Nature And Life

Hükümetten 5 milyona yakın EYT’li için yeni hamle!

Hükümetten 5 milyona yakın EYT’li için yeni hamle!
Spread the love

Erdoğan’dan 5 milyona yakın EYT’li için yeni adım EYT son dakika gelişimleri her gün takip ediliyor. Yıl ortasına gelindikçe EYT yasası mevzusunda yeni adımlar atılmaya devam ediyor. Mayısta 3600 ek göstergenin Mecliste olacağı haberi ulaştıktan sonra Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT mevzusunun da ivme kazanılacağı düşünülüyor.

Emekli olmak için bekleyen milyonlarca yurttaş “EYT ne zaman çıkacak?” sorusuna yanıt arıyor. Peki, EYT nedir, çıkacak mı, kimleri kapsıyor? İşte 13 Nisan 2022 EYT son vaziyet… EYT son durum gelişimleri ile emekli olmak için bekleyen vatandaşlar tarafından yakın mercek dibine alınıyor. EYT düzenlemesi birçok kişinin sorununu çözecek. Bu sebeple her gün gündemde “EYT çıkacak mı, ne zaman çıkacak?” soruları cevap arıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından çalışma planı arasında olduğu söylenen EYT için 6 adımda çözüme gidilecek. Peki, EYT nelerdir, EYT ne vakit çıkacak, kimleri kapsıyor? İşte EYT son gelişmeler…

6 ADIMDA ÇÖZÜME GİDİLİYOR! Bu yıl çözülmesi beklenen EYT yasası için 6 adımlı çözüm masası şöyle: 1. Kapsam belirlenecek 2. Emeklilik şartları tespit edilecek 3. Mali boyutu hesaplanacak 4. Maaş hesabı yapılacak 5. Uygulama biçimi tespit edilecek 6. Taslak yazılıp karar alınacak EYT ÇÖZÜM FORMÜLLERİ EYT mevzusunda çeşitli formüller masada.

Emekli aylığının belli bir miktarının kesilerek daha erken emekli olma imkânı sağlayan kısmi erken yaşlılık emekliliği, kesintili erken emeklilik, vakit tamamlanması, birtakım meslek grupları için yıpranma seçeneği de masada bulunuyor. Bazı Avrupa ülkelerinde benzeri modellerle daha az aylıkla erken emekli olunabiliyor. Kısmi emeklilikle 3.600 günü tamamlayan kadınların 50, adamların de 55 yaşlarında emekliye ayrılması öngörülüyor.

Süre tamamlanmasında ise hanımlarda 7.200, erkeklerde de 9.000 gün sigortalılık gününü tamamlayanların yaşa bakılmadan emekli olması anlamına geliyor. EYT’lilerin yaş averajı 48-49 bandında bulunuyor.

EYT NE ZAMAN ÇIKACAK?

Türkiye’de sosyal güvenlik sistemi zamanla değişikliklere uğrarken maaş hesaplama yöntemlerinde de farklılıklar oluştu. 80’li yıllarda, yahut 90’ların başlarında işe girmiş olan SSK’lıların bir kısmının şu anda emeklilik günleri de geldi. Şu anda Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) olarak da tanım ettiğimiz bu sigortalıların maaşları hesaplanırken üç ayrı devre alınıyor ve üç ayrı hesap yapılıp birleştiriliyor.

Maaşların kaç lira olacağını öncesinden bilmek rahat değil. Ama maaşı belirleyen parametreleri bilirsek, azca oldukca ne alacağımızı tahmin edebiliyoruz. Maaşı belirlerken uygulanan formül aynı olsa da, kişilerin emek harcama şartları, iş yerlerinin durumu, aylık kazançları, çalışma süreleri, hatta işe ara verip vermemiş olmaları bile maaşı etkiliyor.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR EYT KİMLERİ KAPSIYOR?

8 Eylül 1999’de önce sigortalı olan ve o tarih itibarıyla emeklilik hakkı kazanıp kademeli emeklilik yasasıyla emekliliği ötelenenleri ifade ediyor. Bunlar arasında işgören, SSK, Bağ-Kur, tarım sigortalısı bulunuyor. Bu tarihten sonra işe girenler için aranan sigortalılık süresi (hanım 20, erkek 25 yıl) ve prim ödeme (5000 gün) gününün yanına bir de yaş şartı (kadın 58, adam 60 yaş) getirildi. Emeklilik için sigortalılık süresi, prim ödeme ve yaş koşulunun birlikte sağlanması gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ