Nature And Life

Öksürük, Grip, Bronşit ve Astım İçin Doğal Şifa – Şimdi Tam Mevsimi

Öksürük, Grip, Bronşit ve Astım İçin Doğal Şifa – Şimdi Tam Mevsimi
Spread the love

Öksürük, Grip,-Bronşit ve Astım-İçin doğal Şifa – Şimdi Tam Mevsimi

Töngel, Japon erik, beşbıyık, ezgil, gelin boğan ve sarı erik şeklinde farklı isimlerde de bilinmektedir. Muşmula, gülgiller ailesinden birisi olan muşmula; kış mevsimi erişince yapraklarını döken çalı tipi bir ağacın meyvesidir.

Muşmula; Hindistan, Japonya ve Moldova başta olmak suretiyle dünyanın bir oldukca ülkesinde üretilmektedir. Ayrıca bizim ülkemizin de muhtelif bölgelerinde yetişebilmektedir.

Muşmula ağacı; ortalama 3 metreye kadar uzayabilen ve pembe- beyaz renklerinde çiçekleri açan bir ağaç türüdür.

Bu ağaçtan elde edilen muşmula meyvesi; olgunlaşmasının arkasından Eylül-Ekim aylarında hasadı yapılır. Hatta kış aylarına kadar hasadı devam edebilmektedir. Bu meyvenin en mühim özelliklerinden biri de; iyice olgunlaşmadan şu demek oluyor ki derhal derhal yeşil renkteyken tüketilmemesidir.

Çünkü bu haliyle buruk gelebilen acı bir tada sahiptir. Tam anlamı ile olgunlaşan muşmula, kırmızımsı yada kahverengini çağrıştıran renge dönüşür. Ceviz büyüklüğünde olan muşmula, yabani olarak dağlarda da yetişebilen bir meyvedir.

Sert iklimleri seven bu meyve, üretildiği bölgeye bağlı olarak farklı cinslerde bulmak mümkündür. Fakat tüm cinslerinde ihtiva ettiği ekşimsi tat, her bölgede ortaktır.

Muşmula, besin kıymeti oldukça yüksek olan bir meyvedir.

Bünyesinde potasyum, fosfor, kalsiyum, demir bileşenlerinin yanı sıra; A, B1, B2 ve C vitaminleri bulunmaktadır. Ayrıca lif içinde ne olduğu de oldukca zengindir. Kalorisi düşük bir meyve olmasından ötürü, kilogram vermek isteyenler için de cazip bir meyvedir.

Uzun yıllardır şifa kaynağı olarak tüketilmektedir.

Muşmula, meyve halinin haricinde; pekmezi, reçeli, marmelatı, turşusu ve sirkesi yapılabilen fazlaca çeşitli bir bitkidir. Bunun yanı sıra, yaprak ve çekirdeklerinden çay da yapılabilme özelliğine haizdir. Bu sayede farklı şekillerde faydalanılması sağlanır.

İnsan sağlığı için pek çok yararı olan muşmula, ne yazık ki yaygın olarak tüketilen meyveler içinde değildir. Ancak kış aylarının en mühim meyvelerinden birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Muşmula faydaları nelerdir?Muşmulanın en müessir olduğu organlardan biri hiç şüphesiz bağırsaklardır. İshali keser, dizanteri ve bağırsak iltihabı gibi, bağlarırsak hastalıklarını önleyici tesiri vardır.

Kan akışını düzene sokar.

İçeriğindeki şeker payı düşük olduğu için, şeker hastaları için ideal bir meyvedir. Ek olarak yapraklarından yapılan çay, diyabet rahatsızlığına da iyi gelmektedir.Böbrek ve mesane taşlarının düşürülmesine destek verir. Böbreklerin daha sıhhatli çalışmasını sağlar.

Sindirim sistemi için çok faydalı olan muşmula, biroldukça mide rahatsızlığına iyi gelir.

Susuzluk hissinin oluşmasını engeller.

Gut hastalığında tedaviye destek sağlar.

Sinir sisteminin kuvvetlenmesine katkıda bulunur ve kişiye sakinlik hissi verir.

Öksürük, grip, bronşit ve astım gibi üst solunum yolları hastalıklarında, muşmula oldukça fadalıdır.Kas, romatizma ve bel ağrılarında ağrı kesici özelliği vardır.

Hamile kadınlar için düşük riskini azalttığı söylenmektedir.

Vücudumuzda bulunan zararı dokunan maddelerin temizlenmesinde etkisi bulunmaktadır.

Kandaki fena kolesterol seviyesini düşürür.

Göz sağlığımıza fazlaca faydalı olan muşmula, karaciğer arasında bulunmaz bir nimettir.

Güçlü bir idrar sökücüdür.

Muşmula, kansızlık problemi yaşayanlarda demir emilimini hızlandırdığı için tedaviye destek sunar.Kolon ve cilt kanseri için koruyucu etkisi vardır.

Vücuda enerji vererek yorgunluk hissini ortadan kaldırır.

Not: Birçok besin şeklinde muşmulanın da aşırı tüketimi sakıncalı sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle, özellikle ciddi rahatsızlıklar için doktora danışılmadan tüketilmemesi tavsiye edilir. Aşırıya kaçmamak gereklidir.

Lütfen aileniz ve arkadaşlarınızla bu bilgiyi paylaşın!

Sağlıklı sevinçli günler diliyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ