Nature And Life

KIŞ KÜRÜ (Bal, Zencefil, Limon Karışımı)

KIŞ KÜRÜ (Bal, Zencefil, Limon Karışımı)
Spread the love

Zencefilli Bal: Öksürük ve Boğaz Ağrısına Birebir!
Balın leziz, yararlı ve besleyici bir gıda türü olduğu binlerce yıldır bilinir. Sağlıklı yaşam mevzusunda faydaları saymakla bitmez. Vitamin ve mineral deposudur, bağışıklık sistemini sağlamlaştırır. Bal, tek başına bile bu kadar faydalıyken son yıllarda sıkça duyulan bal zencefil birlikteliğinin faydaları ise oldukça fazladır.

Zencefil Bal Karışımı Faydaları
Boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi gelir.
Grip, nezle ve soğuk algınlığına karşı korur.
Vücuda enerji verir.
Sindirim sistemini dengeler.
Mide bulantısını hafifletir.
Anne sütünü artırdığı düşünülür.
Adet sancılarında rahatlatıcıdır.
Ses kısıklığına iyi gelir.
Sakinleştiricidir.
Metabolizmayı hızlandırır.
Kalp damar sağlığını korumada yardımcıdır.
Zencefil bal karışımı seks üzerinde faydalıdır.
Zencefil bal karışımı balgam söktürücüdür.
Zencefil de tıpkı bal şeklinde, tek başına bile birçok faydaya haizdir. Balla karıştırıldığında fazlaca daha yoğun ve yaygın bir biçimde sağlığa müspet katkılarda bulunmaktadır. Bal zencefil bileşimi; dünyanın birçok ülkesinde oldukça eskilerden beri bilinip kullanılmasına karşın, ülkemizde sadece son yıllarda yaygınlaşmaya adım atmıştır.

Zencefil bal limon yararları
Önceleri Osmanlı mutfağına ilişkili olduğu yabancı ülkelerden gelmekte olan zencefil, Anadolu’da değilse de Osmanlı başkentinde tanınmıştır. Ülkemizin iklimi zencefil yetiştirilmesine uygun olmadığı ve bir müddet dışarıdan getirilemediği için bir ara unutulur şeklinde olmuşsa da son yıllarda mutfaklar zencefille tekrar tanışmıştır.

Zencefil balın karabiber, limon gibi diğer sıhhatli besinlerle birleştirilerek faydasının ve lezzetinin artırılması, yeni kullanım alanları keşfedilerek kullanımının yaygınlaşması yardımıyla birçok araştırmaya konu olmuş; tıbbi tedaviye destek unsurları ortaya çıkarılmıştır.

Zencefil bal cilde yararları da olan bir karışımdır. Bu lezzetli ve şifalı karışım maske olarak kullanıldığında hafifçe cilt sorunlarını önleyerek daha dinç ve ışıltılı bir görünüme haiz olmanızı da kolaylaştırır.

İçeriğimizde yer alan öneriler takviye amaçlıdır; hekim reçetesi niteliği taşımaz. Geçmeyen, uzun devam eden problemleriniz için sıhhat kuruluşuna başvurunuz.

Zencefil Bal Karışımı Nasıl Yapılır?
Zencefille balı değişik değişik tariflerle bir araya getirip kullanabilirsiniz. Dilerseniz taze zencefili rendeleyerek ya da dilimleyerek balla karıştırırsınız, isterseniz kurutulup toz haline getirilmiş zencefili balla karışmasını sağlayarak tüketirsiniz.

Arzunuza göre birçok şekilde zencefil ve bal karışımıyla nefis çaylar yahut ev ilaçları yapabilirsiniz. Yanına limon şeklinde başka faydalı bitkiler ekleyerek çayınızın, şurubunuzun şifalandırıcı etkisini artırabilirsiniz.

Malzemeler:

Taze zencefil
Bal
Limon
Hazırlanışı:

Zencefil bal karışımı için en bilinen tarif olarak bir tatlı kaşığı balla karıştıracağınız bir çay kaşığı kadar toz zencefili bekletmeden derhal tüketebilirsiniz. Bu, öksürük ve soğuk algınlığı için fazlaca etkili, ergonomik bir tariftir.

Bir diğer kullanım şekli de dilimlenmiş taze zencefil ve limon dilimlerinin bir kavanoz içinde balla karıştırılarak müsait ortamda, bir süre bekletilmesiyle elde edilmiş şuruptur.
Bekleme süresinin hemen sonra bu karışımdan bir iki yemek kaşığını kaynayıp ılımış suyla karıştırarak içebilirsiniz.
Zencefil bal limon birlikteliğinin boğaz ağrısı ve öksürükte size çok faydası olacaktır.
Tarif için: Zencefil, Bal, Limon Karışımı

Zencefil, Bal, Limon Karışımı
Zencefil Bal Karışımının 13 Faydası
Zencefil bal limon karışımı faydaları da zencefilli bala C vitamini eklentisiyle iki kat etkilidir. Hem hastalıklara karşı tedbir almak hem de biraz kırgınlık hissedince hızlıca kendinizi toparlamak için birebirdir!

Boğaz ağrısı ve inatçı öksürük için oldukca etkili bir ev ilacıdır.
Grip, nezle, soğuk algınlığı benzer biçimde rahatsızlıklarda vücudunuzu korur ve bağışıklığınızın kuvvetlenmesine destek verir.
Vücuda enerji verir.
Sindirim sistemini dengeler. Sindirim sürecini hızlandırır.
Mide bulantısına karşı faydalıdır.
Anne sütünü artırdığı düşünülür.
Adet sancılarında rahatlatıcıdır.
Ses kısıklığına iyi gelir.
Sakinleştiricidir ve sinir hücrelerinin yenilenmesine destek verir. Daha iyi bir uyku uyumanızı sağlar.
Metabolizmayı hızlandırıcı, kan şekerini dengeleyici etkileriyle kilo vermeye yardımcıdır.
Kalp damar sağlığını korumada yardımcıdır. Kandaki yağ düzeyini düşürür.
Zencefil bal karışımı sex üzerinde de oldukça faydalıdır. Çünkü kan dolaşımını hızlandırıcı tesiri vardır.
Zencefil bal karışımı balgam söktürücüdür. Bu faydası sayesinde teneffüs sisteminizi zararlı mikroorganizmalardan arındırır.
5 Kolay Adımda Evde Zencefil Nasıl Yetiştirilir?

Zencefilli bal limon faydaları
Zencefil Bal Limon Öksürüğe İyi Gelir mi?
Zencefil bal limon, solunum hastalıkları ile ilgili olarak birkaç biçimde etkilidir:

Bu karışım muhteşem bir balgam söktürücüdür; inatçı öksürüğün ve ses kısıklığının atlatılmasını kolaylaştırır.
Zencefil bal öksürük kesmeyi kökteki nedenleri yok ederek yapar, ateşli etkisiyle zararı olan mikroorganizmaları temizlerken, yoğun yapısıyla arındırmayı kolaylaştırır.
Bağışıklığı güçlendirme ve vücudu korumada yardımcı olduğu için soğuk algınlığına karşı da koruyucudur. Gribal rahatsızlıklarda rahatlatıcıdır ve iyileşme dönemini hızlandırır.
Astım, faranjit gibi rahatsızlıklarda boğaz kuruluğunun giderilmesini ve solunumun düzenlenmesini sağlar. Zencefil ve bal karışımına limon veya karabiber ekleyerek etkisini daha da artırmak mümkündür.
Zencefil ve balın karışımı vücudunuzdaki zararlı mikroorganizmaları hedef alır, antiseptik bir tesir yaratarak iyileşme periyodunu hızlandırır.
Zencefil bal limon tarifi hazırlıyorsanız limondaki C vitamininden en bereketli biçimde faydalanmak için limonu sıktıktan sonra karışımı hemen tüketmenizi öneririz.
Zencefil ve bal karışımları evde tedaviye yardımcı unsurlardır. Hastalıklardan korunma ve vücut direncini artırma amacına hizmet ederler.

Geçmeyen öksürük, astım, faranjit, alerji gibi hastalık durumlarında ilk önce doktora danışmanızı öneririz.

Alerjik bir bünyeniz var ise zencefile, bala yada her ikisine birden alerjiniz olması ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız, kullanmadan ilkin mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Zencefil bal limon yararları
Zencefil Bal Neye İyi Gelir?
Zencefil bal, özellikle solunum yolu hastalıkları, mide hastalıkları ve bağışıklık sorunlarında tedaviye yardımcı olarak kullanılmaktadır.
Solunum yollarının zararlı mikroorganizmalardan temizlenmesi mevzusunda fazlaca etkilidir. Ayrıca hazmı kolaylaştırıcı, şişkinlik giderici özellikleriyle sindirim sisteminin daha sıhhatli çalışmasına yardım eder.
Metabolizmayı hızlandırıcı tesirleri olduğuna dair çalışmalar da mevcuttur, dolayısıyla kilo vermeye de katkısı bulunmaktadır.
Zencefille bal karışımı faydalarından en verimli biçimde istifade etmek için zencefilin de balın da doğal ve katkısız olmasına dikkat edilmesi icap ettiğini de unutmamak gerekir.
Zencefil Macunu Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır, Kullanılır?

Zencefil bal tarifi
Zencefil Bal Karışımı Nasıl Kullanılır?
Zencefil bal limon çayı, zencefil bal şurubu, zencefil ve bal eklendikten sonra hazırlanmış kış çayı, toz zencefille hazırlanmış zencefil bal öksürük ilacı zencefil bal karışımını kullanabileceğiniz örnekler olarak sunulabilir.
Bunların haricinde zencefil bal kilo verme için de yararlanabileceğiniz bir karışımdır.
Hafif ve besleyici öğünler olarak hazırlayacağınız herhangi bir smoothie tarifi içine zencefil ve bal ilave edebilirsiniz. Birçok smoothie tarifine yakışacak bir ikilidir.
Keki seviyor fakat kilo aldırmış olduğu için tüketmekten korkuyorsanız, sağlıklı ve kalorisi düşük bir kek yapmak için şeker yerine zencefil, bal, tarçın ekleyerek nefis bir kek hazırlayabilirsiniz.
Tarçın, limon ve zencefili beraber demleyip içine birazcık bal ekleyerek hem oldukça sağlıklı hem de fazlaca lezzetli bir çay elde edebilirsiniz.
Burada dikkat etmeniz gereken nokta, kaynattığınız suya bal ilave etmeden önce birazcık ılımasını beklemektir, şu sebeple sıcak su balın özelliğini yitirmesine niçin olmaktadır.
Sindirimi dengeleyen, düzenleyen bu karışım; kabızlık ve şişkinlik sorunlarında çok faydalıdır.
Hem bal bununla beraber zencefil ayrı ayrı mide sorunları üzerinde etken iken bu ikisinin karıştırılmasıyla etkilerini çok daha çoğaltmak mümkündür. Ayrıca kan şekerini de dengeleme özelliği vardır.
Zencefil, bal ve limonla çay hazırlarken bir parça da tarçın ekleyerek bu hususi durumunu daha da artırabilirsiniz. Bu özelliği sayesinde diyetlerinizde de size yardımcı bir karışımdır.
Kışın soğuk algınlığı tedavisi için demlediğiniz ıhlamur çayına zencefil, limon, bal da ilave ederek çok daha şifalı bir çay elde edebilirsiniz. Bu karışım soğuk algınlığı ve öksürükle mücadelenizde size fayda sağlar.
Zencefil bal limon sıcak su karışımı en şifalı ve aynı zamanda leziz içecekler arasındadır. Zencefilin yoğun aroması balın tatlığı ile yumuşar, limonun ekşiliği içeceğe enerji katar!
Zencefilli bal bozulur mu sorusu saklama koşullarına nazaran değişmektedir.
Buzdolabında cam kavanozda gizlenen karışım uzun zaman dayanır. Balın içinde ne olduğu ve son kullanma tarihine göre tüketim süresi değişkenlik gösterir.
Zencefil Çayının Faydaları, 7 Şifalı Tarifi

zencefilli bal karışımı faydaları
3 Farklı Zencefil Bal Limon Karışımı Tarifi
1) Şifa Küpü Zencefil Bal Limon: Sihirli Şifa İksiri
Zencefil, bal ve limonun her birinin iyileştirici, koruyucu ve güçlendirici tesirini cam bir kavanozda birleştirip; buzdolabında bekletebilirsiniz. Sıcak veya soğuk meşrubat olarak hazırlamak istediğinizde bir yada iki yemek kaşığı karışımı bir çay fincanında sulandırarak kullanabilirsiniz. Zencefil Bal Limon

Tarif: Zencefil Bal Limon
2) Zencefil Limon Karışımı Ballı Şurup: Şifa Kavanozu
Yaz mevsiminin sıcak günleri için soğuk, ferahlatıcı, sağlıklı, düşük kalorili ve enerji verici bir konsantredir. Ayrıca kış mevsiminin gribal enfeksiyonlara yakalanma riskinin arttığı soğuk havalarda ve kapalı, havasız ortamlarda mikroplardan korunmanıza yardım edecek bir şurup; sıcak suyla karıştırarak hazırladığınızda şifalı bir çaydır. Bu üç mucize besini cam bir kavanozda karıştırarak buzdolabında bir iki aylık bir süre süresince bekletebilir, ihtiyaç duyduğunuzda sulandırarak tüketebilirsiniz. Zencefil Limon Karışımı Ballı Şurup

Tarif: Zencefil Limon Karışımı Ballı Şurup
3) Zencefil Bal Limon: Mucize Tarifler
Zencefil, bal ve limonun mucizevi sihirli karışımı sayesinde vücudunuzun bağışıklık sistemi güçlenir, kan dolaşımınız hızlandığı için kalp ve damar sağlığınız düzene girer. Antibakteriyel etkisiyle teneffüs ve sindirim sisteminizi temizleyerek zinde ve enerjik olmanızı destekler. Gribal enfensiyonlardan korunmanıza ve hastalık durumunda daha süratli iyileşmenize yardımcı olur. Etkili özelliği ile bu karışım adeta bir iksirdir; kendinizi sağlıklı, rahat ve kuvvetli hissetmenizi sağlar. Zencefil Bal Limon

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ