Nature And Life

Ekmek Yemeden Doymayanlar İçin…

Ekmek Yemeden Doymayanlar İçin…
Spread the love

Uzmanlar, diyetisyenler sürekli uyarıyorlar ‘’Ekmek yemeyin! Ekmek yemeği bırakın’’ diye. Bize bu çağrıda bulunmalarının sebebi ne? Aslında ekmek yememek için başlıca temel sebepler var.
Ekmek derken tüm ekmek gruplarını kast etsek de önceliği beyaz ekmeğe vereceğiz.
Özellikle beyaz ekmeğin yararından oldukca zararı var maalesef. Tam tahıllı ekmekler, beyaz ekmeğe bakılırsa nispeten sıhhatli benzer biçimde. İçeriğinde lif oranı ile bağırsak sağlığı bakımından faydaları var.

 

Yine de tahıllı ekmekler de dahil olmak suretiyle ekmeği bırakmalıyız. Bunun sebeplerinden biriyse doğal ki kilo problemi. Obeziteye kadar giden sıhhat sorunlarının ana nedeni. Beyaz ekmeği bütünüyle bırakmalı, yeniden de yiyeceksek tahıllı ekmeği az oranda tüketmeliyiz.

Ekmek tükettiğimizde vücudumuzda olacakları sıralayalım:
1- Ekmek, kan şekerini ani ve süratli bir oranda yükseltip aynı şekilde düşürmektedir. Bu da şeker hastalığına yakalanmamıza niçin olur.

2- Bağırsakta uzun vakit kalarak bilhassa kolon kanserine sebep olabilir.

3- Sindirimimiz yavaşlatır. Bu da hızla kilogram almamıza neden olur.

4- Fazladan karbonhidrat almış oluruz, yediğimiz diğer yiyecekler vücudumuzda yağ olarak depolanır.

5- Faydalı diğer besinlerin tüketimi azalır.

6- Midemizin genişlemesine neden olur.

7- Beyaz ekmek beynimizdeki hormonlara etki ederek bağımlılık yapar. (Evet, ekmek bağımlısı olabiliriz.)

Görüldüğü şeklinde ekmeğin yararından oldukca zararı var bizlere. Hele bir de kilogram sorunumuz varsa – hafifçe kilo sorunu olanlar bile bu gruba dahil- tahıllı ekmek dahi olsa ekmek tüketmemeliyiz. Ekmek yemezsek enerjimizi nereden alacağız? Demeyin. Enerji ihtiyacımızı zaten günlük yediğimiz besinlerden fazlası ile alıyoruz.

 

Ekmek tüketmediğimizde olacaklar ise:
1- Ekmek yemediğimizde fazla kilogramlarımızdan rahatça kurtulacağız.

2- Ekmeğin zararlarından kendimizi koruyacağız.

3- Şeker hastalığına yakalanma riskimiz azalacak.

4- Daha daha sağlıklı bir vücut yapısına sahip olacağız.

Haydi o vakit ekmeği iyi mi bırakacağımıza bakalım:
1- Öncelikle şunu bir kabul edelim: Ekmeği öyleki şıp diye bırakamayız. Kimileri için senelerin alışkanlığı, kimileri ekmek yemeden doymadığını söylüyor. Şöyle başlamış olalım o biçimde. Günde ya da öğünde ne kadar ekmek yiyorsak, bu yazıdan sonrasında derhal yarıya indirin!

2- Ekmeğin miktarını yiyecek esnasında değil, yemeğe başlamadan evvel belirleyin. Minik bir parça alın ve bütün yemek bitene kadar yalnızca onu yiyin. Minik minik lokmalar ile yemeğin sonuna kadar o ekmeği yiyin.

3- Bu şekilde her öğünde ekmek miktarını birazcık daha azaltın.

4- Ekmekte bir bağımlılık olduğu için, bunu bırakabileceğinize emin olun, kendinize güvenin.

5- Ailenize, arkadaşlarınıza, yakınlarınıza ekmeğin zararlarını anlatın. Hatta toplu halde ekmeği bırakın.

6- Yemeklerde bolca lifli gıdalar tüketmeye itina gösterin. Brokoli, brüksel lahanası, havuç, patlıcan gibi lif kaynağı varlıklı olan sebzeler tüketin.

7- En mühim noktalardan biri de bol bol su içmek. Nereye giderseniz gidin, muhakkak yanınızda bir şişe suyunuz bulunsun. Su içmek için illa susamayı beklemeyin, aklınıza gelen her vakit su için.

8- Suyunuza limon damlatabilirsiniz. Böylece hem erkenden acıkmayı önlemiş olursunuz, aynı zamanda vücudunuzdaki toksinlerin atılmasına vesile olursunuz.

Ekmeği bırakmakta, öteki zararı olan alışkanlıklarımızı bırakmak şeklinde bütünüyle bizde nihayetlenen bir iş. Ekmeğin zararları ve biz de bırakacakları tahribatlar ortada. Haydi o vakit, bırakalım şu ekmeği.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ