Nature And Life

KEMİK ERIMESİNE KARŞI, DOĞAL BİR ÇÖZüM!

KEMİK ERIMESİNE KARŞI, DOĞAL BİR ÇÖZüM!
Spread the love

Kemik Erimesi İçin Şifalı Bitkiler, Kemik Erimesine İyi Gelen Yiyecekler
Kemik erimesi, tıp literatüründeki adıyla osteoporoz kemik kütlesindeki azalma ve kemik yapısındaki kilo verme ile ortaya çıkan bir iskelet hastalığıdır. Kemik erimesi denilince zihinde canlanan mum benzer biçimde erime düşünülmemelidir. Kemik erimesi, daha oldukça delikli peynirin daha çok delikli hale gelmesi gibi düşünülebilir. Yani kemik dokusu arasında daha fazla boşluk oluşmasıdır. Bunun sonucunda daha çabuk incinen kemikler ve buna bağlı olarak şiddetli ağrı ortaya çıkar. İleri safhalarında kemik yoğunluğu öyleki azalır ki, minik bir darbe yada kuvvetli hapşırma ile dahi kemik kırılmalarına rastlanabilir. 50 yaşını geçen hanımefendiler risk gurubu altındadırlar. Erkeklerde görülme sıklığı ve hastalığın şiddeti fazlaca daha azdır. 50 yaşını geçen hanımefendilerin, kalan ömürlerinde kemik erimesine bağlı kırık oluşma oranı yaklaşık %50 dir. Kemik erimesi hastalığı bir alemet vermez, ta ki bir kemiğiniz kırılana kadar. Bu sinsi hastalığı erken teşhis etmek alınacak takviye gıdalara zamanında başlanmasını sağlar ve kalan ömrü daha zinde geçirmenize sebep olur. Bu yüzden 45 yaşını geçen bayanların ortopedi yada fizik tedavi doktoruna başvurarak kemik mineral yoğunluğu (KMY) testi yaptırması tavsiye edilir.

Kemik erimesi niçin olur?

Kemik erimesinin en mühim nedeni yaşlanmaya bağlı kemik kaybıdır. Vücudumuzun her hücresi ölerek yerine yeni hücre kaynaklanır. Kemik erimesinde yeni hücreler eski hücrelerden daha azca oluşmaktadır. Bu şuna benzer; bir kuyudan su çektikçe yeraltı suları bu kuyuyu beslemeye süre gelir bu sayede kuyunun suyu azalmaz. Eğer yeraltı suları azalmaya adım atar ise kuyudaki su da azalır.
Kadınlarda östrojen ve erkeklerdeki androjen hormonunun azalması.
Menopoz döneminin başlaması.
Tiroid sorunları ve kortizonlu ilaçların kullanması.
Kemik erimesi belirtileri

Kemik kırılmaları ve çatlamaları ilk belirtileridir. Bunların verdiği ağrı düzgüsel kırılmalardakinden fazlaca daha şiddetli hissedilir.
Sırt omurlarındaki (kırığa bağlı olan) kuvvetli sırt ağrıları,
Boy ve fizyolojik yapıda küçülme,
Kambur oluşumu (bu göğüs kafesine bası yaparak, ön gövdeyi daha iri hale getirebilir, hastalarda şişman bir karın ve göğüs yapısı oluşabilir.
Kemik erimesi; 40 lı yaşlardan itibaren takip edildiğinde oldukca daha hafifçe atlatabileceğiniz bir sorundur. Bizde bu yazımızda kemik erimesini engellemiş olan, kemik yapınızın daha kuvvetli ve sıhhatli kalmasına destek olacak tavsiyeleri bilgilerinize sunduk.
Osteoporoz (kemik erimesi) Önleme ve Tedaviye Yardımcı Olacak Doğal Yöntemler

Kalsiyum Alımını Arttırma

Kalsium ve magnezyum kemik yapısı ve öteki vücut fonksiyonları için eğer olmazsa olmaz minerallerdendir. Bunun için, süt, yoğurt, peynir, muz, mercimek ve yeşil yapraklı sebzeleri bolca tüketmelisiniz. Kalsiyum ve magnezyum ihtiyacınız olan şeyi doktorunuzun reçete edeceği vitamin ilaçları ile karşılayabilirsiniz. Kemik erimesiyle mücadele etmenin en etkili yolu tertipli olarak kalsiyum vitamini almaktır.

D Vitamini

D vitamini kemikler için inanılmaz faydalıdır. Gerek vitaminin kendisi gerekse vücuda aldığınız kalsiyumdan yaralanma tesirini arttırması dolayısı ile D vitamini kemik erimesi hastalarının eğer olmazsa olmazıdır. D vitaminini en sıhhatli temin etme şekli güneştir. Kol yüz ve bacak bölgelerinizi direk güneş ışığında, günde 10 dakika tutarak ehil oranda D vitamini almış olmuş olursunuz. Dikkat etmeniz gereken, kuvvetli güneşte durmamak ve D vitamini için güneşlenirken güneş kremi kullanmamaktır.

Kuru Erik (kurutulmuş erik)

Yapılan ilmi çalışmalarda kuru eriğin, kemik kütlesini arttırdığı tespit edilmiştir. Florida State Üniversitesi tarafından 2011 tarihinde yapılan bir araştırmaya nazaran kuru erik tüketmenin kemiklerin kuvvetlenmesine destek olduğu anlatım edilmiştir. Bunun için aç karnına 3-4 tane kuru erik yemeniz ehil olacaktır. Arzu ederseniz erikleri, süzme bal ile beraberde tüketebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağıda kemik erimesinde müessir bir besindir. Geceleri yatmadan otuz dakika önce bir bardak suya yada süte, 3-4 damla Hindistan cevizi yağı damlatın ve için. Bunun yanı sıra bilhassa sırt bölgeleriniz olmak suretiyle vücudunuza masaj yaparak bu yağı sürün. Bir saat kadar vücudunuzun emesi için bekleyin ve ılık bir duş alın.

Süt & Badem

Yüksek kalsiyum içeren badem ve süt karışımı ile etken bir devaya kavuşmuş olursunuz. Bir avuç bademi geceden bir kap suya bırakın. Suyu süzüp bademin zarını soyun ve blenderdan geçirin. Parçalanmış bademi bir bardak sütün içine atın. 1 kaşıkta toz tarçın ekleyerek karıştırın ve için. Bunu bir ay süresince tüketmeniz niteliğinde kemik sağlığınız güçlenecektir.

Susam

Zengin kalsiyum deposu olan susam da kemik erimesin tedavisinde etken bir tohumdur. Aktardan satın alırken çektirerek satın aldığınız susamdan 1 tatlı kaşığı kadarını bir bardak ılık süt ile tüketin. Bunu her gün 1 bardak şeklinde için ve içtikten 15 dakika sonra 10 dakika kadar güneşlenin. Susam aynı zamanda magnezyum, bakır, çinko ve manganezin yanı sıra kemik mineral yoğunluğunu arttıran ve osteoporozdan kurtulmanıza yardımcı olan olan K ve D benzer biçimde vitaminler içerir. Kemik erimesinde oldukça etkili olan susamlı süt tarifinden kesinlikle faydalanın.

Kişniş Tohumu

Kişniş demir, magnezyum, kalsiyum, manganez ve potasyum açısından varlıklı bir baharattır. Bu sayede kemik yoğunluğunun artmasına destek verir. 2 tatlı kaşığı kişniş tohumunu bir cezve suda kaynatın. Kaynadıktan sonrasında 10 dakika demlenmeye bırakın. Tohumlarını süzün ve suyunu için. Bunu hergün bir bardak olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca çektirdiğiniz kişniş tohumun tozundan 1 çay kaşığı kadarını 1 bardak süte atıp içebilirsiniz.

Kemik erimesini önleyen kemikleri güçlendiren besinler nedir?

Süt ve süt ürünleri
Yoğurt
Ispanak, marul gibi yeşil yapraklı sebzeler
Badem
Somon balığı
Bezelye
Brokoli
Yeşil çay
Lahana
Marul
Yulaf
Limon
İlave tavsiyeler

Omega3 yönünden varlıklı besinler veya balık yağı, omega3 hapları da kemik erimesinde müessir ürünlerdir.
Östrojen hormonunu arttırıcı besinleri bol tüketin.
Hafif egzersizler ve tertipli yürüyüş yapın.
Alkol ve sigaradan uzak durun.
Kalsiyum, magnezyum şeklinde mineral ve K ve D benzer biçimde vitaminleri kesinlikle alın.
Kuvvetli sırt, kalça ve diğer kemik ağrılarında doktorunuza görünün.
Suna Dumankaya Kemik Ağrısını Geçiren Kür Tarifi

Sual: Bir süredir kemiklerim fazlaca ağrıyor. Öyle ki geceleri ağrıdan gözüme uyku girmediği oluyor. Bu problemi en yakın zamanda aşmak için yararlanabileceğim bir formülünüz var mı?

CEVAP
Öncelikle kemiklerinizin niçin ağrıdığını anlamak için zaman kaybetmeden bir doktora görünün ve onun size uygulayacağı tedaviye harfi harfine uyun. Ayrıca her gece yatmadan ilkin bir bardak ılık sütün içerisine bir çay kaşığı zencefil, bir çay kaşığı tarçın ve bir tatlı kaşığı bal katıp, bu karışımı azar azar için. Bu etkili karışım, kemiklerinizdeki ağrıyı hafifletecek ve uykularınızın çok kısa zamanda düzene girmesini sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ