Nature And Life

Evimizin Ortasındaki Tehlike: Hiç Bilmeden Evimizde Büyüttüğümüz 7 Zehirli Bitki

Evimizin Ortasındaki Tehlike: Hiç Bilmeden Evimizde Büyüttüğümüz 7 Zehirli Bitki
Spread the love

Çiçeklerin güzelliği münakaşaya neredeyse kapalı bir mevzudur. Bulunduğu her ortamı güzelleştirip mis şeklinde kokular yayar. Ama birtakım bitkiler var ki evimizin en orta yerinde bulunup korku saçıyorlar!
Bu konudaki uzmanlar difenbahyanın son derece zehirli maddeler ihtiva ettiği konusunda uyarılarda bulunuyor. Bu bitkinin yaprağının kesilmesi ya da kopmasıyla ortaya çıkan bitki öz suyuna mutlaka dokunulmaması asla cilde münasebet edilmemesini söylüyorlar.

Orman gülü

Kokusu ve görüntüsüyle dünyanın en güzel çiçeklerinden birisidir orman gülü, ancak yapraklarında zehir olduğunu belirtmek gerekir. Temas ve yenilmesi niteliğinde ölümcül sonuçlar doğurabilir. Evde beslerken çocuklarızını ve evcil hayvanlarınızı koruyun.

Sarmaşık

Genellikle anneanne, babaane evinde gördüğümüz bu çiçeğin özgün ismi poison ivy kısaca zehirli sarmaşıktır. İsminden bile bize bir uyarı veriyor aslında. Yapraklarında hayvanları ve otobur kuşları uzak tutması adına zehir barındırıyor.

Yılanyastığı

Yılanyastığı bitkisi ne olursa olsun yenmemeli veya ısırılmamalı. Bu bitkiyi ısıran veya yiyen kişi soluk darlığı çekecektir. Mümkün olduğunca bu bitkiyi çocuklardan uzak yerlerde bulundurmak gerekir.

Zakkum

Zakkum belki de evlerde dekoratif amaçlı en oldukça kullanılan bitkilerden birisidir. Ancak uzmanlara nazaran bu nebat de zehirli maddeler içeriyor. Örneğin; ancak Nergisgiller familyasında 150’ye yakın bitkide zehirli madde var.

Zambak

Kokusu ve görüntüsü itibarıyla gözlerimize bayram yaşatan bitkilerden birisidir zambak. Ancak zambağın çiçeği ve yaprağında mide bozukluğuna ve zihinsel fonksiyonları yitirmeye neden olan maddeler var.

Açelya

Açelya bitkisi ise dallarından yapraklarına kadar her bölümde zehir bulundurabilir. Halsizlik, soluk darlığı ve kusmaya niçin olabilir.

Yasemin

Hiç aklınıza gelmeyecek bitkilerden bir tanesi de yasemindir. Kokusu mükemmeldir. Ancak mide fesadı geçirmenize neden olabilir. Tabii ki bunlar kurutulmuş ve işleme tabi tutulmuş çaylar vs için geçerli değil. Doğadaki hallerinden bahsettiğimizin altını çizelim.

Alıntı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ