savaşır, bağırsakları temizleyerek, kabızlığı önler, bağışıklık sistemimizi sağlamlaştırır, kemik ve diş sağlığımızı korur, diyabeti engeller, depresyona iyi gelerek ruh sağlığımızı korur! Saç bakımında bile kullanılan ceviz ve ceviz hasım, hafızayı güçlendirir, daha uzun vakit odaklanabilmemizi sağlar!

Havyar

Balık yumurtasının en büyük tesiri ciltteki yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmasıdır! Kozmetik ürünlerinde de çoğunlukla gördüğümüz havyar özlü kremlerin amacı cildi gençleştirip, kırışıkları yok etmesidir! Cilt için mucizeler barındıran havyar, aleni yaraları hızlı bir biçimde kapatır ve kısa müddette iyileştirir. Protein deposu olan havyar; zihni açar, beyni geliştirir, inanılmaz enerji verir, sinir sistemini geliştirir, kasları kuvvetlendirir, kan şekerini dengeler, A vitamini içermesinden ötürü görme duyumuzu geliştirir, bağışıklık sistemi ve kemikleri korur, enfeksiyonlara karşı savaşır. Siyahı dişi mersin balığından, kırmızısı ise somon balığından elde edilen havyar; Omega 3 ve oldukça zengin mineraller ihtiva eder.

Karabuğday

Glüten içermediği için çölyak hastalarının da kolaylıkla tüketebileceği mucizevi bir süper gıda olan karabuğday, kansere karşı korur ve yüksek oranda protein içerir. Et yerine geçer, lif payı yüksek olduğundan tok tutar ve sindirimi kolaylaştırır. Kolesterolü dengeler, potasyum oranı fazla olduğundan tansiyonu kontrol dibine alır. Kan şekerini dengeleyerek açlık hissini yok eder. Antioksidan özelliği sayesinde bağırsakları temizler ve kolon kanserine karşı korur. Saçların ve tırnakların sağlıklı ve kuvvetli uzamasını sağlar, ciltteki kırışıklıkları engeller, yaşlanmayı önler. Karaciğer dostudur. Aşırı terlemeyi engeller ve vücuttaki iltihapları kurutur. Diyabet riskini ciddi bir miktarda düşürür, burun kanamasını iyileştirir.

Yumurta

Kimimizin rafadan, kimimizin omlet benzer biçimde tercih etmiş olduğu yumurta, her yaşlarındaki insan için kahvaltıların vazgeçilmezi! Peki, minicik bir yumurtanın vücudumuzun gereksinim duyan besinlerin nerede ise tamamını karşıladığını biliyor muydunuz? Uzmanlara nazaran, yumurtayı en sağlıklı tüketme şekli haşlanarak kayısı kıvamına getirilerek yapılandır! Yumurta; kalbi korur, iyi kolesterolü yükseltir, meme kanseri benzer biçimde birçok kanseri engeller, bağışıklık sistemimizi güçlendirir, içerdiği protein yardımıyla kas oluşumunu hızlandırır. Migreni, siniri, gerginliği, depresyonu ve asabiyeti dengeler. Saçları besleyerek daha sağlıklı uzamalarını sağlar, cildi yeniler ve yaşlılığa karşı canlandırır, tırnakları kuvvetlendirir. Prostat sorununa kati çözüm olan yumurta, pişmemiş sütle beraber tüketildiğinde balgam söktürücü etkiye de sahiptir!

Rezene

Ülkemizde fazlaca yaygın olmasa bile, dünyada içerdiği mineral bakımından en varlıklı süper bitkiler içinde yer edinen rezene, binbir derde devadır! Genellikle yapraklarını çay olarak tükettiğimiz rezenenin tohumları da birçok derde deva! Doğal bir antibiyotik olan rezene; sindirim sistemini ve bünyeyi güçlendirir. Kolesterolü dengeler, kanserle mücadele eder, antioksidan etkisiyle vücuttaki şişkinliği ve gazı atar, kilo vermeye yardımcı olur, kırmızı kan hücrelerini arttırır, kan basıncını düzenler, kalbi korur, akneleri temizler, cildi tazeler, siyah noktaları giderir, kemikleri güçlendirir, akciğeri temizler. Gözlerimizin en iyi dostu olan rezene, sağlıklı saçlar için de mucizevi etkisinde bırakır gösterir.

Salatalık (Hıyar)

Özellikle yaz aylarının kahvaltıları için temel besinlerden kabul edilen salatalık, gün içinde gereksinim duyduğumuz pek oldukca vitamini karşılar. Açlık hissini ve gerginliği yok eder. Sadece iç güzelliğimiz için değil, bununla beraber dış güzelliğimiz için de mucizeler yaratan salatalık, kırışıklıklara iyi gelir, güneş yanıklarını giderir, ciltteki bitap ifadeyi ortadan kaldırır, selülitlerin görüntüsünü azaltır, gözaltı şişkinliklerini yok eder. Dünyada en faal 4. Sebze olan salatalık, %90’ı sudan oluştuğu için bedenimize nem verir, antioksidan etkisiyle toksinlerden arındırır, zayıflatır, bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir, müthiş bir detoks etkisi yaratır! Aynı zamanda süper gıda salatalık; enerji verir, ağız ve dişeti yaraların tedavi eder, nefesi tazeler, bakterileri yok eder.

Türk Kahvesi

Kimimizin mütevazı, kimimizin şekerli, sütlü ve kremalı tükettiği, sayısız türü olan, çoğumuz için sohbetlerin ve sabahların vazgeçilmezi olan kahveyi zevk için veya uyanmak maksadıyla tüketsek de aslen faydalarını da göz ardı etmemek gerek! Depresyon riskini azaltır, beyin fonksiyonlarını güçlendirir, dikkatimizi daha uzun vakit toplamamızı sağlar. İçerdiği kafein, niasin, mikro elementler ve anti-oksidan yardımıyla metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırır, enerji verir, tatlı ihtiyacını yok eder, bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir, hücreleri genç meblağ, kanser ve diyabetle savaşır. Güzellik maskelerinde de sıklıkla tercih edilir! Her şey gibi kahveyi de tüketirken abartmamak icap ettiğini söylememize gerek yok! Her şey benzer biçimde onun da fazlası elbette zarar!

Hindistan Cevizi

Ülkemizde oldukca yaygın olmasa da Hindistan’da asırlardır her türlü tedavide kullanılan hindistan cevizi, müthiş lif, protein, manganez, fosfor ve kalsiyum kaynağıdır! Diyabeti kontrol altında meblağ, yaşlanmayı yavaşlatır, enerji verir, yağ yakımını hızlandırarak kg vermemizi sağlar, epilepsi hastalığına çare olur. Hindistan cevizi sütünün anne sütü ile eşdeğer olduğu söylenir; bu yüzden kan sağlığı için çok yararlıdır! Bakterilerle savaşır, kemik yapımızı korur, ağız hastalıklarını iyileştirir. Hindistan cevizi suyu ise; kabızlığa ve mide rahatsızlıklarına çok iyi gelir. Güzellik açısından da fazlaca faydası olan hindistan cevizi hasım, cildi temizler, nemlendirir, canlandırır, kırışıklıkları azaltır, saçları kuvvetlendirir, kuruluğu önler, kırıkları yok eder ve saçların süratli uzamasını sağlar.

Somon

Pek çok farklı türde pişirilebilen protein bakımından en varlıklı gıda olan somon balığını çoğu zaman lezzeti için tüketiyoruz; sadece bu mucizevi süper balığın faydalarını bilerek tüketenlerin sayısı çok az! Düzenli tüketildiğinde kanserin birçok türünü önler, zekayı açar, yüksek kan basıncını dengeler, göz kuruluğunu giderir. Tok tuttuğu ve düşük kalorili olduğundan uzmanlar tarafından da diyet listelerinde sıklıkla yenilmesi önerilir. Somon yağının da vücuda yararları saymakla bitmez; iltihabi hastalıkları, astımı, sedef hastalığını önler, hafızayı güçlendirir. Saç sağlığı açısından da olağanüstü bir gıda kaynağı olan somon; saçları uzatır ve sağlamlaştırır, astımı ve şeker hastalığını dengeler.

Mor Mangostan

Görüntüsüyle ve faydalarıyla ‘meyvelerin kraliçesi’ olarak adlandırılan mangostan, dışı mor, içi beyaz, Endonezya’nın olmazsa olmaz besinlerindendir. Kanserli hücrelerin büyümesini engeller, antioksidan etkisiyle vücuttaki ödemi atar, yaşlanmayı önler. Tropikal meyve mangostan, yalnızca fiziksel değil bununla birlikte ruhsal rahatsızlıkları da tedavi ediyor! Kalorisi az olduğu için zayıflamak için ideal bir besindir. Muhteşem lezzeti ve ilgi çekici görüntüsüyle her yiyenin yine yiyecek isteyeceği mangostan C vitamini kaynağı olması ve vücut direncini arttırıp enerji vermesiyle de bilinir. Veremi engeller, kalbi korur, kan basıncını dengeler, siyatik ağrıların önüne geçer, Alzheimer ile savaş verir!

Kırmızı Acı Biber

Pek çoğumuzun severek tükettiği; sadece faydalarını bilmediğimiz bir diğer besin; kırmızıbiber! Metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımını arttırır, daha çabuk zayıflamayı sağlar, hazım sistemini güçlendirir, vücuttaki ödemin atılmasına destek verir. Yemeklerimize bambaşka bir lezzet katan ve dünyanın her yerinde sevmiş olarak yenilen acı biber, kalsiyum, potasyum ve vitamin açısından oldukça zengindir. Kalp ve damar sağlığını korur, mide rahatsızlıklarına fazlaca iyi gelir, ülserin ilerlemesini önler, günde 1 adet yenildiğinde kabızlık sorununu çözer, grip mikrobunu önler.

Chia Tohumu

Son yıllarda tok tutma özelliğiyle bilenen ve bütün sıhhatli beslenme ve diyet listelerinde görmeye alıştığımız, tatlı krizini önleyen, zayıflatan Chia tohumu; varlıklı protein, yağ ve lif bileşenlerine haizdir. Uzmanlara bakılırsa sağlıklı besinler listesinin en başlangıcında yer edinen Chia tohumu, glüten içermez ve antioksidan özelliği yardımıyla kanserden ve yaşlanma etkilerinden korur, bağışıklık sistemini güçlendirip, sindirim sistemine yardımcı olur, kan şekerini dengeler, hücreleri yeniler, günlük kalsiyum ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılar. Kalp rahatsızlıklarını da önleyen Chia tohumu, cildi nemlendirir, kolesterolü düşürür, iltihabi hastalıklarla savaş verir, beyin fonksiyonlarını sağlamlaştırır, kemik ve diş sağlığına büyük katkı sağlar.

Brokoli

Kanser hücrelerini %70 azalttığı söylenen, yeşil sebzelerin en faydalılarından brokoli bin bir derde deva! Suyunun farklı faydaları var, yemeğinin ve salatasının ayrı! Haftada minimum 1-2 kez tüketilmesi önerilen brokoli, antioksidan açısından oldukça kuvvetli olduğu için vücuttaki şişkinliği ve toksinleri atar, beyin sağlığını kuvvetlendirir. Yüksek miktarda K vitamini içerdiği için, unutkanlık, hafıza kaybı, stres, depresyon şeklinde hastalıklara da deva olur. Parlak, pürüzsüz bir cildin yanı sıra, sağlıklı saçlara kavuşmamızı sağlar, görme duyumuzu güçlendirir. Diyet listelerinin eğer olmazsa olmazı olan brokoli kilo vermeye ve detoksa yardımcı olan en müessir sebzelerdendir!

Badem

Kalp için efsaneleşmiş bir besin olan bademin acısı yiyeceklere lezzet katmak için kullanılırken, tatlısı genellikle pişmeden olarak tüketilir. Bademin, badem yağının ve badem sütünün esenlik açısından sayısız faydası vardır; cildi ve saçları yeniler, kuvvetlendirir. Çoğunlukla aç karnına tüketilmesi önerilen vitamin kaynağı badem; diyabet, teneffüs ve sinir sistemindeki bozuklukları, kalp ve diş rahatsızlıkları, kanser, safra kesesi oluşumu, kolesterol sorunu şeklinde hastalıklara derman olur. Kemikleri ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, enerji verir, zayıflamaya ve kabızlığa birebirdir! Badem hasım ise özellikle yeni dünyaya gelen bebekler için önerilir; bununla beraber saç ve cilt bakım maskelerinde de vazgeçilmez bir üründür!

Nar

Şifa deposu olan süper besin nar, sayısız faydasının yanı sıra ölümsüzlük ve bolluk sembolüdür! Gövdesinde oluşturduğu yüzlerce tanecikle, ara sıra ekşi, bazen tatlı olan bu görkemli meyveyi sevmeyen yoktur! Bol bolca tüketildiğinde; basur, hazım hastalıkları, yanık tedavisi, kanser, eklem ağrıları, kan problemleri, zatürre şeklinde hastalılara deva olur ve ishali, tatlı krizini, ağız ve diş hastalıklarını, grip ve öksürüğü önler. Kalp dostu, aden meyvesi nar, damar tıkanıklığını önler. Nar şerbetinin lezzeti kadar, faydası da çoktur; halsizlik ve bayılmalar için ideal bir çözümdür! Hücrelerin yenilenmesini sağlar, yaşlanmayı önler ve güneşin zararı dokunan etkilerini yok eder, ihtiva ettiği antioksidan özelliği yardımıyla zayıflamaya da yardımcıdır!

Karalahana

Faydaları saymakla bitmeyen bir başka olağanüstü süper gıda karalahana, kanseri ve erken yaşlanmayı önler, göz sağlığını, cildi ve kalbi korur, bağışıklık sistemini sağlamlaştırır, toksinleri atmaya destek verir ve zayıflatır. Adeta A ve K vitaminlerinin kaynağı olan bu sebze, en sağlıklı gıdalar içinde ilk sıralarda yer ediniyor, hatta et kadar yararlı olduğu söyleniyor. Çorbasından salatasına, sarmasından turşusuna kadar pek oldukca şahıs için en sevilen sebzelerden olan karalahana, kan yapıcı özelliğe de sahiptir. Ülsere iyi gelir ve iç organları ve yaraları iyileştirir. Araştırmalar cevabında karalahananın radyasyondan bile koruduğu açıklanmıştır!

Elma

Diyetlerin vazgeçilmezi en düşük kalorili meyvelerden biri olan elma; A, B6, C, E ve K vitamini deposudur. En favori meyveler arasında yer edinen kırmızı elma; susuzluğu giderir. Mide, kalp, karaciğer, kan rahatsızlıkları, safra kesesi sorunları, kabızlık, diyabet gibi sayısız rahatsızlıkla savaşır ve vücudumuzu kalkan şeklinde korur! Romatizma, göz problemleri, kanser, Parkinson rahatsızlıklarına karşı güç ve enerji verir. Aç karnına yenilen elma, bağırsakta bakteri oluşumunu engeller, kalbi korur ve demir eksikliğini giderir. Detoks içeceklerinin vazgeçilmezi olan yeşil elma, tadındaki tatlı ve ekşi karışımın verdiği farklı hazzın yanı sıra, iç dengeyi sağlar, açlıkla savaşır, kandaki oksijeni arttırır ve yaşlanmaya karşı savaşır!

Havuç

Salatalarda, yemeklerde ve meyve sularında olmazsa olmaz A vitamini deposu havucun en oldukca bilinen faydası göz hastalıklarına karşı savaşmasıdır! Aynı zamanda havuç; kanseri ve kalp hastalıklarını önler, beyin ve bağırsak sağlığı için mücadele eder, vücudu temizler, sıhhatli ve parlak bir cilde sahip olmamızı sağlar! Felç olaylarını azaltır, kolesterolü düşürür, diyabeti ve kan basıncını dengede tutar, göğüs rahatsızlıklarına karşı deva olur! Sindirime yardımcı olup, bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir! Vücudumuza kuvvet verir ve kaybolan mineralleri geri kazandırır, astım ve öksürükle savaşır! Ülsere karşı korur ve anne sütünü arttırır. Yüz ve boyun kırışıklıklarına iyi gelerek yaşlanmamızı önler!

Nohut

Neredeyse hepimiz için vazgeçilmez olan nohudun faydalarını öğrendikten sonra şüphesiz ki daha oldukca tüketeceksiniz! Özellikle hanımefendiler için efsaneleşmiş faydaları olan nohut, meme kanserine karşı korur ve kanserli hücrelerle savaşıp, mikropların yayılmasını engeller. Mutluluk hormonu sağlar ve depresyonla mücadele eder! A, C, K, B6, B12 ve E vitaminleri içerdiği için cildi korur, zerdeçal ile karıştığında ölü hücrelerden arındırır. Saç dökülmesini ve kepeği durdurur, saçların köklerini besleyerek daha sıhhatli uzamasına destek sunar. Açlık hissini yok ederek uzun süre tok hissetmemizi sağlar! Kalbi korur, uykusuzluk problemi çekenlerin rahatlıkla uyumasını sağlar ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

Patlıcan

Patlıcanın soğuk servis edileni, zeytinyağlısı, etlisi, turşusu ve ızgarası hemen hemen bütün insanların favori yemeklerindendir! Peki; antioksidan, vitamin ve mineral kıymeti devasa yükseklikte olan bu sebzenin yararları nelerdir? Dolaşım sistemimizi korur, kandaki pıhtılaşmayı önler, lif bakımından zengin ve düşük kalorili olduğu için kilo vermeye yardımcı olur. Anemi belirtilerini azaltır, kemikleri sağlamlaştırır, kanseri önler, diyabeti test altında tutmamızı sağlar, karaciğer hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Hint mutfağında da çok geniş bir yer verilen patlıcanın sigarayı bırakmaya destek olduğu da söylenir! Cilt ve saç sağlığına da minimum vücut sağlığı kadar faydası olan süper gıda patlıcan, cildin pak kalmasına ve ölü hücrelerden arınmasına, saçların sağlıklı bir halde uzamasına katkı sağlar.

Zerdeçal

Etken maddesi kurkumin olan zerdeçalın faydaları saymakla bitmez! Köriye tat vermek için müthiş bir bileşen olan zerdeçal, doğuda yüzyıllardır tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. İçindeki kurkumin yardımıyla Alzheimer’a yakalanma riskini azaltır, hazım sistemini düzenler; iltihabi hastalıklara, ciltteki yaralara, diyabete, romatizmaya ve eklem ağrılarına deva olur. Kolon, meme, cilt, prostat şeklinde birçok kanser türüne de şifa olan süper gıda zerdeçal; antioksidan etkisi ihtiva ettiği için yüksek kan basıncını dengeler, karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Anti-depresan etkisi olan zerdeçal, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmekte de birebirdir! Mideyi içerisindeki varlıklı asit oranıyla dengeler. Zerdeçal, çoğu zaman mutfakta kullanımıyla bilinir; ancak güzellik maskelerinde, ipek kumaşlarda, deri boyamada da kullanılır!

Yeşil Çay

Faydaları neredeyse hepimiz tarafından malum yeşil çay; müthiş bir detoks içeceğidir. Her gün tüketildiğinde vücuttaki şişkinliği ve kabızlığı giderir, bağırsakları temizler, toksinlerden kurtulmamızı sağlar, idrar söktürür ve kolon kanseri riskini engeller. Diş hastalıkları, pek oldukça kanser türü, kalp damar ve göz rahatsızlıkları, romatizma, diyabet, damar tıkanıklığı, Parkinson ve Alzheimer gibi sayısız hastalıkla mücadele eder! Cilt, ağız ve saç sağlığını korur, yaşlanmaya karşı savaşır! Alerjiye, uyku problemlerine, reflüye, ruhsal hastalıklara, zihin bulanıklığına iyi gelir! Onlarca çeşidi olan yeşil çay kolesterolü dengeler, sporun tesirini arttırır, çarpıntıları engeller ve vücuda mucizevi bir enerji verir, hafızayı kuvvetlendirir beyni çalıştırır ve sakinleştirir.

Kivi

Uzmanlara nazaran, bıçağın etkisiyle vitaminlerini kaybetmemesi için, yumurta yer şeklinde yenilmesi ihtiyaç duyulan kivi; biraz tatlı, biraz acı oluşuyla farklı bir tada sahip, çoğumuzun severek tükettiği, tropikal bir meyvedir. C, E ve A vitamini deposu süper meyve kivi, ihtiva ettiği antioksidan özelliği sayesinde, vücuttaki ödemi ve toksinleri atar, sindirime destek verir, öksürüğü giderir, bağışıklık sistemini güçlendirerek kan şekerini dengeler ve astımı kontrol dibine alır. Kalp, damar ve göz sağlığımızı korur, uyku düzenimizi daha kaliteli hale getirir, sivilcelerle savaşarak pürüzsüz bir cilde haiz olmamıza destek sunar, kuruyan dudaklara merhem olur, yaşlanma etkilerini yok eder!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ