Nature And Life

HÜCRE YENİLEYİCİ KANTARON YAĞININ FAYDALARI

HÜCRE YENİLEYİCİ KANTARON YAĞININ FAYDALARI
Spread the love

Bilinen en eski tedavi yöntemlerinden olan bitkiler hem modern aynı zamanda geleneksel tıbbın göz bebeği olarak mucizelerini bizlere sunuyor. Bugün sıhhat alanında birçok ilacın ve güzellik ürününün bitkilerden esin aldığını görmek, bizlere bu ürünlere karşı extra bir itimat duygusu aşılıyor. Bugün, cilt bakımında sık kullanılan kantaron yağının cilde faydalarına beraber göz atıyoruz!

Kantaron Yağı Nedir?
Kantaron Yağı Nedir?
Şifa deposu olan kantaron yağı, dünyanın birçok yerinde bulunmakta olup cilde sürüldüğünde etkisini en hızlı yayınlayan bitkisel yağlar arasında yer ediniyor. Özellikle yara, yanık ve cilt yenileme gibi durumlarda sıkça kullanılıyor. Genellikle sarı kantaron hasım, kırmızı kantaron hasım ve mavi kantaron yağı olarak üç farklı çeşidi bulunuyor ve halk arasında “mayasıl otu”, “kılıç otu” ve “koyunkıran” ismiyle de biliniyor.

Biz de bu doğrultuda cildinin en sıhhatli versiyonuna ulaşman adına, kantaron yağının mucizelerini senin için listeledik.

Sarı kantaron yağı
Sarı kantaron çiçeğinden elde edilmiş bu yağ, cilt bakımında kullanılan en etkili içeriklerden biri. Özellikle kir mevzusunda fazlaca işe yarıyor.

Kırmızı kantaron yağı
Sarı kantaronun kırmızı renklisi olan kırmızı kantaron yağı, çoğu zaman çay yapımında kullanılıyor. Kırmızı kantaron yağının yararları ise cilt hücrelerinin yenilenme hızını çoğaltmak ve kırışıklık görünümünü gidererek yaşlanma emarelerini azaltması olarak biliniyor.

Mavi kantaron yağı
Özellikle Orta Avrupa’da bulunan ve mavi-mor çiçeklere sahip olan kantaron bitkisinden elde ediliyor. Cilt problemleri üstünde yatıştırıcı ve iyileştirici bir etkiye haiz

Kantaron Yağının Cilde Faydaları
Kantaron Yağının Cilde Faydaları
Cildinin her zaman sağlıklı ve pürüzsüz görünmesi için yeterli rutubet takviyesi yapmanın ve rutin bakımları aksatmamanın önemini biliyor olmalısın. Kantaron hasım yararları da cilt özelinde oldukca büyülü ve işlevsel bir etkiye haiz. Bu yağ, cilt hücrelerini yenileyebilme ve cilt problemlerinin önüne geçebilme özellikleri sayesinde kendine fanatik bırakıyor. Rutin cilt bakımlarını yapıyorsan ve sıhhatli bir cilt için arayışı içerisindeysen, kantaron yağının faydaları seni pürüzsüz bir yolculuğa çıkaracak!

1. Cilt Hücrelerini Onarır ve Yeniler
Kantaron hasım, kuvvetli bir hücre yenileyici olarak bitkisel yağlar içinde bayrağı önde taşıyanlardan biri. Aynı zamanda ciltteki deformasyonları da onarması ve cildi ölü derilerden arındırması ile popülariteye ulaşmış durumda. Yani cildinin sağlıklı ve bakımlı görünmesi için kantaron hasım, her koşulda imdadına yetişiyor.

2. Cilt Tonunu Dengeler ve Canlandırır
Kantaron yağı cilt bakımında tertipli kullanıldığında, renk tonunu dengelemesiyle biliniyor. Kantaron yağının cilt hücrelerini yenilemesi, ciltteki renk farklılıklarının da kapanmasını sağlıyor. Aynı zamanda cildine gereksinim duyan nem desteğini de vererek cildinin oldukca daha pak, ışıl ışıl ve parlak bir görünüme ulaşmasına katkıda bulunuyor.

3. Sivilce Oluşumunu ve İzleri Azaltmaya Yardımcı Olur
Kantaron hasım faydaları sivilce üzerinde de bir fazlaca tesirini gösteriyor. Kantaron hasım antiseptik , antibakteriyel ve anti-enflamatuar özellikleri ile iltihapların ve iltihaplı sivilcelerin kaybolması için mücadele ediyor. Aynı zamanda yara ve yanıkların giderilmesinde cesur etkisinde bırakır gösteriyor. Kantaron yağı, sivilce kurutma özelliği ile de sivilcelerinin ve bıraktığı izlerin organik çözümü olarak, seni kırmızı halıyla karşılıyor.

4. Güneş Lekeleri Üzerinde Etkilidir
Kantaron hasım güneş lekeleri konusunda yüzleri gülümseten çözümler sunuyor. Bu yağ, güneş sebebiyle oluşan lekelere ve kızarıklıklara oldukça iyi geliyor. Cildinde oluşan lekelerin üzerine düzenli olarak kantaron yağlı içerikler uygulayarak, aynaya baktıkça aşık olacağın bir cilde kavuşabilirsin. Sonrasında ise sadece güneşin tadını çıkarmak kalıyor!

Editörün notu: Kantaron hasım içeren bir bakım uyguladıktan sonra, direkt güneşe çıkmadan ilkin 15-30 dakika kadar beklemeni öneririz.

5. Anti-aging Etkisi Gösterir
Kantaron yağının tüm bu etkilerinin yanı sıra gözlerimizi kamaştıran bir diğer özelliği de yaşlanma emarelerini geciktirmesi! Yaş almanın önündeki duvarları yıkan kantaron yağı, kırışıklıkların oluşumunu geciktiriyor, mevcud emareler üzerinde ise azaltıcı bir etki sağlıyor. Bu sayede artık yalnızca mutlu anlarına odaklanabilirsin!

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?
Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?
Güçlü bir nemlendirici niteliği taşıyan kantaron yağı iyi mi kullanılır merak mı ediyorsun? O halde bu mevzuda sana bir tavsiyemiz olacak. Tüm bitkisel yağlarda olduğu şeklinde kantaron yağı da direkt cilde uygulandığında gözenekleri tıkama riski taşıyor. Bu konum ise söz mevzusu bitkiden görülecek yararları azaltmakla birlikte tersine de çevirebiliyor. Bu nedenle komedojenik olmayacak halde formüle edilen ve değişik bileşenlerle cildine birçok yarar vadeden kantaron yağlı cilt bakım ürünlerini tercih etmende fayda var.

Editörün Önerisi: Doğal içerikli cilt bakım ürünleri, güzelliği cildine bir mıknatıs gibi çeker! Sen de bu sihre karşı koymadan, ürünlerin içeriğine özenle bakarak cilt bakım rutinine hızla ekleyebilirsin.

Kantaron yağının yan tesirleri nedir?
Kantaron yağının yan etkileri nedir?
Doğada yetişen bu nebat her ne kadar olağanüstü etkilere sahip olsa da, kontrolsüz bir halde cilde uygulandığında birtakım istenmeyen sonuçlar ortaya çıkarabiliyor.

Aktardan aldığın kantaron yağını cildine direkt uyguladığında, zaman içinde tahriş ve kızarıklık yaşayabilirsin.
Kantaron yağının hamileler tarafından kullanması çok fazla önerilmiyor.
Özellikle yazları uygulandığında, güneş koruması olmadan güneşe çıkıldığında lekelenmeye sebep olabiliyor.
Çok fazla ve kontrolsüz uygulandığında, cilt bariyerinin zarar görmesine neden olabiliyor.
Kantaron İçeren Cilt Bakım Ürünü Önerileri
Kantaron Yağının Cilde Faydaları
Garnier Besleyici Çift Fazlı Micellar Temizleme Suyu, formülündeki mavi kantaron özleri ile suya dayanıklı ve uzun zaman kalıcı makyajı çıkarıyor, cildi arındırıyor ve hem de da besliyor. Hassas ciltler ve kontakt lens kullananlar için de son derece uygun olan bu çift fazlı makyaj temizleme suyu, yağlı bir his de bırakmıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ