Nature And Life

Bitki Çayından Sonra İlaç Almadan Bunları Mutlaka Bilelim

Bitki Çayından Sonra İlaç Almadan Bunları Mutlaka Bilelim
Spread the love

Birçok kişi hastalıkları bitki çaylarıyla yenmek ister. Fakat bazı nebat çayları ilaçlarla etkileşime geçince istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. İç Hastalıkları Uzmanı Türkan Özer, “Bazı ilaçların nebat çaylarıyla etkileşimi var. Bu da ilaçların yan etkilerinin artmasına niçin olabilir” uyarısında bulunmuş oldu.

 

Özellikle kışın insanoğlu nezle, grip şeklinde hastalıklara tedbir almak için sık olarak bitki çayları tüketiyor. Doğal ve şifa verici olarak bilinen bitki çaylarının ilaçlarla etkileşimi olduğunu dile getiren Dr. Öğretim Üyesi Türkan Özer, nebat çayı tüketimi için ikazlarda bulunmuş oldu.
Özer, “Kışın en çok üst teneffüs yolu enfeksiyonları ile karşılaşıyoruz. Bu hastalıklarda bitki çaylarının faydasını yadsıyamayız. Ancak ilaçla kullanımları, ilaçların yan etkilerinin artmasına niçin olabilir. Eğer ilaç kullanan bir kişiysek, kalp hastalığımız varsa, kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsak, nebat çaylarını içerken dikkatli olmak icap eder” uyarısında bulundu.
SAFRA TAŞI OLANLAR ZERDEÇAL KULLANMASIN

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirilmesiyle malum zerdeçalın, safra akımını güçleştirdiğini dile getiren İç Hastalıkları Uzmanı Özer, “Zerdaçalın oldukça yararlı bulunduğunu biliyoruz. Hatta kanserden koruyucu fonksiyonları de vardır.

Ama zerdeçal da safra akımını güçleştiriyor. Özellikle safra taşı olan hastalarda zerdeçalın kullanılması sakıncalı olacaktır. Dozuna da mutlaka dikkat edilmeli ve toz zerdeçal bir çay kaşığından fazla kullanılmamalı” ifadelerini kullandı.

Kan sulandırıcı deva kullanan hastaların da zencefil tüketimine dikkat etmesi gerektiğine vurgu icra eden Özer, “Zencefil kanın sulanmasını artırır. Bu sebeple kanamalara neden olabilir. Fazla miktarda zencefilli çay içmek kan sulandırıcı kullanan hastalar için tehlikeli olabilir” dedi.

 

YEŞİL ÇAY, FELÇ SEBEBİ OLABİLİR!

Özellikle bayanların rejime başladıklarında en sık tükettiği bitki olan yeşil çay, pek fazlaca yararı ile biliniyor.

K vitamini açısından da bir hayli varlıklı olan yeşil çayın ise, felçlere sebep olabileceğini belirten Özer, “Yeşil çayın içindeki K vitamini kanın koyulaşmasına niçin olur. Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda yeşil çay, ilaçların tesiri azaltır ve pıhtılaşma yapabilir. Pıhtılaşmayla birlikte fazla içildiğinde ise yeşil çay, felçlere niçin olabilir” diye konuştu.

KEKİK VE ADA ÇAYINA DİKKAT!

Tansiyon ilacı kullanıcıların kekik çayı, sakinleştirici kullananların ise ada çayı kullanımına dikkat etmesi gerektiğine dikkati çeken Özer, laflarını şöyle tamamladı:

“Kekik çayının gerilim düşürücü etkisi var. Eğer bir hasta gerilim ilacı kullanıyorsa kekik çayıyla birlikte içtiğinde tansiyonu daha fazla düşecektir. Ada çayı içenler de şayet sakinleştirici ilaç kullanıyorsa bu ilaçların tesirinin artmasına sebep olacaktır.
Özellikle hamilelerde teklif etmiyoruz bu sebeple düşüklere neden olabilir.
Kuşburnu çayını da kış aylarında oldukça fazla tüketiyoruz. Bu çay da oldukça fazla içildiğinde alerjik reaksiyonlara neden oluyor. Ekinezya çayı da karaciğerden ıtrah edilen (dışarı atılan) bir çaydır.
Bu yüzden doğum test, kolesterol ilacı benzer biçimde karaciğerden ıtrah edilen ilaçları kullanan hastalarda yan etkiye neden olabilir. Miktarını azca tutmak gerekir. Çok kullanımı bu ilaçların yan etkisinin artmasına sebep olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ