Nature And Life

AFT ve AĞIZ YARASINA KARŞI EN ETKİLİ İYİLEŞTİRİCİ : SUMAK MUCİZESİ

AFT ve AĞIZ YARASINA KARŞI EN ETKİLİ İYİLEŞTİRİCİ : SUMAK MUCİZESİ
Spread the love

Aft tedavisi olmayan sıkıntılı bir rahatsızlıktır. Aftı geçiren naturel karışımlar öneri edilir. Karbonat, kaya tuzu, sumak ile hazırlanan gargaralar en müessir yöntemlerde arasında. İşte evde afta iyi gelen doğal çözümler
Abone ol
Aftların tam olarak nedeni bilinmemektedir. Bazı insanlarda kalıtımsal olduğu düşünülmektedir. Demir, B vitamini ve folik asit eksiklikleri ile stres, adet periyodu, tahriş ve diş macununa karşı alerji benzer biçimde durumlardan sonra da aft görülebilmektedir. Bazı enfeksiyonlarda da (herpes simplex virüs, varisella zoster virüs, koksaki A virüsü) afta benzeyen yaralar görülmektedir. Bazı ilaçlardan sonrasında da bu ağızdaki tekrarlayan yaralar görülebilmektedir.

Aft iyi mi geçer tedavisi : Aftı iyileştiren bir ilaç yoktur. Sadece acıyı düşeren jeller, gargaralar ve kremler var. Ancak bunlar aftın iyileşme periyodunu değiştirmez. Genellikle aflar 7-10 gün arasında geçerler.

Aft organik tedavisi : Aft için bitkisel çözümler vardır. Doğan kantaron hasım doktorlar tarafından tavsiye edilen en etkili yöntemdir. Bunun dışında papatya çayı ve ada çayı ile meydana getirilen gargara da etkilidir. Ancak bunlar aktardan alınmamalı tamamen organik olmalıdır. Dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bir nokta da mutlaka sıcak olmamalı ılık kullanılmalı.

Çay : Demlenmiş bir hazır çay poşetini aftın üzerine koyarak birkaç dakika beklemeye alın. Çaydaki tanin maddesi aftın iyileşmesine destek olacaktır.

Aft sumak formülü : Aft için en çok kullanılan yöntemlerden biri de sumak ile hazırlanan gargaradır. 1 yiyecek kağışı sumak 1 su bardağı su ile kaynatılıp soğutulur. Ardından bu su ile gargara yapılır. İnternette aftı 1 saatte geçiren metot olarak sunulsa da bu şekilde bir mucize beklememenizi öneririz.

İbrahim Saraçoğlu Afta iyi Gelen Kür Tarifi: Saraçoğlu aft kürü olan yoğurt otu ve kantaron hasım karışımının yapılışı şöyle;. 1 tatlı kaşığı yoğurt otu 1 bardak suda 3 dakika kaynatılır. Sabah aç karnına ve akşam yatmadan ilkin gargara yapılır. Kantaron yağını ise; öğlen ve akşamüstü olmak kaydıyla 1 çay kaşığı ağzınıza atın, özellikle yara ve aft olan yerlere değdirip tükürün. Sürekli bu aft kürünü uyguladığınızda aftın çıkma riski en aza inmekte ve var olan aftları iyileştirmekte.

Kara Dut suyu: Kara Dut suyunun aft ve benzeri ağız yaraları iyileştirme özelliği bulunur. Her gün bir defa dut suyuyla gargara yapmış olursanız aft ağrısını azaltacak ve aftı daha süratli iyileştirecektir.

Zerdeçal: Bir yemek kaşığı zerdeçalı bir miktar su ile karıştırarak krem kıvamına getirin ve aft’lı bölgeye sürün. Aftı koymak için fazlaca faydaları vardır.

Karbonat: Bir çay kaşığı karbonatı yarım çay bardağı su ile karıştırın ve gargara olarak kullanın. Gün içinde birkaç kez kullanabilirsiniz. Karbonat afta iyi gelir ve kısa zamanda aft nasıl geçer sorusunun cevabıdır.

Kaya Tuzu: Bir çay kaşığı kaya tuzunu ılık yarım çay bardağı su ile karıştırın ve gargara olarak kullanın. Günde 3 kez olarak bu gargarayı yaptığınızda ağız içindeki aft yaraları iyileşme sürecine girer. Uçuk tedavisi için de kullanılmakta.

Taze Fesleğen: Taze fesleğen çiğnemek hem ağız içinde ferahlık sağlar, hem de ağız içini temizleyerek aftın çoğalmasını engeller.

Hindistan Cevizi Yağı: Aftı koymak için Hindistan cevizi yağını bir miktar pamuk sayeinde aftın üstüne sürmek iyileşme sürecinde faydalı olacaktır. Gün içine 4-5 kez uygulayabilirsiniz.

Kişniş Otu Tohumu: Dilde ve ağızda çıkan aft için 250 ml suyun içerisine bir çay kaşığı kişniş otu tohumu ekleyin ve bu karışımı kaynamayacak derecede ısıtın. Bu karışım ile gargara yapın. Aft iyileşme sürecinde müessir bir yöntemdir.

Nane Yağı: Ağızda ve dilde çıkan aft için taze nane çiğnemek yerine nane hasım da kullanılabilir. Yine bir miktar pamuk yardımıyla aftın üstüne sürerek aft ağrılarını azaltabilirsiniz. Nane yaprağı aft tedavisinde iyi gelir.

Maydanoz : Ağız içi yaralarına ve pamukçuklara iyi gelen maydanoz özellikle yeşil maydanoz yaprakları ve sapları ile kalın italyan maydanozu ağızda çiğnenerek hem maydanozun öz suyu bununla beraber içerdiği bol A ve C vit maydanoz ağız yaraları ve aft lezyonlarına tedavi edici etki gösterir.

Aft bulaşıcı mı : Aftlar ağız arasında yayınmaz ve bir başkasına bulaşmazlar.

Aftın nedeni : Stres, gıda alerjisi, tane süreci, hormonal değişiklik, bağışık sistemi problemi, vitamin eksikliği, virüs enfeksiyonu gibi aftın bir fazlaca nedeni vardır. Aft şu demek oluyor ki pamukçuğun olmasının temel nedenlerinden biri vitamin ve demir eksikliğidir. B3, B9 (folik asit) ve B12 vitaminlerinin eksikliği ağızdaki aftı tetikler. Aft bununla beraber fena beslenmeye ve bağışıklık sisteminin kilo vermesine da bir işarettir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ