Nature And Life

Sağlığa Faydalı 6 Harika Çiçek;

Sağlığa Faydalı 6 Harika Çiçek;
Spread the love

Bu bitkiler canlı hava temizleyicileri. Hava kirleticileri/zehirleri astım, alerji, üreme ve nörolojik bozukluklar gibi birçok hastalıkla da ilişkili.
Evinizin içerisindeki havanın dışarıdan daha kirli olabileceğini biliyor muydunuz? Oda spreyleri, ağır çözücü temizlik maddeleri, vinil yer döşemeleri şeklinde toksik kimyasallar içeren ürünler evimizdeki havayı kirletir.
Hal bu şekilde olunca dinlenmek için kendimizi attığımız evlerimizde daha da bitap oluruz. Daha stresli, gerin hatta huzursuz oluruz. Çünkü soluduğumuz hava kirlidir. Bu havayı temizlemek için ne olursa olsun evimizi her gün havalandırmalıyız ama, günde sabahları 1 kez havalandırmak her vakit ehil olmaz.
Bunun için başka bir çözüm bulmak gerekebilir. İşte bu aşamada yardımımıza yeniden çiçekler koşacak. Bazı iç mekan bitkilerinin evinizin içerisindeki havayı organik yollardan temizler. Sizin hiç birşey yapmanıza gerek yok, ancak bu bitkileri evinizde bulundurmanız yeterli…
Amerikan feza ve havacılık dairesi NASA evdeki havayı temizleyen bitkiler üzerine bir araştırma yapmış. İşte bu araştırmadan çıkan ve yaygın kullanılan çiçeklerin sıralaması;

Aloe Vera:

Fotoğraf açıklaması yok.
Kısa köklü ve etli yapraklı olan aloe vera çiçeği, yüzlerce yıldır alternatif tıpçılar tarafından kullanılmaktadır. Aloe vera jelinin iyi gelmediği mesele derhal hemen yok denecek kadar azdır. Bilhassa hafif yanıklar ve yaralara iyi geldiği belirtiliyor.
Tek yararı da bu değil. Aloe vera bulunmuş olduğu yerdeki atmosferi – havayı temizliyor. Çok azca miktardaki su ile bakabileceğiniz aloe verayı ofiste ya da evinizde kolaylıkla yetiştirebilirsiniz.

Sarmaşık:

Sarmaşığı çoğu zaman bahçelerde ya da binaların haricinde görmeye alışkınız. Fakat kapalı mekanlarda da yetiştirmek mümkün. Sürekli yeşil kalan sarmaşık bulunmuş olduğu ortamın havasını temizleyen bir bitki türüdür. Onun yoğun bitki örtüsü başarılı bir şekilde havadaki kirleticileri ve kimyasalları emer.
Bu nebat havayı filtre ederek benzen, karbon monoksit, formaldehit, trikloroetilen, ksilen ve tolüen benzer biçimde zararı olan kimyasalların ortadan kaldırılmasını sağlar. Hatta havadaki sigara dumanının temizlenmesine destek verir.
Bu nebat oldukça kolay büyür ve azca yer kaplar. Büyümek için vasatta sıcaklığa ve orta güneş ışığına ihtiyacı vardır.
Çiçeği büyütme aşamasında bolca sulayarak toprağını nemli tutun. Daha sonrasında sıhhatli tutmak için düzenli olarak sulayın ve gübre verin.

Yelken Çiçeği

Fotoğraf açıklaması yok.
Yelken çiçekleri oldukça fazla ışık ile su istemeyen beslemesi olabildiğince rahat çiçeklerdir.
NASA tarafından meydana gelen bir araştırmaya gore yelken çiçekleri bulunmuş olduğu yerdeki benzen, formaldehit ve amonyağı temizlemektedir.

Aşk Merdiveni:

Fotoğraf açıklaması yok.
Aşk merdiveni aynı zamanda en bereketli hava temizleyicilerinden biri olarak kabul edilir. Bu yapıştırıcıların ve preslenmiş ahşap ürünlerinin bulunmuş olduğu ortamlardaki formaldehit maddesinin çıkarılmasında fazlaca etkilidir.
Ayrıca havadaki ksileni ve tolueni temizler. Hatta topraktaki, civa ve arsenik gibi zehirli metalleri kaldırabilir.
Çiçek büyümek için oldukça fazla güneşe muhtaç olmak. Bu nedenle evin veya ofisin her yerinde besleyebilirsiniz. Toprağını nemli tutmak için düzenli olarak sulamanız gerekiyor. 2 haftada bir, dengeli bir halde gübre verin. Bitkiyi sıcak havanın yanı sıra soğuk hava akımlarından da koruyun.
Dekoratif bir faktör olarak kullanmak için asılı sepet içinde tutabilirsiniz.

Patos Sarmaşık:

Sürekli yeşil kalan bir öteki nebat olan patos sarmaşık benzen, formaldehit ile ksilen şeklinde kimyasal bileşikleri temizliyor.

Kurdele Çiçeği:

Kurdele çiçekleri pek fazla bakım istemeyen bitki çeşitlerindendir.
NASA’ya göre yaşadıkları mekanı tolüen, formaldehit ile ksilen gibi kimyasal bileşiklerden arındıran bu bitkiyi hem evlerinizde aynı zamanda iş yerinizde rahatlıkla besleyebilirsiniz.

Paşa Kılıcı Çiçeği:

Saksı bitkileri geceleri ortama karbondioksit saldığı için evlerde pek tercih edilmez. Ancak “Paşa Kılıcı” çiçeği diğerlerinin bilakis oksijen makinesi benzer biçimde çalışır.
Paşa Kılıçı bitkisine oksijen makinesi de denilebilir. Uzmanlar üç saksı içindeki 10 dal kılıç bitkisi ile kapalı bir mahzende oksijen sıkıntısı çekmeden yaşanabileceğini belirtiyor.
Yatak odalarına konulduğunda estetik görünümünün yanında eve devamlı pak hava pompalayıp adeta esenlik ve enerji kaynağı gibi çalışır.
Ayrıca gece karbondioksiti emip oksijen verdiği için rahat bir uyku uyumamızı da sağlar.
Özellikle kapı ve camların sıkı sıkıya kapalı olduğu kış aylarında doğanın bize ikramı bu mucize bitkinin bu özelliği insanoğlu için oldukça faydalı.
Kılıç bitkisi kendine has dokusu ve görüntüsü ile çok estetik. Boyu bir metreyi geçtiğinde bulunduğu yere zenginlik getirdiğine inanılır.

Keizantem Çiçeği:

Ayrıca papatya ve cesur bahçe mumu olarak malum çiçekçi krizantem bitkisi, havanın saflaştırılması için başka bir müessir bitkidir. Güçlü hava temizleme nitelikleri ile trikloretilen, benzen, formaldehit, amonyak ve diğer kimyasalları filtre eder.
Bu mevsimsel çiçekli bitki muntazam büyümek ve parlak yapraklara haiz olmak için endirekt ışığa gereksinim duyar. Toprağını nemli tutmak için sık sık, haftada 2 yada 3 kez sulayın.
Ayda bir defa, herhangi bir marka olabilir, kaliteli ve oldukca amaçlı bir gübre kullanın. Bitkinin çiçekleri kırmızı, turuncu, sarı, beyaz ve lavanta gibi değişik renklerde olabilir.
Bu kapalı alan bitkisi ile evinizin veya ofisinizin sönük noktalarını neşelendirebilirsiniz. Çok kuru veya düşük nemli bölgelerde bırakmamak icap eder.
Bir adı da kasımpatı olan bu çiçeğin bazı türleri ancak bahçe çiçeğidir,evde sıcaktan hoşlanmaz.
Ek İpuçları
Amerikan uzay ve havacılık dairesi NASA daha iyi netice alabilmek için, evinizin her bir 9 metrekaresine bir saksı yerleştirmenizi öneri ediyor.
Taze hava sağlamak için evinizin havalandırmayı artırın.
Evinize ve ofisinize bir yüksek bereketli partikül hava filtre takın.
Gaz sobası kullanıyorsanız, yiyecek yaparken mutfak penceresini aleni tutun veya azot dioksit oluşumunu azaltmak için fan başlığını açın.
Klor, amonyak ve uçucu doğal bileşikler (VOC) içeren temizlik ürünlerinden kaçının.
Ortamı nemli tutmak ve alerjenleri azaltmak için klima kullanın.
Mümkünse, haftada bir kere yatak tekstillerinizi sıcak su ile sudan geçirin ve doğrudan güneş ışığı altında kurutun.
Nemli bir bez yada toz paspas ile sık sık toz alın.
Sıkı bir kaide koyun ve evinizde sigaraya ‘hayır’ diyin.
Zehirli kimyasallar içeren kimyasal spreyleri kullanmaktan kaçının. Bunun yerine, kabartma tozu ve uçucu yağlar ile evde kolayca kendi organik hava spreyinizi yapabilirsiniz.
Sağlık, görünmeyen zararlardan kendini korumayı gerektiriyor. Bitkilerinize bebeğiniz gibi bakın. Onlar size hayat veriyor. Sizin onlara verdiğiniz emek ve zamandan oldukça daha fazlasını size veriyor.
Değer bilin. Tozların ve kimyasalların onların soluk almalarını engellediğini bilerek büyük yapraklı bitkilerinizin “akciğeri” olan yüzeylerini üç ayda bir silin. Onlarla konuşmanın mucizelerini biliyorum. Onlar da canlı. İletişime, ilgiye ve sevgiye ihtiyaçları var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ